Φροντίδα Ετοιμάζω ένα κλουβί για κοκατίλ

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης mlt
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

mlt

PB Member
Εγγραφή
20 Μαϊ 2008
Μηνύματα
410
Πόλη
Βόλος
Ετοιμάζω ένα κλουβί για κόκατιλ
 

Συνημμένα

  • m.xls
    m.xls
    24 KB · Προβολές: 116
Εδώ το σχέδιο φαίνεται καλύτερα.
Ο σκελετός θα γίνει είτε από στραντζαριστή ανοξείδωτη λαμαρίνα, είτε από αλουμίνιο.
Το πλέγμα και αυτό θα είναι ανοξείδωτο (όπως το κουνελόσυρμα.
Γα να δείτε καλύτερα το σχέδιο, όταν το ανοίξετε κάντε κλικ πάνω αριστερά στην μπάρα, στο "προεπισκόπιση εκτύπωσης"
 

Συνημμένα

  • m.xls
    m.xls
    24,5 KB · Προβολές: 84
Είμαι βέβαια εκτός θέματος, αλλά θεώρησα χρήσιμο να παραθέσω και εδώ την παρακάτω κατασκευή, που ήδη έχω φτιάξει.
 
Δεν ξέρω γιατί δεν ανεβαίνει το αρχείο.
Άς διαγράψει κάποιος τα πόστ μου
 
Εγώ πάντως το είδα! Θα πάρεις κοκατιλάκι απο τον Άγγελο; Και εγώ! Χιχι! Αν και θα πρότεινα να ανοίξεις ένα καινούριο θέμα στην κατάλληλη ενότητα, θα σε ρωτήσω απο τί υλικό θα φτιάξεις τον σκελετό.
 
το πεμπτο μωρο ακομα παιζετε που θα παει... Αν δεν βρουμε λυση με την μεταφορα τοτε δεν υαρχει προβλημα να το παρει ο μυλτιαδης... Αν βγουν 5, αλλιως θα εχουμε και αλλες γεννες παιδια 😉

πολυ καλο φενετε το κλουβι και μεγαλο... Οταν το φτιαξεις βελε και φωτο!
 
Δεν θεώρησα δεδομένο ότι θα αποκτήσω μωρό Κόκατιλ, από τους απογόνους του... Παππού Άγγελου :)
Άς βγούνε πρώτα τα πουλάκια, και να είναι όλα υγιή, αυτό μετράει.
Από εκεί και πέρα, άν μου χαρίσει κάποιο, καλώς το μου να έλθει.
Άν όχι και πάλι καλή καρδιά.

Μαρία το κλουβί, όπως έγραψα και παραπάνω, θα γίνει μάλλον από στραντζαριστή κουφωτή λαμαρίνα και θα γίνει σιγά-σιγά λόγω μή επαρκών, άμεσων οικονομικών δυνατοτήτων και φυσικά δεν θα κατασκευαστεί από εμένα, αλλά από βιοτεχνία σιδηροκατασκευών.
Άλλωστε, ακόμη "ψάχνομαι" στο να βρώ τρόπο, ώστε τα 4 κομμάτια του σκελετού να μην αποτελούν ένα ενιαίο μονομπλόκ, αλλά να είναι λυόμενα. Υπάρχουν ειδικές γωνίες για αυτές τις συνδέσεις στο practiker, που μάλλον θα χρησιμοποιήσω.
Επίσης με απασχολεί και το πρόβλημα του στηρίγματος (δεσίματος) του πλέγματος πάνω στον σκελετό. Σκέπτομαι να πάρω κάποιες γωνίες αλουμινίου που είδα στο practiker και να βάλω τις άκρες του πλέγματος εξωτερικά του σκελετού και εσωτερικά των γωνιών και να το στηρίξω με αλουμινόβιδες.
Όπως καταλαβαίνεις θα χρειαστεί αρκετή δουλειά (επακριβείς μετρήσεις, άνοιγμα τρύπες στις γωνίες του αλουμινίου και στον σκελετό, βιδώματα, βαψίματα, κλπ)
Με προβληματίζει ακόμη και το υλικό κατασκευής των 2 συρταριών (ένα για το κλουβί και ένα για το πρόσθετο στάντ). Μάλλον κλείνω προς την μελαμίνη χρώματος μπλέ.
Πιστεύω, ότι τα συρτάρια θα μπορέσουν να μου τα φτιάξουν στο practiker.
Τα πάντα θα γίνουν βήμα, βήμα προς αποφυγή λαθών.
Και άν μέσα σε αυτό το κλουβί, δεν μπεί τελικά κάποιο μωρό κόκατιλ, άς μην ξεχνάμε ότι ευελπιστώ και εγώ σε απογόνους από τα μπάτζι μου.
 
αυτες οι γωνιες που ειδες στο πρακτικερ τις εχω δει και εγω και ειναι καλη περιπτωση για κλουβι... Πολυ ελαφριες!
 
