Αναπαραγωγή Εχασα απο τη φωλια μικρο καναρινακι

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης fragos
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

fragos

PB Member
Εγγραφή
21 Απρ 2009
Μηνύματα
1.319
Πόλη
Κέρκυρα
καλησπερα!
γραφω γιατι σημερα ειδα κατι πολλη παραξενο.
λοιπον εχω ενα δευγαρι που εβγαλε 4 μικρα που τωρα ειναι 3,4,5 ημερον σημερα το πρωι τα καταβασα για να τους βαλω καθαρο νερο κοιταω τη φωλια και ηταν 4 μικρα μεσα, το απογευμα που γυρισα ομως κοιταω τη φωλια και ειδα 3 μικρα, κοιταξα στο πατο του κλουβιου κοιταξα μηπως ειχε πεσει κατω κοιταξα τελοσπαντων παντου αλλα δεν το βρηκα πουθενα.
και αναρωτιεμαι που μπορει να ειναι;
υπαρχει περιπτωση να το εφαγε η καναρα η ο καναρος;
 
δεν μου εχει ετυχε ποτε να μου φαει η καναρα καποιο πουλι, δες μεσα στη φωλια αν το εχει πατησει η καναρα η αν ειναι σε καμια ταιστρα;
 
εψαξα και στης ταιστρες αλλα δεν εψαξα κατω απο το νημα αλλα και παλι δεν πιστευω γιατι το νημα ειναι τελειος στρωμενο δεν ξερω που αλλο να σκεφτω.
 
αν το πατησε η καναρα τωρα θα εχει γινει ενα με τη φωλια, βγαλε τα αλλα καναρινακια εξω και κοιτα καλα τη φωλια
 
το κλουβί σε τι χώρο είναι Φραγκίσκο; Υπαίθριο, κλειστό? Πόσων ημερών είναι ο νεοσός; Αύριο μπορεί να είναι πολύ αργά
 
το κλουβί σε τι χώρο είναι Φραγκίσκο;
το κλουβι ειναι σε εσωτερικο χωρο.
Πόσων ημερών είναι ο νεοσός;
ο νεοσσος ειναι η 2 η 3 ημερον.
Αύριο μπορεί να είναι πολύ αργά
το ξερω πως αυριο πως θα ειναι αργα αλλα τουλαχιστον να τον βρω μην βρομισει.
 
οχι, εψαξα σημερα κατω απο τη φωλια αλλα τιποτα. Τι γινεται τελικα ρε παιδια;
μηπως το εφαγε η καναρα;
 
Λοιπόν φίλε μου Φραγκίσκο θα σου πω τι έπαθα εγώ πριν πολύ καιρό έχανα και εγώ πουλιά – αυγά και από το φαί φαγωμένα ολα τα κανναβούρια (μέχρι που μάλωσα και το παιδί ) δεν έβρισκα τίποτα έψαχνα με τις ώρες και πάλι τίποτε αποφάσισα να στήσω καρτέρι να δω τι γίνεται περιττών να σου πολύ ότι για 5 νύχτες δεν κοιμήθηκα καθόλου. Το αποτέλεσμα ήταν ένα μεσημέρι να δω ένα ποντικό να μου βουτά ένα μικρό μέχρι να καταλάβω τι έγινε το είχε εξαφανίσει. Περιττών να σου πω ότι έμπαινε από μια τριανταφυλλιά που είχε η γειτόνισσα Πιστεύω να κατάλαβες τι σου λέω γιατί και εγώ δεν έβρισκα τίποτα
 
ποντικος😱
δεν πιστευω να σηνεβη και σε μενα αυτο γιατι τα εχω στο τοιχο κρεμασμενα και επισης πως περασε ο ποντικος απο τα καγγελα του κλουβιου;
 
Φιλαράκο σου εύχομαι ειλικρινά να μην είναι έτσι μόνο άμα το δεις θα το πίστεψες θα πάθεις χοντρή πλακά.Παράκληση άμα έχεις νέα πες μου σε παρακαλώ.
 
Αν είνια λιγο αραια.. Περναει για πλακα... Μπορει να είνια μικροσ ποντικος.. Μη φανταστεις κανενα αρουρι μεγάλο.. Ευχομαι να το βρείς γιατι κι εγω είχα χάσει νεοσσό και ακόμα δε ξέρω που μπορεί να πήγε...
 
τα ποντικακια εχουν κι αδερφακια και οταν βρουνε καναβουρι μαζευονται ολα και κανουν παρτυ, εμενα κανανε τρυπα στον τοιχο περασανε μεσα στο δωματιο που εχω τα πουλια μπηκανε μεσα στην κλουβα και μου φαγανε δαχτυλα, ποδια και ολοκληρα πουλια.στα κλουβια μπαινουνε.στους τοιχους ανεβενουνε, στα ταβανια περπατανε,θα παρεις ποντικοκολλα οχι σε σωληναριο αλλα σε πλακα ετοιμη απο super market και θα τη βαλεις εκει που νομιζεις οτι μπορει να περασει ο ποντικος. Ελπιζω να μην πιασεις τιποτα..., οπου υπαρχει τρυπα στον τοιχο να την κλεισεις με τσιμεντο
 
Λιγο ασχετο επι του θεματος αλλα σημαντικο.

Φραγκισκο γιατι εχεις αφησει τα πουλια σου να γεννανε τετοια εποχη δεδομενου οτι ξερεις τις συνεπειες;
 
επισης μπορει να ειναι και καποια σαυρα, μην ξεχνατε οτι ειναι παρα πολυ ευκολο να μπει μια σαυρα στο κλουβι.
 
Λιγο ασχετο επι του θεματος αλλα σημαντικο.

Φραγκισκο γιατι εχεις αφησει τα πουλια σου να γεννανε τετοια εποχη δεδομενου οτι ξερεις τις συνεπειες;
επειδη οταν ηταν τα προηγουμενα μικρα 16,17 ημερον η καναρα εκανε 3 αβγα χωρις να τα δω και τα αφησα, για να κανω την εβδομη μερα ωοσκοπηση και ειδα οτι 4 απο τα 5 ειχαν σπορο,το ξερω οτι εκανα λαθος που τα αφησα, αλλα εκει που τα εχω δεν ξεπερνα τους 30 βαθμους η θερμοκρασια.

παιδια λετε να τα αλαξω θεση αλλα σε αυτο το σημειο εχω και τα αλλα τα πουλια τι λετε να κάνω;
 
Φιλαράκο fragos-Corfu απ ότι κατάλαβες από αυτά που γράφουν οι φίλοι γίνετε εγώ έβαλα ένα φάρμακο που είναι σε ταμπλέτες το οποίο είναι παρά πολύ καλό αφήνουν όλα τα αλλά για να φανέ αυτό και σε 2 ημέρες είναι πάλι όλα καλά.
 
Back
Top