Αναπαραγωγή Ευχηθείτε μου καλά γεννητούρια

AnestisJr

PB New Member
Εγγραφή
23 Μαϊ 2017
Μηνύματα
48
Πόλη
Παιανία
Είμαστε από τους τελευταίους φέτος, αλλά αισιοδοξούμε σε 12-13 ημέρες να είμαστε κατά 3 (τουλάχιστον) μέλη περισσότεροι!

Εύχομαι καλή γέννα σε όσους εκκολάπτουν ακόμα και φυσικά να χαίρονται τα πουλάκια τους όσοι αναπαρήγαγαν φέτος!
 

Συνημμένα

  • 19390540_1460689354016223_1750711644270567311_o.webp
    19390540_1460689354016223_1750711644270567311_o.webp
    73,8 KB · Προβολές: 33
Αντε... Με το καλο να γεννηθουν γιατι ειναι μια ξεχωριστη χαρα. 🙂

Γιατι ομως δεν εβαλες απο κατω τσοχα και τα αφησες να κανουν φωλια μονο με νημα...
Η τσόχα εχει πολλαπλη χρησιμοτητα...
 
Έχεις απόλυτο δίκιο αλλά μετά από πειράματα που έκανα, γιατί δεν μου έστρωνε καμία φωλιά και μου έκανε αυγουλάκια κάτω με αποτέλεσμα να σπάνε και αφού δοκίμασα εξωτερική χωρίς τσόχα, εξωτερική με τσόχα, εσωτερική με τσόχα, καταλήξαμε στην εσωτερική χωρίς τσόχα την οποία και έστρωσε σε περίπου 4 ώρες! Πολύ δύσκολη η κανάρα μου αυτή και ιδιότροπη, ίσως και διότι πρόκειται για την πρώτη της γέννα! Από τα συνολικά 10 αυγά που έκανε φέτος, σώσαμε αυτά τα τρία που βλέπετε στην φώτο και ελπίζω να αποζημιωθούμε με 3 ή και παραπάνω (αν κάνει κι άλλα αυγουλάκια) νεοσσούς!
 
Εύχομαι πάντα το καλύτερο παιδιά και πάντα τέτοια.
Γιατί όχι και μία γέννα ακόμα; Καλοκαίρι έχουμε, μπορείτε να συνεχίσετε τις γέννες. Μακάρι τα ευχάριστα να μην τελειώνουν ποτέ.
 
Εύχομαι πάντα το καλύτερο παιδιά και πάντα τέτοια.
Γιατί όχι και μία γέννα ακόμα; Καλοκαίρι έχουμε, μπορείτε να συνεχίσετε τις γέννες. Μακάρι τα ευχάριστα να μην τελειώνουν ποτέ.

Μακάρι Χρήστο! Σε ευχαριστώ πολύ!
 
Γιατί όχι και μία γέννα ακόμα; Καλοκαίρι έχουμε, μπορείτε να συνεχίσετε τις γέννες. Μακάρι τα ευχάριστα να μην τελειώνουν ποτέ.
Θα ήθελες να επιχειρηματολογίσεις πάνω σε αυτή την άποψή σου; Μέχρι πότε μπορούμε να συνεχίσουμε τις γέννες; Που το στηρίζεις αυτό;
Είμαστε από τους τελευταίους φέτος, αλλά αισιοδοξούμε σε 12-13 ημέρες να είμαστε κατά 3 (τουλάχιστον) μέλη περισσότεροι!

Εύχομαι καλή γέννα σε όσους εκκολάπτουν ακόμα και φυσικά να χαίρονται τα πουλάκια τους όσοι αναπαρήγαγαν φέτος!
Με το καλό!
 
Θα ήθελες να επιχειρηματολογίσεις πάνω σε αυτή την άποψή σου; Μέχρι πότε μπορούμε να συνεχίσουμε τις γέννες; Που το στηρίζεις αυτό;

Με το καλό!

Παναγιώτα ευχαριστώ πολύ!
 
Οκ, αφού το ξέρετε εσείς... Εγώ σιωπώ.
Συζήτηση κάνουμε. Απλά όταν καταθέτουμε μια άποψη καλό είναι να υπάρχουν κάποια επιχειρήματα πάνω στα οποία τη στηρίζουμε. Όσο για τη σιωπή που αναφέρεις καλό είναι να ακούγονται όλες οι απόψεις. Δε διεκδικούμε το αλάθητο και δε σου ζήτησε κανείς να σιωπάσεις, αντίθετα σου ζήτησα να δώσεις κάποιες εξηγήσεις.
 