Κάποιος moderator να διαγράψει παρακαλώ τα πόστ 3,4 και το παρών

''Υπενθυμίζουμε λοιπόν ότι, για οποιαδήποτε προβλήματα αφορούν σε θέματα συντονισμού των συζητήσεων και διαχείρισης, θα πρέπει να επικοινωνείτε απευθείας (pm) με τον αρμόδιο Moderator, προκειμένου να λάβετε τις απαραίτητες διευκρινήσεις.''
https://community.petbirds.gr/threads/Οδηγός-Χρήσης-των-forum-του-petbirds.6283/]
 
Άν ο σκελετός γίνει από ξύλο λακαρισμένο πλάτους 4 cm και πάχους 4 cm, υπάρχει πρόβλημα για το πουλί;
Είναι σχετικά η πιό εύκολη κατασκευή.
Εκτός του ότι θα είναι πάντα σε εσωτερικό χώρο, από ότι ξέρω τα κόκατιλ, δεν πολυασχολούνται ραμφίζοντας ξύλο.
Θα μπορούσα ακόμη να βάλω το πλέγμα εσωτερικά, έτσι το ξύλο θα καλύπτεται από αυτό.
 
Εγώ θα το φοβόμουν το ξύλο. Αν βραχεί απο ούρα ή κακά δεν είναι εύκολο να καθαριστεί γιατί θα ποτίσει. Επίσης δεν πλένεται εύκολα γιατί αν βραχεί θα αργεί πολύ να στεγνώσει και έσι θα δημιουργούνται οι τέλειες συνθήκες για μύκητες.
 
Και με τα στάντ Μαρία, που έχουν ξύλινη πατήθρα δεν γίνεται το ίδιο;
Με τα ξύλινα παιχνίδια;
Με τους παιχνιδότοπους;
 
Όλα αυτά που λες έχουν ειδικό επίχρισμα για να πλένονται και να στεγνώνουν πιο εύκολα, και στο κάτω-κάτω αντικαθίστανται εύκολα. Το κλουβί όμως αποτελεί μόνιμη κατάσταση.
 
Κάπου μάλλον μπερδευτήκαμε.
Εγώ μιλάω για λακαρισμένο ξύλο μασίφ.
Η λάκα το κάνει αδιάβροχο και γυαλιστερό.
Σκέψου κάτι σαν τα κουρτινόξυλα, (όχι κυλινδρικής διατομής αλλά τετράγωνης 3 cm)
Μετά την λάκα, βαφή ειδική αδιάβροχη, με πιστόλι και γίνεται στιλπνό σαν γυαλί.
Θα μου στοιχίσει περισσότερο, αλλά επειδή θα το έχω μέσα στο σπίτι, γιατί να μην είναι και έπιπλο συγχρόνως.
 
A, εντάξει τότε! Αλλά μήπως η λάκα είναι δημητηριώδης για τα πουλιά; Αν όχι τότε θα σου παραγγείλω να φτιάξεις το κλουβί 2 φορές για να πάρω και εγώ! :D
 
οταν τα πουλια ερχονται σε επαφη με τα ξυλα... Πρεπει να χρησιμοποιουμε λουστρο εμποτισμου με βαση το νερα, δεν νομιζω πως αυτο που λες ειναι καταλυλο...
 
Τίποτα δεν έχει αποφασιστεί ακόμη.
Ψάχνομαι, ρωτάω, περιμένω απαντήσεις, για να φτιάξω κάτι καλό και για τα πουλιά, αλλά και από αισθητικής άποψης. Μου έχει γίνει έμμονη ιδέα
 
Κάπου μάλλον μπερδευτήκαμε.
Εγώ μιλάω για λακαρισμένο ξύλο μασίφ.
Η λάκα το κάνει αδιάβροχο και γυαλιστερό.
Σκέψου κάτι σαν τα κουρτινόξυλα, (όχι κυλινδρικής διατομής αλλά τετράγωνης 3 cm)
Μετά την λάκα, βαφή ειδική αδιάβροχη, με πιστόλι και γίνεται στιλπνό σαν γυαλί.
Θα μου στοιχίσει περισσότερο, αλλά επειδή θα το έχω μέσα στο σπίτι, γιατί να μην είναι και έπιπλο συγχρόνως.

Η λάκα δεν είναι κατάλληλη ούτε για μωρά πλέον (για αυτό οι κούνιες του εμπορίου δεν φτιάχνοντε λακαριστές), πόσο μάλλον σε παπαγάλους που όλο και θα σκαλίζουν το κλουβί. Πριν την λάκα χρειάζεται 2-3 χέρια (ανάλογα το υλικό) προεργασία το λεγόμενο ''σουρφασέρ'' (199% τοξικό και ακατάλληλο, και κατόπιν τρίψιμο και μετά πέρασμα λάκα. Μετά την λάκα για να γίνει η αδιαβροχοποίηση περνιέται βερνίκι αυτοκινήτων (πάλι μη ακατάλληλο υλικό για πουλιά). Η λύση που προτείνει ο Άγγελος είναι η πιο σωστή, μυοκτόνο με βάση το νερό και μετά 2-3 με λούστρο νερού (όχι λούστρο ''θαλασσης'', ή νίτρου, ή δυο συστατικών). Μια ακόμα καλή λύση, είναι η χρήση λινέλαιου που είναι φυσικό συστατικό και χρησιμοποιήτε κατα κόρον σε κυψέλες μελισσών και πίνακες ζωγραφικής. Το λινέλαιο όμως θα χρειαστεί αρκετό χρόνο για να στεγνώσει και αρκετά χέρια περάσματος μιας και έχει την ιδιότητα να αποροφάται απο τους πόρους του ξύλου, οπότε το τρίψιμο απο τα καδρονάκια θα πρέπει να γίνει με γυαλόχαρτο 80αρι μετά με 180 και πριν την εφαρμογή του με 360.
 
Back
Top