Αναπαραγωγή Εχει κάνει 5 αυγα αλλα δεν κλωσσαει

vasilis aegina

PB New Member
Εγγραφή
12 Ιαν 2014
Μηνύματα
122
Πόλη
Αίγινα
Καλημερα συνολικα εχει κανει 5 αλλα εχουν μεινει 3 χ8ες αλλαξα την φωλια με τσοχα επειδη τα εκρυβε κατω απο το νημα και η συνεπιες απο ολο αυτο να σπασει το ενα τ πρωι βρηκα τ 5ο αυγο στον πατο του κλουβιου της τα εβαλα τα αλλα 3 στην φωλια αλλα δεν παει να τα κλωσσησει τι πρεπει να κανω;
 
Ίσως είναι ασπορα. Το αυγό που έσπασε είδες αν ήταν άσπορο η ενσπορο; Μάλλον θα προχωρήσει σε άλλη γέννα. Έχει ζευγαρώσει με αρσενικό;
 
Δεν ειδα γιατι το μισο ειχε φυγει απο το αυγο δεν τον εχω δει να βατευει
 
Είναι πρωτάρα η κανάρα σου;
Άλλαξε τα πραγματικά με πλαστικά (αν έχεις) και δες πάλι τη συμπεριφορά της. Τα δικά της τοποθέτησε τα πάνω σε σπόρους μέχρι να δεις αν έχει κάτσει στα ψεύτικα.
Αν κάτι την ''ενοχλεί'', η δεν την κάνει να νοιώσει βολικά, δεν θα κάτσει.. Ούτε θα κάτσει αν της έχεις χαλάσει τη φωλιά (βάζοντάς της τσόχα) και χαλώντας αυτό που έφτιαξε.
Τι νήμα της έχεις βάλει;
 
ναι πρωταρα ειναι εχω βαλει το νημα απο το τσοθωαλι πατατας μαλλινο δηλαδη.. ειχε σπασει τ πρςτο φτιαχνοντασ συνεχεια την φωλια τα υπολοιπα τα σκεπαζε με τα νηματα εστι τα πιρα στα 3 αυγα εωαλα τσοχα αλλα αποτι φανικε δεν τις αρεσε γιατι τ πρωι εκανε το 5ο αυγο κατω ξανααλα3α την φωλια εωαλα αθτο που ειχε φτιαξει με τα αυγα τα κοιταγε και εχει ωαλει κ αλο νημα ξανα απο πανω απο τα αυγα δεν τα κλωσσαει! Εκτος αμα κανει και 6ο τι να πω;! βεβαια δεν ξερω αμα εχει βατεψει ο καναρος αν και απο κατω φαινεται πυρωμενος! 😕
 
Τι θα έκανα εγώ.. Θα άφηνα στη φωλιά μόνο την τσόχα και θα αγόραζα άλλο νήμα.
(Λινάτσα με βαμβάκι η λινάτσα, βαμβάκι και γιούτα). Γιατί μπορεί να μην της αρέσει η σκέτη λινάτσα.
Θα έβαζα τα αυγά σε σπόρους (δεν επηρεάζεται η γονιμότητά τους για μερικές μέρες, αρκεί να είναι ούτε σε μέρος με πολλή ζέστη, ούτε με υγρασία) και θα επανατοποθετούσα τα αυγά αφού φτιάξει ξανά τη φωλιά. ίσως χρειαστεί να ''στρώσεις'' λίγο εσύ τη φωλιά, αφού πρόκειται για πρωτάρα.

Ζευγάρωμα καναρινιών
 
εχω βαλει 2-3 φορες τα αυγα εγς πανω απο το μηνα αλλα παει και τα ξαναβαζει κατω. Παιζει ρολο αν ειν ασπορα μηπως και δεν την πολυνοιαζει;
 
Τι εννοείς Βασίλη μου τα'χεις βάλει 2-3 φορές πάνω από το μήνα;..Αν τα γυροφέρνεις ένα μήνα τότε πέτα τα.
Στο αν καταλαβαίνει ότι είναι άσπορα, οι γνώμες διίστανται.. Αφού όμως όλα τα καναρίνια κλωσάνε και πλαστικά, δε νομίζω ότι ισχύει να τα παρατάει γιατί το καταλαβαίνει. Κάτι άλλο της φταίει. Έχεις κοιτάξει μήπως έχει ψείρες;
 
νημα συγνωμη Νικο οχι δεν εχουν ψειρες θα παρω εαν ειναι παλι τα αυγα 8α της βαλς την τσοχα και νημα μηπως και παει... εαν δεν παει τελικα τι κανω;
 
Tι να κάνεις άλλο βρε Βασίλη μου;.. Πάντως αν τα αυγά τα βάζεις και τα βγάζεις γύρω στο μήνα, είναι πια άχρηστα.
Μην αγχώνεσαι (βασικό)...η κανάρα σου μπορεί να κάνει και 3 και 4 γέννες..Από τη στιγμή που δεν πολυκουράζεται με κλώσημα και ταϊσματα, θα ξαναφτιάξει τη φωλιά και θα ξανακάνει αυγά. Εσύ έχε της πλούσια τροφή και ασβέστιο μέχρι να βρεθεί τι της φταίει. Μπορεί να μην είναι έτοιμη ακόμη (παρά την κατασκευή της φωλιάς), μπορεί να της φταίνε τα νήματα, μπορεί η θέση της φωλιάς, από τη στιγμή που δεν μπορεί να μας μιλήσει, πάμε ψάχνοντας.
 
ναι Νικο ακριβως τωρα παμε ψαχνοντας! Εσυ απο την εμπειρια σου πιστευεις οτι ο αρσενικος εχει βατεψει; Γιατι οπως σου ειπα απο κατω φαινεται πυρωμενος και απο'τι βλεπω επιτιρει και την φωλια δεν του ειναι αδιαφορη.. =.😵
 
Όποια εμπειρία κι αν έχει κάποιος, δεν μπορεί να ξέρει τι γίνεται στην κρεβατοκάμαρα του άλλου 🙄.. Η δουλειά γίνεται συνήθως νωρίς το πρωϊ η το απόγευμα.. Εγώ που τα έχω έξω, τα πουλιά μου ακόμη είναι ''πέρα βρέχει''. Αν τα έχεις μέσα, το πιθανότερο είναι να εκτέλεσε το καθήκον του.
 
Back
Top