Διατροφή Εφαγαν το mineral block μεσα σε 3 ημερες!

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης anatoly
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

anatoly

PB Member
Εγγραφή
18 Μαϊ 2008
Μηνύματα
1.341
Καλησπερα!
Πριν απο λιγο διαπιστωσα οτι το mineral block που εβαλα στα παπαγαλακια την Τριτη το απογευμα ειχε τελειωσει, τι μπορει να σημαινει αυτο, αν σημαινει κατι;
Μπορω να κανω κατι (εκτος βεβαια απο να τους βαλω καινουριο):D?
Τα παπαγαλακια ειναι 7, τρεφονται με μειγμα σπορων, φρεσκα λαχανικα, δυστυχως δεν τα πανε καλα με τα φρουτα, υπαρχει σουπιοκοκκαλο, grit κ "καρδουλα" ασβεστιου
Υ. Γ. Ξερω οτι μπορει να ακουστει αστειο το ποστ αλλα μου εκανε τρομερη εντυπωση κ σκεφτηκα μηπως τους λειπει κατι, ευχαριστω
 
Ανατολη το εφαγαν ολο η το σκορπισαν θρυμματιζοντας το με τα ραμφη τους; Παιχνιδια εχουνε αρκετα για να σχοληθουνε ολα στα κλουβια τους; Αν δεν εχουνε δραστηριοτητες τοτε ειναι πολυ πιθανον να ασχοληθηκανε με κατι ευχαριστο γι αυτα! 😀 Εαν οντως το φαγανε ολο εγω δεν θα τους εβαζα αλλο αμεσως. 😉
 
Ειναι ολα σε ενα μεγαλο κλουβι, εχουν 2 παιχνιδια κ κουνιες, ναι εχουν σκορπισει κ λιγο κατω, αν ειναι θεμα παιχνιδιων OK λυνεται ευκολα, εγω σκεφτηκα για καποια ελλειψη στη διατροφη τους
 
Νομιζω οτι ειναι καλη ιδεα να τους παρεις μερικα παιχνιδακια παραπανω ωστε να εχουνε περισσοτερη ενασχοληση! Και μετα απο λιγο καιρο να παρεις καποια ακομη και να τα εναλλασσεις για να μην τα βαριουνται! 😉
 
My Budgies θα καταστρέψει mineral blocks και των οστών σουπιάς επίσης πολύ γρήγορα. Όπως αναφέρθηκε Φοίβος, προσθέσω μερικές ακόμη παιχνίδια για να τους κλουβί. Επίσης μπορείτε να προσθέσετε κάποια νέα άκρα από δένδρα που είναι ασφαλείς για τα πτηνά. Άλλες ιδέες-weave λωρίδες χαρτιού (εφημερίδες, Α4, κτλ) μέσω του κλωβού μπαρ και τα πτηνά να επιτρέψει ίχνος από το χαρτί.
 
Η αληθεια ειναι οτι δεν παιζουν πολυ με τα παιχνιδια, ασχολουνται το ενα με το αλλο, ειναι κ ολοκληρο κοπαδι:D, αλλα χαρτια κ ξυλο θα βαλω, νομιζω οτι καμια φορα τα πιο απλα ειναι κ τα καλυτερα παιχνιδια!
Υ. Γ. Τα πλαστικα καλαμακια για τον καφε ειναι ασφαλη;
Υ. Γ.2 Τα παιχνιδια που βρισκω στα πετσοπ ειναι για μεγαλυτερους παπαγαλους, ισως γι'αυτο κ δεν ασχολουνται λογω μεγεθους
 
... Υ. Γ. Τα πλαστικα καλαμακια για τον καφε ειναι ασφαλη;

Ναι, τα προτεινουνε πολλα site με οδηγιες για να κατασκευασει κανεις μονος του παιχνιδια για παπαγαλους! Εγω προσωπικα τα εχω χρησιμοποιησει χωρις προβλημα και του αρεσε! :D
 
Ανέστη δεν υπάρχει κίνδυνος μήπως και καταπιεί κάποιο κομματάκι; Να δώσω στην Κούκυ μου;
 
Mαιρη γιατι να το καταπιει; Κατα τον ιδιο τροπο να μπορουσε να καταπιει κομματια απο οποιοδηποτε παιχνιδι αφου ολα τα καταστρεφουνε! Ο δικος μου τα κοβει και τα πεταει κατω η τα τραβαει απλα και τα ανοιγει... 😉
 
Tha sou protina na pareis merika mineral mplok pio megalou megethos (epidi exeis polla papagalakia) kai na valeis sto klouvi mikra lepta kai kathara kladakia gia na asxolountai kai na pezoune m ayta... Vale skales kai xontra fisika skinia...

o Riki mou otan variete ta palia pexnidia arxizei na dagonei to mplok kai na petaei ta komatia kato...eksepitides gia na teliosei...kai meta kathete kai perimeni na tou fero kati kenourio... :)
 
Παιδιά που να δείτε τι κάνει ο Jimmy (μακαο) οτιδήποτε μπει στο κλουβί του. Ούτε πιρανχας να ήτανε. Τα σουπιοκόκκαλα τα κανει σκόνη με μεγάλο πάθος και τα πετάει. Τα μεγάλα στικς σπόρων τα τρώει σε 10 λεπτά και μετά κόβει και το ξύλο σε οδοντογλυφίδες κλπ Μην μου πει κανένας πως βαριέται! Είναι για πάνω απο 6 ώρες μαζί μας έξω απο το κλουβί στον κήπο ή οπου είμαστε και του φτιάχνω παιγνίδια σε ρυθμούς εργοστασίου Αγ. Βασίλη...) Τα καλαμάκια είναι μια χαρά όπως και κάθε πώμα από γάλα κλπ. Ότι αγγίζει τρόφιμα έιναι ασφαλές. Τα ίδια τα τρόφιμα δεν είναι :)
 
Back
Top