Γενικά Εχει κανεις γνωσεις πανω στα φανετα;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης arxigos
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

arxigos

PB New Member
Εγγραφή
19 Μαϊ 2007
Μηνύματα
16
Πόλη
Λάρισα
Καλησπερα!
Υπαρχει καποιος που να εχει γνωσεις πανω στα φανετα;
 
Φίλε arxige αν και δεν είμαι ειδικός πάνω σε κανένα πουλί ρώτησε τι θέλεις να μάθεις;
 
Χρειαζομαι καποιες πληροφοριες σχετικα με τη συμπεριφορα τους και επειτα την αναπαραγωγη τους.

Ευχαριστω
 
Τα φανέτα είναι γενικώς δύσκολα πουλιά τόσο στην εξημέρωση όσο και στην αναπαραγωγή. Είναι νευρικά πουλιά κι ακόμα και μετά από αρκετά χρόνια σε κλουβί το πιθανότερο είναι να "χτυπιέται" όταν πλησιάζει άνθρωπος.
Τους αρέσει το κλουβί τους να βρίσκεται χαμηλά (μισό με ένα μέτρο από το πάτωμα). Τους αρέσει να συχνάζουν στον πάτο του κλουβιού και δε νοιώθουν την ίδια άνεση όταν κάθονται σε ξυλάκι.
Τώρα όσον αφορά την αναπαραγωγή, είναι ευκολότερο το ζευγάρωμα με καναρίνι για την παραγωγή μούλων παρά μεταξύ φανέτων. Οι μούλοι από φανέτο έχουν ιδιαίτερα όμορφη φωνή αλλά αυτό είναι θέμα υποκειμενικό.
Το αρσενικό την άνοιξη σαν ένδειξη έναρξης της αναπαραγωγικής περιόδου εμφανίζει κόκκινο χρώμα στο στήθος και στο κεφάλι αλλά αυτό δεν ισχύει πάντα για πουλιά που βρίσκονται σε αιχμαλωσία καθώς πιστεύεται ότι εξαρτάται από την διατροφή τους.
 
Καλησπέρα φίλες και φίλοι των τελευταίο καιρό δεν μπορούσα να μπω στην σελίδα και δεν παρακολούθησα τις συζητήσεις σας και νέα από την σελίδα, όπως και να έχει τώρα είμαι εδώ και χαίρομαι που σας ξαναβρίσκω . λοιπών περί φανέτου ο λόγος … τον χειμώνα που μας πέρασε έπιασα δυο φανέτα το ένα ήταν θηλυκό και το άλλο έμοιαζε με αρσενικό (είχε κόκκινο χρώμα στο στήθος και στο κεφάλι όχι έντονο παντός) μετά την πτερρόρροια έγινε και αυτό σαν το θηλυκό …. Πέστε μου αν γνωρίζεται συμβαίνει αυτό η εγώ έκανα λάθος αρχική εκτίμηση ; Δεν ξέρω τη να κάνω να το κρατήσω η να ψάξω για άλλο όντος αρσενικό;
 
Καλησπέρα φίλες και φίλοι των τελευταίο καιρό δεν μπορούσα να μπω στην σελίδα και δεν παρακολούθησα τις συζητήσεις σας και νέα από την σελίδα, όπως και να έχει τώρα είμαι εδώ και χαίρομαι που σας ξαναβρίσκω.
Συγχωρήστε μου την "of topic" παρέμβαση αλλά θα ήθελα να πω με αφορμή που μου δίνεται ότι, για μερικές ημέρες μετά τη μεταφορά της ιστοσελίδας στο νέο σέρβερ, υπήρξε πρόβλημα πρόσβασης σε όλους τους συνδρομητές της tellas με ευθύνη του συγκεκριμένου provider. Όλοι οι άλλοι επισκέπτες/μέλη μπορούσαν να επισκεφτούν κανονικά την ιστοσελίδα χωρίς κανένα πρόβλημα.

Εν πάση περιπτώσει, χαιρόμαστε επίσης που μας ξαναβρήκατε. :)
 
Gia sas,

to arseniko Faneto otan einai se periodo anaparagogis forai kokino kapelo kai exei kokkino stithos. Meta tin periodos anaparagogis alasi kai o arsenikos kai thilikos fainoune idio, xoris kokkino. Afto alasei pali apo Januario - Februario.

Alexandros
 
Καλησπερα,
Νομιζω Πως η πιο ασφαλης μεθοδος αναγνωρισης φυλου στο φανετο, ειναι απο τα φτερα πτησης. Το αρσενικο εχει συνηθως 7 λευκες γραμες στα φτερα πτησης(μερικες φορες και 6), ενω το θηλυκο συβηθως 5. Γενικα αν εχει πανω απο 5 ειναι αρσενικο :)
Φιλικα,
Κοντουλης Δημητριος
 
Τα αρσενκά φανέτα στην πάνω μεριά τους στην πλάτη δηλαδή το χρώμα των φτερών τους είναι κεραμυδί προς κόκκινο. Τα θυληκά είναι προς το καφέ με ραβδώσεις. Μόνο τα αρσενικά κοκκινίζουν όταν πυρρώνουν. Τα θυληκά όχι.
 
Παιδια θα ηθελα να με βοηθησετε και αν θελετε να βρω την φωνη του φανετου!

σας ευχαριστω ολους
φιλικα Ανδρεας
 
Γεια σου φιλε μου. Με μερικα βιντεο απο youtube ισως παρεις μια ''γευση''




Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
.


Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
.


Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
.


ελπιζω να βοηθησα :)


υ. Γ αν θελεις να τα κανεις mp3 αν ψαξεις υπαρχουν προγραμματα που τα κανεις convert , αφου πρωτα τα εχεις κανει (flv)...

με λιγο ψαξιμο,θα βρεις ακρη.
 
Στην ενότητα "Άρθρα μελών" υπάρχουν άρθρα για τα Φανέτα που μπορείτε να διαβάσετε, να βρείτε αυτά που ψάχνετε και να σας λυθούν οι απορίες.
 
Back
Top