Έχετε δίκιο κ. Παναγιώτα αλλά επειδή δεν εκτρέφω καναρίνια, πίστευα ότι τα καναρίνια δεν έχουν πρόβλημα να ζευγαρώσουν και το καλοκαίρι. Εκεί στηριζόμουν, στο ότι δεν έχουν συμβιβασμό και χρονικό περιθώριο στο ζευγάρωμά τους και στο ότι τα πουλιά λόγο αυξημένης θερμοκρασίας του καλοκαιριού, ζευγαρώνουν ανελλιπώς.
 
τα πουλιά λόγο αυξημένης θερμοκρασίας του καλοκαιριού, ζευγαρώνουν ανελλιπώς.
Αυτό ισχύει. Σήμερα αν βάλω φωλιές σε όλα μου τα ζευγάρια θα αρχίσουν άμεσα το χτίσιμό της και τα ζευγαρώματα. Απλά θα πρέπει να ξέρουμε πότε πρέπει να σταματήσουμε με βάση το πόσες γέννες έχει κάνει το ζευγάρι μας και το σημαντικότερο βάση της περιόδου που διανύουμε, της εποχής, αλλά και της υγείας των πτηνών μας. Οι θερμοκρασίες θα ανέβουν και μία γέννα αυτή την περίοδο θα κουράσει πολύ το ζευγάρι μας. Αυτό ίσως να έχει συνέπειες στο να χάσουμε νεοσσούς ή ακόμα και το ζευγάρι μας. Επίσης, θα έρθει και η πτερόρροια που είναι μια εξαιρετικά επίπονη και κουραστική περίοδος για αυτά.
 
Οι μεγάλες θερμοκρασίες που συνήθως επικρατούν στην Ελλάδα τον Ιούνιο.. κάνουν κάπως "απάνθρωπες" τις αναπαραγωγικές προσπάθειες των καναρινιών.
Αν τώρα στο σκεπτικό προστεθεί και η επικείμενη πτερόρροια γίνεται "εγκληματικό" να τα έχουμε κατακαλόκαιρο σε αναπαραγωγή.
Οι τρεις μήνες της Άνοιξης, δεν μας φτάνουν;
 
Βάσει των παραπάνω είπα κι εγώ πως είμαι απο τους τελευταίους και καταϊδρωμένους φέτος. Ο Χρήστος με καλή διάθεση το έγραψε λόγω προφανώς των πολλών αποτυχημένων μου προσπαθειών στο συγκεκριμένο ζευγάρι, αλλά και τα υπόλοιπα παιδιά, πολύ υπεύθυνα, ανέφεραν τις ιδανικές συνθήκες και εποχή αναπαραγωγής.

Ωποσδήποτε ο ερχομός των νεοσσών μας δίνει πολύ χαρά, αλλά στο βωμό αυτής της χαράς δεν πρέπει να ταλαιπωρούμε τους γονείς και να θέτουμε σε κίνδυνο την υγεία τους!
 
των πολλών αποτυχημένων μου προσπαθειών στο συγκεκριμένο ζευγάρι,
Μου το κάνεις πιο δύσκολο αν γνωρίζω πως έχουν ταλαιπωρηθεί με πολλές άσπορες γέννες...
Του χρόνου από νωρίς συντονίσου στο petbirds... Να τα αποφύγουμε...
Όπως και να χει να ξέρεις... σε λάθος χρόνο χαρά διεκδικείς.
Θα είμαστε όμως δίπλα σου να σε βοηθήσουμε όπως και να χει...
Για το καλό όλων μας.
 
Μου το κάνεις πιο δύσκολο αν γνωρίζω πως έχουν ταλαιπωρηθεί με πολλές άσπορες γέννες...
Του χρόνου από νωρίς συντονίσου στο petbirds... Να τα αποφύγουμε...
Όπως και να χει να ξέρεις... σε λάθος χρόνο χαρά διεκδικείς.
Θα είμαστε όμως δίπλα σου να σε βοηθήσουμε όπως και να χει...
Για το καλό όλων μας.

Το εκτιμώ απεριόριστα!
 
αλλά και τα υπόλοιπα παιδιά, πολύ υπεύθυνα, ανέφεραν τις ιδανικές συνθήκες και εποχή αναπαραγωγής.
Έπρεπε να το κάνουμε Ανέστη, διότι το θέμα σου θα το διαβάσουν και μελλοντικοί αναγνώστες. Αν δεν γινόταν καμία αναφορά στη λάθος περίοδο αναπαραγωγής, τότε θα το ακολουθούσε και κάποιος άλλος αργότερα. Και όχι Ιούνιο, αλλά και Αύγουστο.
Προσωπικά σου εύχομαι όλα να κυλήσουν ομαλά και να χαίρεσαι τα πουλάκια σου. Και μόνο το γεγονός ότι βρίσκεσαι στην παρέα μας δείχνει πόσο πολύ ενδιαφέρεσαι για το καλό τους. Καλή συνέχεια!
 
Back
Top