Ασθένειες Ευλογιά σε αγριο περιστέρι και περίθαλψη

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης MyriamK
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

MyriamK

PB Member
Εγγραφή
16 Απρ 2008
Μηνύματα
876
Πόλη
Berlin
Παιδιά μόλις απεγκλωβίσαμε ένα περιστέρι (όχι δεκαοχτούρα) το οποίο έχει πύον και φουσκάλες με αίμα γυρω απο τα ματια του και στο ραμφος του και φαινεται να μην μπορεί να φάει. Ήταν σφηνωμένο σε σιδεριές της εταιρείας, και καταφεραμε να το βγαλουμε απο την παγιδα που ειχψε πεσει.

Υπάρχει καποιος τροπος να το περιθαλψουμε μεχρι να βρεθει καποιος απο την Ανιμα να το παρει; Λόγω διακοπων εχουν μεινει ελάχιστοι εθελοντες διαθεσιμοι.
Καθε συμβουλή ειναι ευπρόσδεκτη.

Ευχαριστω εκ των προτερων.
 
ήδη επικοινώνησα Εύα και με το ΕΚΠΑΖ και την Ανιμα. Ζητησα βοηθεια απο το ΕΚΠΑΖ για απεγκλωβισμο και μου ειπαν να φωναξω την πυροσβεστικη.
Η υπευθυνη στο Ανιμα με ενημερωσε οτι προκειται μαλλον για ευλογια. Το καημενο εχει και μια πολυ καλη μάνα η οποια έρχεται που και που και το επιτηρεί. Μάλλον ειναι μικρο σε ηλικια.
Ρωτησα στην Ανιμα αν μπορουν να το παραλάβουν και δεν υπαρχουν διαθεσιμα ατομα. Εγω στο σπιτι δεν μπορω να το παρω γιατι θα κολλησουν και τα δικα μου. Αλλά δεν φαινεται να τρωει η να πινει ΄κιόλας. Αυτα που γραφει στις πρωτες βοηθειες τα εχουμε κάνει. Κάθεται το άμοιρο στη γωνιά του χαρτόκουτου και ξεκουραζεται.
 
Εγω στο σπιτι δεν μπορω να το παρω γιατι θα κολλησουν και τα δικα μου.
ουτε λογος να το παρεις σπιτι φυσικα.
οσοι το πλησιασατε η το ακουμπησατε εννοειται οτι πρεπει να πλυνετε καλα τα χερια σας
Αλλά δεν φαινεται να τρωει η να πινει ΄κιόλας. Αυτα που γραφει στις πρωτες βοηθειες τα εχουμε κάνει. Κάθεται το άμοιρο στη γωνιά του χαρτόκουτου και ξεκουραζεται.
μπραβο για τη βοηθεια που του δωσατε ηδη :)
τουλαχιστον πρεπει να παρει υγρα... Ειναι κ μεγαλες οι θερμοκρασιες τωρα το καλοκαιρι...
δυστυχως, μαλλον δεν μπορειτε να κανετε περισσοτερα.😕

ηρθε; θα ερθει η πυροσβεστικη;
 
Ρωτησα στην Ανιμα αν μπορουν να το παραλάβουν και δεν υπαρχουν διαθεσιμα ατομα


Μυριαμ θα πρεπει να το πατε εσεις εκει!

Δεν ειναι μακρια, πηγαμε εμεις!
 
Καλημέρα,

στις 9.30 θα ερθει εθελοντης να το παραλάβει και να το περιθαλψουν στην Ανιμα όπως του αρμοζει. Στεναχωριεμαι για τη μανα που θα χασει το μικρο, αλλά αφου κι εκεινη δεν μπορει να το γιατρεψει, φανταζομαι οτι θα ειναι οκ.

Ευχαριστω για την βοηθεια και τις συμβουλες :)
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
.. Στεναχωριεμαι για τη μανα που θα χασει το μικρο, ...
myriam καλημερα

κ γω κ πολλοι απο μας στεναχωριομαστε με τετοιες περιπτωσεις.

σιγουρα η μαμα του θα το ψαχνει... κ σιγουρα ειναι κριμα να υπαρχουν αρρωστιες κ να χανονται πλασματα πριν την ωρα τους αλλα δεν μπορει κανεις να σωσει τους παντες.
ουτε καν ανθρωπους...😎
ειναι μεσα στον κυκλο της ζωης.
αρκει πιστευω, να κανουμε παντα οτι περναει απ το χερι μας.

ισως αν αυξηθει στην πορεια η ευαισθητοποιηση, η στοιχειωδης εστω, να εχουμε λιγοτερα 'θυματα'

μην ξεχναμε οτι κ για πρακτικους λογους, μας ειναι χρησιμο.
οσο λιγοτεροι "ιπταμενοι κινδυνοι" κυκλοφορουν, τοσο το καλυτερο κ για μας τους ιδιους κ για τα ζωα κ τα πουλια μας :)

κανατε οτι μπορουσατε
κ παλι μπραβο κ για οσα εκανες για το πουλακι
κ που αφιερωσες χρονο να μοιραστεις τα γεγονοτα μαζι μας.
 
myriam καλα εκανεσ γιατι αν εμενε εκει θα ηταν επικυνδινο και για τα αλλα πουλια που το πλησιαζαν! Δυστυχως η ευλογια ειναι οτι χειροτερο για τα πουλια και μεταδιδεαται πολυ ευκολλα ειδικα στα μικρα!
(ειμαι σιγουρη ομως οτι δυσυχως δε θα ειχε πολλεσ πιθανοτητες επιβιωσης... ☹
 
Back
Top