Γενικά Ευχή ή κατάρα;

Εγγραφή
30 Δεκ 2007
Μηνύματα
1.810
Πόλη
Κιλκίς
μολις σημερα το απογευμα ενας καλος φιλος μου ανακοινωσε οτι πρεπει να φυγει στο εξωτερικο και μαλιστα για πολυ καιρο, πανω ισως και απο χρονο. Να μη τα πολυλογω θελει αμεσα να με κληροδοτησει με τα 20 περιπου αγριοπουλια του ( καρδερινες, σκαθια, φλωρους ). Προβλημα χωρου δεν υπαρχει, αν πω οτι δεν με αρεσουν θα ειναι ψεμα, αλλα ρε παιδια αξιζει να κραταμε τοσα πουλια φυλακισμενα ετσι για την τρελα μας; Το σιγουρο ειναι οτι αν τελικα δεχτω δεν θα εχω προβλημα να τα συντηρω σωστα απλα ρωτω και παλι αξιζει;
 
Συμφωνω με τον Πανο!
ΒΟΥΡΡΡΡΡΡΡΡΡ.. ΣΤΑ ΒΟΥΝΑ ΚΑΙ ΣΤΑ ΛΑΓΚΑΔΙΑ
Δεν φανταζομαι ο φιλος σου να θελει μονο baby sitting; 😱
Αν αποφασισεις να τα αφησεις ελευθερα μηπως θα ηταν καλυτερα να ειναι την ανοιξη; (για το θεμα της τροφης)
 
Εξαρτάται με ποιες προϋποθέσεις αναλαμβάνεις την υποχρέωση. Αν είναι φίλος σου και σου ζητά να τον εξυπηρετήσεις φροντίζοντας τα πουλιά του για όσο διάστημα θα λείπει, τότε είναι προσωπικό σου θέμα αν θα αναλάβεις την υποχρέωση αυτή. Αν την αναλάβεις όμως, θα πρέπει να φροντίσεις τα πουλιά με τον καλύτερο τρόπο και να τα επιστρέψεις ακέραια όταν γυρίσει ο φίλος σου.

Αν σου τα χαρίζει χωρίς να περιμένει να τα πάρει πίσω όταν επιστρέψει, τότε θα πρέπει να σκεφτείς εάν ήθελες εξαρχής να έχεις 20 αγριοπούλια ή όχι. Αν τα θέλεις δεν υπάρχει δίλημμα, εάν όχι τότε είναι ποιο έντιμο να του πεις ότι δεν τα θέλεις από το να τα πάρεις και μέχρι να φτάσει ο φίλος σου στο εξωτερικό να τα έχεις αφήσει να φύγουν.

Στην περίπτωση λοιπόν που προβληματίζεσαι για το αν "αξίζει να κρατάμε τόσα πουλιά φυλακισμένα έτσι για την τρέλα μας", τότε θέσε το δίλημμα στο φίλο σου και αφήστε τα μαζί τώρα που είναι ευκαιρία, μιας και δε θα τον νοιάζει και τόσο που δεν θα τα κατέχει.

Ψηφίζω: Ευχή :)
 
Αρκει βεβαια τα πουλια να μην ειναι τοσο πολυ καιρο στοκλουβι που δεν μπορουν να διαβιωσουν μονα τους πλεον. 🙂
 
αν θες να τα ελευθερωσεις, ασε τουλαχιστον φαγητο σε πιατακι εξω καπου κοντα και ασε ανοιχτη την πορτα να φυγουνμονα τους...
 
Συμφωνω με τον Πανο!
ΒΟΥΡΡΡΡΡΡΡΡΡ.. ΣΤΑ ΒΟΥΝΑ ΚΑΙ ΣΤΑ ΛΑΓΚΑΔΙΑ
Δεν φανταζομαι ο φιλος σου να θελει μονο baby sitting; 😱

ΦΦΦΦΦΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΤΤΤΤΤΤΤΤΤΤΤ
θα κανουνε Sissy μου

αλλα το δικιο το εχει ο Σταυρος

δεν θελω να σε πιεζω
αμα τα απελευθερωσεις τελικα Γιωργο τραβα ενα βιντεακι να χαρει η ψυχη μας

ΜΦΧ
Πανος
 
Ευχαριστω για τις απαντησεις σας φιλοι μου. Αν τα κρατησω θα εχω πλεων και την κυριοτητα τους οποτε θα πρεπει να αναπροσαρμοσω και τις υποδομες μου (ευκολο για μενα). Αλλα και αυτο με το βιντεακι μου βαζει ιδεες.
 
Ευχη ή καταρα; Ακομα δεν εχω καταλαβει; Μαλλον πες καλυτερα ευχη και καταρα σε οσους διατηρουν αγρια πουλια... Και επι του θεματος.. Αν ο φιλος σου ηξερε οτι σκεφτεσαι να τα αφησεις δεν νομιζω να στα αφηνε... Θα πρεπει να σκεφτεις πολλα πραγματα πριν ανοιξεις τις πορτες των κλουβιων.. Και ενα απο αυτα ειναι οι γατες της περιοχης και.. Το παρτι που θα κανουν! Εγω θα σου ελεγα να τα κρατησεις.. Να τα χαιρεσαι.. Και το ηθικο μερος του θεματος...ψαξτο αλλη φορα!
 
