Ασθένειες "Εφυγε" το budgie στα ξαφνικά, τι μπορεί να συνέβη, τι κάνω τώρα;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Polytsip
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Polytsip

PB New Member
Εγγραφή
17 Δεκ 2008
Μηνύματα
21
Πόλη
Αθήνα
Χτες είχαμε μια μεγάλη απώλεια... Η Ζιζέλ μας, το γαλάζιο όμορφο Budgie, βρέθηκε νεκρή μέσα στη φωλιά της ενώ ο άντρας μου καθάριζε το κλουβί... Εντελώς ξαφνικά, χωρίς να δείξει κάποιο σημάδι ότι κάτι δεν πάει καλά... Τώρα ο σύντρόφός της ο Σνούφελ κάθεται μόνος του στο κλαδάκι, δεν κουνιέται, δεν ασχολείται με τίποτα... Τι μπορεί να συνέβη; Το προηγούμενο βράδυ κοιμόντουσαν παρεούλα δίπλα δίπλα, όπως και κάθε βράδυ, έτρωγε κανονικά, δεν υπήρχε κάποιο σημάδι ότι είναι άρρωστη..
Με τον Σνούφελ τι να κάνουμε; Δεν ξέρω αν έχει συνειδητοποιήσει ότι η Ζιζέλ δεν είναι πια εδώ. Για την ώρα κάθεται ήσυχος στο κλαδάκι, δεν δείχνει να την ψάχνει. Να του πάρουμε μια καινούρια θηλυκιά ή είναι κακή ιδέα; Πώς να του συμπεριφερθούμε;
 
κρίμα για το πουλάκι σου ☹ είχε κάνει αυγά και κλωσσούσε; και πόσα είχε κάνει; Μήπως της παρουσιάστηκε δυστοκία σε κάποιο επόμενο αυγουλάκι; δυστυχώς συμβαίνουν και κάποιοι αιφνίδιοι θάνατοι, μου συνέβη και μένα πρόσφατα χωρίς καμμία ένδειξη. Πάντως προς το παρόν δεν θα σου έλεγα να πάρεις ζευγάρι στον αρσενικό σου. Παρακολούθησε πρώτ' απ' όλα την υγεία του πιο σχολαστικά μήπως συντρέχει κάποιος λόγος και μετά όταν διαλέξεις κάποιο πουλάκι, κράτησε καραντίνα και άστα σε διαφορετικό κλουβί στον ίδιο χώρο να γνωριστούν πρώτα. τι να πω, λυπάμαι πολύ για την απώλειά σου
 
Αν εχεις κρατήσει το σωμα του πουλιού, ψάξε προσεχτικα την κοιλιά του, το ουροπηγιο, τα ποδια του... μπορει να διαπιστωσεις κάτι περιεργο όπως καποιο πρηξιμο ή καποιο σπυρι που να ειναι η αιτια της απωλειας του πουλιού σου.
 
Θεωρώ οτι η άποψη της Μαρίας ειναι πολύ σωστή. Πρίν παρεις οποιοδήποτε άλλο νέο πουλί καλό θα ηταν να ενημερωθείς για την τήρηση της καραντίνας https://community.petbirds.gr/threads/Καραντίνα-στα-πτηνά.17677/ Πολυ συχνά ο ενθουσιασμος μας για την απόκτηση του νέου πουλιού μας κανει λιγο βιαστικούς και υποπεφτουμε σε απανωτά λαθη. Δώσε επισης στο άρσενικό σου να πενθήσει για τον χαμό της συντροφου του. Καντε του περισσοτερη παρεουλα και να δεις που σύντομα θα συνέλθει..
 
Εφυγε και ο Σνούφελ... Επρεπε να λείψουμε από Τρίτη έως και Σάββατο και δώσαμε για φύλαξη τα πουλάκια σε μια γνωστή μας. Μάς είπε ότι ο Σνούφελ έπεσε σε μελαγχολία, κρεμιόταν συνέχεια από τα κάγκελα του κλουβιού και στο τέλος έκανε διάρροια και "έφυγε" να βρει τη Ζιζέλ... Εχω στενοχωρηθεί πάρα πολύ, είναι άδικο...
 
αχ πολύ κρίμα... λυπάμαι πολύ για τα πουλάκια και την στεναχώρια σας. Δυστυχώς πολλές φορές τα πουλάκια κρύβουν τις ασθένειές τους από φυσική γονιδιακή άμυνα απέναντι στους εχθρούς τους. Γι' αυτό χρειάζεται σχολαστική παρατήρηση σε κάθε πιθανή αλλαγή της συμπεριφοράς τους. όλοι έχουμε ζήσει την πίκρα της απώλειας, θέλει τον χρόνο της η στεναχώρια για να περάσει. ελπίζω αργότερα να παρηγορηθείτε με κάποιο άλλο πουλάκι ☹
 
Πιστευω πως τα πουλακια ειχαν αρρωστησει. Οπως ειπε η Τζωρτζινα θελει μεγαλη προσοχη και σχολαστικη καθαριοτητα καθε μερα παρατηροντας τις κουτσουλιες τους και τη γενικοτερη διαθεση τους. Αν προκειται να ξαναβαλετε αλλα πουλια σε αυτο το κλουβι καντου μια εξαιρετικα καλη απολυμανση με αφθονο ζεστο νερο και ξυδι οπως και σε ολα τα σκευη που χρησιμοποιουσαν τα πουλια αυτα.
 
Το κλουβί θα απολυμανθεί μόλις βρω τον χρόνο, πουλάκια άλλα δεν θα ξαναπάρω όμως. Εχω ήδη άλλο ένα ζευγάρι σε άλλο κλουβί, θα ασχοληθώ με αυτά πλέον. Ευτυχώς τα δύο κλουβιά τα είχα σε μακρινή απόσταση το ένα από το άλλο, οπότε δεν νομίζω να έχει μεταφερθεί κάποιο μικρόβιο
 
καλού κακού ακολούθησε μια προληπτική αποπαρασίτωση με σκορδόνερο και ρίγανη στα άλλα πουλάκια σου. (για το σκορδόνερο https://community.petbirds.gr/threads/Σκορδόνερο-στα-πουλιά.266/). την ρίγανη χλωρή ή ξηρή την προσφέρεις όπως είναι. επίσης δες και για το μηλόξυδο εδώ https://community.petbirds.gr/threads/Μηλόξυδο-στα-πτηνά.17813/
 
Back
Top