Ασθένειες Ευλογιά ή πτερόροια;

Karakaxoulis

PB New Member
Εγγραφή
12 Μαϊ 2019
Μηνύματα
24
Το 2017 την Άνοιξη βρήκα στο δρόμο μία καρακάξα με σπασμένο φτερό και ράμφος. Ήταν 1-2 μηνών και αρσενικό μάλλον. Τον περιέθαλψα και το ίδιο καλοκαίρι έπαθε ευλογιά και την κολλάει κάθε καλοκαίρι.
Επειδή διάβασα ότι το καλοκαίρι είναι και η εποχή της πτερόροιας και ένα από τα πιθανά συμπτώματα της ευλογιάς είναι και η πτώση των πούπουλων στο κεφάλι και επειδή συμπίπτει με την πτερόροια κάθε χρόνο, πως μπορώ να ξέρω αν έγινε καλά από την ευλογιά και έχει απλώς πτερόροια ή αν έχει πτερόροια μόνο και δεν έχει ευλογιά;
 

Συνημμένα

  • Χωρίς τίτλο.webp
    Χωρίς τίτλο.webp
    49,9 KB · Προβολές: 44
  • rsz_p1030166.webp
    rsz_p1030166.webp
    108,9 KB · Προβολές: 45
Πώς ήξερες εξαρχής ότι είναι ευλογιά;
Δίνεις κάποιο πολυβιταμινουχο στην πτερορροια;

Καταπληκτικό πτηνό!
Ευχαριστώ!
Μου το είπε ο κτηνίατρος ότι είχε ευλογιά.
Δίνω βιταμίνη Α και πολυβιταμίνες εμπορίου σε συνδυασμό με αντιβίωση στην ευλογιά που συμπίπτει με την πτερόροια.
[automerge]1587030642[/automerge]
Εχει και τώρα πτερόροια ή μόνο το καλοκαίρι;
Ωραία πτήνα αν και παραγνωριστήκανε με τον άνθρωπο χωρίς να φταίνε αυτά ασφαλώς.. Αξιέπαινος που το φροντίζεις.
Ευχαριστώ! Δε μπορούσα να το εγκαταλείψω.
Απ' ότι θυμάμαι μόνο το καλοκαίρι έχει πτερόροια. Τώρα όχι.
 
Μου το είπε ο κτηνίατρος για την ευλογιά.
Μην παρεξηγήσεις αυτό που σε ρωτώ, αλλά ο κτηνίατρος που σου το είπε έχει γνώσεις σε πτηνά; Ξέρεις είναι πολλά τα στελέχη (και διαφορετικά μεταξύ τους) που προκαλούν ευλογιά στα διάφορα είδη πτηνών, υπό την έννοια ότι ανάλογα το στέλεχος του Ιού, είναι ευπρόσβλητα συγκεκριμένα είδη πτηνών, και τα συμπτώματα διαφέρουν επίσης από στέλεχος σε στέλεχος για το ίδιο πτηνό. Επίσης, πράγματι θεωρείται ότι ο Ιός μπορεί να επανακάμψει μετά από αρκετό καιρό (αόριστο συχνά το χρονικό διάστημα) από την πρώτη λοίμωξη ή / και ότι το ίδιο πουλί μπορεί να προσβληθεί σε μεταγενέστερο χρόνο από άλλον ή τον ίδιο Ιό Ευλογιάς, αφού έχει νοσήσει και θεραπευτεί. Αλλά, από την άλλη πλευρά, κι ενώ το φόρουμ έχει πολλά μέλη με περιστατικά ευλογιάς, σπανίως βλέπουμε επαναπροσβολή του ίδιου πτηνού ή για την ακρίβεια ο ίδιος δεν έχω ακούσει κάτι τέτοιο. Και έστω και στην περίπτωσή σου ισχύει κάτι τέτοιο (γιατί φυσικά δεν θα μπορούσα να το αποκλείσω), λαμβάνεις προφυλάξεις ώστε να μην ξανασυμβεί; (π.χ. σήτες για κουνούπια);
Πες μας τα συμπτώματα αν θέλεις και αν πράγματι είναι τώρα σε λοίμωξη, ανέβασε φωτογραφίες από τα προσβεβλημένα μέρη του πτηνού.
 
@ianos, Κανένα πρόβλημα. Είναι πολύ έμπειρος πτηνίατρος γι' αυτό τον εμπιστεύομαι. Την περασμένη χρονιά έβγαλε και όζους στα πόδια, αλλά φωτογραφίες δεν έχω και τώρα δε νοσεί.

Σήτες προς το παρόν δυστυχώς δε μπορώ να βάλω. Το έχω σκεφτεί.
 
Και δυστυχώς τα κουνούπια εμφανίστηκαν ήδη..χωρίς να θέλω νσά βγω εκτός θέματος 2 καναρίνια μου που είχαν από το προηγούμενο καλοκαιρι μάλλον ευλογιά με βάση συμπτώματα έχασαν πρόσφατα πτέρωμα και μάλιστα κατα βάση στο κεφάλι. Μεγάλο θέμα. Πάντως φέτος θα βάλω σήτες στα κλουβιά.
 
Τελικά υπάρχει τρόπος να διακρίνουμε την ευλογιά από την πτερόροια στην περίπτωση που το σύμπτωμα είναι μόνο πτώση πούπουλων στο κεφάλι; Μήπως στην πτερόροια δε χάνει στο κεφάλι;
 
Back
Top