Ευχη ή καταρα; Ακομα δεν εχω καταλαβει; Μαλλον πες καλυτερα ευχη και καταρα σε οσους διατηρουν αγρια πουλια... Και επι του θεματος.. Αν ο φιλος σου ηξερε οτι σκεφτεσαι να τα αφησεις δεν νομιζω να στα αφηνε... Θα πρεπει να σκεφτεις πολλα πραγματα πριν ανοιξεις τις πορτες των κλουβιων.. Και ενα απο αυτα ειναι οι γατες της περιοχης και.. Το παρτι που θα κανουν! Εγω θα σου ελεγα να τα κρατησεις.. Να τα χαιρεσαι.. Και το ηθικο μερος του θεματος...ψαξτο αλλη φορα!

συμφωνώ απόλυτα. Μπορείς να τα χαίρεσαι. Μακάρι να είχα και εγώ την δυνατότητα, τον χώρο για να έχω τόσο πουλιά. Φαντάζομαι σαν τον παράδεισο θα είναι.
 
Σε οτι αφορα τον φιλο σου, συμφωνω οτι πρεπει να τον ενημερωσεις αν δεν τα κρατησεις. :)
Σε οτι αφορα την επιβιωση τους, ειχα την αποψη αν τα αφησεις, να ειναι ανοιξη για τροφη,
να μπορουν να εξερευνησουν τον νεο τους χωρο με καλυτερες καιρικες συνθηκες... Κτλ :)
Τωρα για τις γατες; :D
Γιατι θα πρεπει να ελευθερωθουν σε κατοικιμενη περιοχη;
Εγω θα κοιταγα να τα αφησω σε περιοχη που εχει νερα και δεντρα, εκει δηλαδη που τα πιανουνε...
(δεν νομιζω να επιασε κανεις αγρια μεσα στην πολη 😕)
 
Παιδιά μην προσπαθείτε να στρογγυλέψετε το θέμα. Κάτι μου λέει ότι στα συγκεκριμένα 20 δεν υπάρχει ούτε ένα πουλί ηλικίας μεγαλύτερης των δύο χρόνων. Παραμένω στο μήνυμά μου και λέω ότι εφόσον αποφασίσουν ότι πρέπει να τα αφήσουν ελεύθερα, να μην έχουν αναστολές γιατί τα πουλιά δεν κινδυνεύουν ούτε από γάτες ούτε από σκυλούς, ούτε από τροφές. Πριν προλάβουν να πουν κιχ, τα πουλιά θα έχουν προσαρμοστεί στο περιβάλλον τους.

Μιλάμε για άγρια αιχμαλωτισμένα πουλιά που αν τα βάλεις σε μονό κλουβί θα καταματωθούν από το να χτυπιούνται στα κάγκελα, δεν μιλάμε για καναρίνια.

Αυτό για μένα δεν είναι δίλημμα ούτε λόγος για να τους πιέσει να πάρουν τη μία ή την άλλη απόφαση. Ή θέλω και τα αφήνω ή δεν θέλω και τελείωσε.
 
Ευτυχης καταληξη, 2πλο συμπερασμα

(συνεχεια του ευχη η καταρα) 6/2000 Εμφανιζομαι στο σπιτι με ενα κοκερ σπανιελ 22 ημερων το κραταω κυριολεκτικα στη χουφτα του χεριου μου. Τα 2 παιδακια μου ( μωρα θα ελεγα τοτε ) ενθουσιαστηκαν. Η περιεργια & το ενδιαφερον εντονα. Κοντα σ εκεινο το μωρο με την δικια μας προτροπη μαθανε να αγαπουν τα ζωα. 9/2000 Τα πρωτα καναρινια, ξανα ενθουσιασμος & πιο πολυ ενδιαφερον τωρα. 1/2008 συνειδητα & ωριμωτατα " μπαμπα φερτα, αν δεν προλαβαινεις εσυ ειμαστε & εμεις εδω, αλλωστε τωρα ξερουμε & εξαλλου ειναι πανεμορφα ". Συμπερασμα 1 " τα αγριοπουλια ειναι τρελλα " Συμπερασμα 2 " τελικα α) η αγαπη, β) το μερακι μας & γ) αυτες οι πανεμορφες μικρες ψυχουλες, κποτελουν εναν προτυπο τροπο σωστης διαπαιδαγωγησης. SORRY MAMA NATURE αλλα θα τα κρατησω. Ευχαριστω και παλι για τις απαντησεις σας στον προβληματισμο μου και πιστεψτε με αυτα τα αστερακια ειναι σε καλα χερια.
 
δεν ξερω αν σε προλαβαινω Γιωργο αλλα καλα θα ηταν να τα χαντρωσεις
πριν τα αφησεις!
 
Back
Top