Γενικά Ευπαθή ή όχι τα ανοιχτόχρωμα καναρίνια;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Elli
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Elli

PB Member
Εγγραφή
13 Μαϊ 2020
Μηνύματα
1.940
Πόλη
Αθήνα
Καλησπερα σε ολους! Θελω να μου πειτε την αποψη σας! Απο παλια ακουγα οτι τα ανοιχτοχρωμα καναρινια ειναι πιο ευπαθη σε σχεση με τα σκουροχρωμα!ισχυει κατι τετοιο; Στην αρχη φοβομουν να παρω ανοιχτοχρωμα καναρινια αλλα μετα σιγα σιγα εκανα το βημα και πηρα και ανοιχτοχρωμα! Τα καλοκαιρια ομως βλεπω οτι τα ανοιχτοχρωμα καναρινια σε σχεση με τα σκουροχρωμα ειναι με την γλωσσα εξω και τα σκουροχρωμα σαν να μην συμβαινει τιποτα! Τι γινεται; Ειναι τελικα πιο ευπαθη; Σας ευχαριστω πολυ που με ακουσατε για μια ακομη φορα και θα περιμενω με ανυπομονησια τις αποψεις σας! 😊
 
@Tony Forpus ισχυει δηλαδη;οι ευαισθησιες ομως αυτες επηρεαζουν πολυ τα καναρινακια! Και δεν ειναι μονο το θεμα ζεστης οπου επηρεαζονται! Εχω παρατηρησει επισης οτι στρεσαρονται υπερβολικα απ οτι τα σκουροχρωμα καναρινια!
 
απο παλια ακουγα οτι τα ανοιχτοχρωμα καναρινια ειναι πιο ευπαθη σε σχεση με τα σκουροχρωμα!ισχυει κατι τετοιο;
Δεχόμαστε προκαταβολικά οτι οι ποικιλίες καναρινιών που ζούν στο φυσικό περιβάλλον, πρέπει να είναι πολύ ανθεκτικές για να τα έχουν καταφέρει τόσο καλά (να υπάρχουν). Οι ποικιλίες των "σπιτικών" ωδικών καναρινιών μετά απο πολλές μεταλλάξεις έχουν χάσει σε κάποιο ποσοστό αυτή την παρακαταθήκη. Γι' αυτές υπάρχει μια γενικότερη άποψη οτι, όσο πιο κοντά στον αρχέγονο τύπο, τόσο πιο ανθεκτικές και δυνατές. Ενα ανοιχτόχρωμο καναρίνι, έχει χάσει την δυνατότητα, ολικά ή μερικώς, άλλοτε να παράγει και άλλοτε να διανέμει τις μελανίνες στο πτέρωμά του. Είναι αρκετό αυτό για να στηριχθεί η άποψη ; Ισως. Υπάρχει κάποια επιστημονική τεκμηρίωση ; Πάντως το μεγάλο πλήθος ζώντων, ακόμα και τελείως λιποχρωμικών καναρινιών, μας δίνει την δυνατότητα να πούμε οτι δεν υπάρχει λόγος να φοβόμαστε κάτι τέτοιο.
 
@mgerom Ετσι οπως τα βλεπω με ανοιχτο το στομα νομιζω οτι θα μου παθουν κατι! Δηλαδη σε σημειο που λεω τωρα θα μου μεινουν! Και απο πολυ παλιους που πλεον δεν ειναι στην ζωη που ακουγα ελεγαν τοτε:μην παρεις ανοιχτοχρωμο καναρινι δεν θα αντεξει! Ηταν διαφορετικες τοτε οι συνθηκες; Ελλειψη αντοχης καναρινιων;τι συνεβαινε; Γιατι σε σχεση με καποια χρονια πισω ολα εχουν εξελιχθει σε πολυ γρηγορους ρυθμους!
[automerge]1594414932[/automerge]
@Tony Forpus τι να πω... Δεν ξερω αν ειναι θεμα χαρακτηρα... Π.χ στο καναρινι το σκουροχρωμο βαζω το χερι μου μεσα και σπαρταραει στο φυσιολογικο, στο ανοιχτοχρωμο καναρινι βαζω το χερι μου μεσα και προσπαθει να ανοιξει τα σιδερα να βγει απο το κλουβι 🤣
 
Καλησπερα σε ολους! Θελω να μου πειτε την αποψη σας! Απο παλια ακουγα οτι τα ανοιχτοχρωμα καναρινια ειναι πιο ευπαθη σε σχεση με τα σκουροχρωμα!ισχυει κατι τετοιο; Στην αρχη φοβομουν να παρω ανοιχτοχρωμα καναρινια αλλα μετα σιγα σιγα εκανα το βημα και πηρα και ανοιχτοχρωμα! Τα καλοκαιρια ομως βλεπω οτι τα ανοιχτοχρωμα καναρινια σε σχεση με τα σκουροχρωμα ειναι με την γλωσσα εξω και τα σκουροχρωμα σαν να μην συμβαινει τιποτα! Τι γινεται; Ειναι τελικα πιο ευπαθη; Σας ευχαριστω πολυ που με ακουσατε για μια ακομη φορα και θα περιμενω με ανυπομονησια τις αποψεις σας! 😊
Κι εγώ απλά από την πείρα που έχω έως τώρα πιστεύω ότι είναι πιο ανθεκτικά τα σκουρόχρωμα. Έτσι τουλάχιστον έχω διαπιστώσει.
 
Εγώ νομίζω ότι ένα φαιό καναρινι είναι ποιο ευεσθητο από ένα κοινό ανιχτοχρομο, αντίστοιχα ένα κοινό ανιχτοχρωμο είναι ποιο ευαίσθητο από ένα μελανινικο κοινο
 
Back
Top