Αναπαραγωγή Εφαγε τα αυγα ο καναρος

itealexis

PB New Member
Εγγραφή
14 Φεβ 2009
Μηνύματα
12
Πόλη
Ιτέα
βοηθεια παιδες βοηθεια! αφησα το ζευγαρι για δευτερη γεννα με τη φωλια φτιαγμενη και εφυγα για 4 μερες και γυρναω δεν βλεπω αυγο ξεκιναω να τα καθαριζω και βλεπω στον πατο τσοφλια απο αυγο τα εφαγε ο καναρος. τωρα χαλασα τη φωλια και πυστευω στιν τρητη γεννα και την τελευταια μακαρι; Ειναι δυνατον να βγαλω καναρινια στα 14 και τωρα που ειμαι 22 να μην μπορω. Καποια βοηθεια παιδες!
 
ίσως του λείπει ασβέστιο, του βάζεις κανένα αυγό με το τσόφλι καμιά φορά;
 
Εμνα πιο λογικο θα μου ακουγοταν να τα εφαγε η καναρα σου λογω ελλειψης ασβεστιου. Του αρσενικου δεν ειναι λογικο να του λειπει ασβεστιο μιας και δεν ειναι αυτος που κανει τα αυγα αλλα η θηλυκια.

Πως εισαι σιγουρος οτι τα φαγε αυτος;
 
Ναι συγνώμη δεν διατύπωσα καλά αυτό που ήθελα να πω, η θυληκιά τα έφαγε και εγώ πιστεύω..
 
Μαλλον εχει ελλειψη ασβεστιου. Επειδη ετοιμαζεται για τριτη γεννα βαλε της στο νερο ασβεστιο και δωσε της σουπιοκοκαλο οπωσδηποτε.

Παντα στο κλουβι να χεις ενα σουπιοκοκαλο. Ειτε βρισκονται σε φαση αναπαραγωγης ειτε οχι.
 
το πιο πιθανο ειναι οτι η καναρα αντιληφθηκε οτι ηταν ασπορο και το πεταξε..συνηθως τα θαβουνε αλλα και τα πετανε..στην 3 μερα μπορουν να το καταλαβουν.. Ετσι και με σενα πιστευω το καταλαβε και το πεταξε..η αλλιως μηπως τα ριξε ο αρσενικος;να ταφαγε μπαα
 
ειναι δυνατον να βγαλω καναρινια στα 14 και τωρα που ειμαι 22 να μην μπορω. Καποια βοηθεια παιδες!




Αλεξη δεν εξαρτιωνται ολα απο εμας για μια πετυχημενη αναπαραγωγη!
Θα συμφωνησω με τον Φωτη! Μπορει βεβαια να τα εφαγαν μαζι..
Κοιταξε να τους δωσεις ασβεστιο 😉
Μπορει επισης να τα πεταξε η καναρα γιατι ηταν ασπορα...
 
Παντα στο κλουβι να χεις ενα σουπιοκοκαλο. Ειτε βρισκονται σε φαση αναπαραγωγης ειτε οχι.

Συμφωνώ με τον Φώτη ότι πάντα πρέπει να υπάρχει διαθέσιμη κάποια πηγή ασβεστίου στα πουλιά. Κατά την αναπαραγωγή καλύτερα είναι να δίνουμε κάποια υδατοδιαλυτή πηγή ασβεστίου, όπως το calci-lux. :)
 
Back
Top