Γενικά Εχει κανεις κονούρα να μου πει εντυπωσεις;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Nikfree
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Nikfree

PB Member
Εγγραφή
19 Απρ 2016
Μηνύματα
684
Πόλη
Αθήνα
παιδια καλησπερα σημερα πηγα σε ενα πετ για τροφες για τα καναρινια μου και ειδα εναν παπαγαλο και επαθα την πλακα μου! Η ρατσα του ειναι κονουρα μου ειπαν εχετε ακουσει αν φωναζουν εχει κανεις να μου πει εντυπωσεις; κτλ?
 
Κάνουν φασαρία , δες τον πίνακα, αλλά είναι ενδιαφέροντα πουλιά. Ποιο είδος είδες; Θες να ρίξεις μια ματιά να το αναγνωρίσεις;
http://www.birdchannel.com/kids-bird-club/great-birds-for-kids/friend-to-all.aspx. Άνοιξε και τα επιμέρους links και τα λέμε.
 
Jenday Conure αυτο ειχε το pet αρκετα ημερο και ησυχο οπως το ειδα εκει... η τιμη ετσουζε λιγο αλλα εβγαινε και απο το κλουβι δλδ πολυ ημερο τι λες Μαρια αξιζει η κινηση;
 
Ξέρεις ηλικία, φύλο; Πολύ όμορφα πουλιά είναι, δεν έχω προσωπική εμπειρία βέβαια.
Πρέπει να κοιτάξεις λίγο στις αγοραπωλησίες ΧΕ και facebook για να τσεκάρεις την τιμή αν είναι σε λογικά πλαίσια. Την παζαρεύει το μαγαζί; Πως το είδες;
 
6 μηνων ηλικια φυλο δεν ξερω αλλα παιζει μεγαλο ρολο; δεν κανει παζαρια γιατι παταει στο οτι ειναι ημερος και εχει δικιο μπορω να πω σε αυτο...280 μου ειπε... απλα αν ξερεις πες μου λιγο ειναι ευαισθητα οπως καναρια καρδερινες κτλ? ξερω οτι θελουν μεσα αλλα απο θεμα αρρωστιες τι γινεται;
 
Η τιμή δεν μου φαίνεται ακριβή, τόσο νομίζω γύρω στα 250 τα δίνουν.
Όχι δεν νομίζω πως είναι αρρωστιάρικα :) ψυχολογικά ευαίσθητα διάβασα στο λινκ που σου έδωσα.
Σε παίρνει λες να του ζητήσεις να κάνεις εξέταση στις κουτσουλιές πριν τον αγοράσεις;
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Μοιαζει με sun κονορα, πανεμορφος! Ρωτα στο εκτροφειο στην Bαρη μου ειπε οτι θαχει μωρακια σε λιγο και τσεκαρε τιμη να ξερεις
 
Σε παίρνει λες να του ζητήσεις να κάνεις εξέταση στις κουτσουλιές πριν τον αγοράσεις;
εε δεν νομιζω να δεχτει! Δεν ξερω κιολας

Μοιαζει με sun κονορα, πανεμορφος! Ρωτα στο εκτροφειο στην Bαρη μου ειπε οτι θαχει μωρακια σε λιγο και τσεκαρε τιμη να ξερεις
επαθα την πλακα μου μολις το ειδα... Οκ θα ρωτηση ευχαριστωω!
 
εε δεν νομιζω να δεχτει! Δεν ξερω κιολας
Δύσκολο έως απίθανο, το καταλαβαίνω και το δικαιολογώ κιόλας αλλά δεν κάνεις μια προσπάθεια αν είσαι αποφασισμένος να το πάρεις;
 
Δύσκολο έως απίθανο, το καταλαβαίνω και το δικαιολογώ κιόλας αλλά δεν κάνεις μια προσπάθεια αν είσαι αποφασισμένος να το πάρεις;
οκ θα το δοκιμασω αν το παρω τελικα θα σας ανεβασω φωτο! Μαζι με τα καναρινια για το καλοκαιρακι δεν θα εχει καποιο θεμα ε; εννοω διπλα! στα κλουβακια τους
 
Όχι δεν θα έχει αλλά έξω θέλει προστασία από αρπακτικά μην το ξεχνάμε. Επίσης δύσκολο να διανυκτερεύει έξω, όχι για κάτι άλλο αλλά ξημερώνει νωρίς το καλοκαίρι και πρωί-πρωί θα κάνει φασαρία, θα ξυπνάει τους γείτονες :)
Άντε περιμένουμε φωτογραφίες!
 
Δεν ξερω εαν σε ντεσιμπέλ είναι ίδιο με το conure sun που είχα αλλα εάν είναι το ιδιο ετοιμασε και λεφτα για ψυχίατρο! Μην κανεις το λαθος και το παρεις μονο για την εμφάνιση γιατι ειναι κρίμα και για σένα και για το πουλάκι!
 
Η αλήθεια είναι πως φωνάζουν αρκετά αλλά οι περισσότεροι παπαγάλοι φωνάζουν. Να έχεις στο νου σου ότι θα χρειαστείς κανένα 200αρι ακόμη για καλό κλουβί, εξοπλισμό, τροφές κτλ. 😉
 
Η αλήθεια είναι πως φωνάζουν αρκετά αλλά οι περισσότεροι παπαγάλοι φωνάζουν. Να έχεις στο νου σου ότι θα χρειαστείς κανένα 200αρι ακόμη για καλό κλουβί, εξοπλισμό, τροφές κτλ.
χμ οκ να σε καλα...
 
Και γω για κονουρα ξεκινησα η Σενεγαλης αλλα επειδη εχω μικρο παιδι μου συστησανε κατι μικροτερο και ειδικα κοκατιλ που ειναι πολυ ημερο για να αντεχει τον μικρο! Αλλα με εχουν ενθουσιασει τα παροτλετ! Βεβαια με προειδοποιησανε οτι σε πειραγματα δαγκωνουν! Παντως ο κιτηνος κονουρας εινσι γλυκας,τους βλεπω στο Αττικο παρκο καθε Κυριακη που παω!
 
Νομιζω οτι λιγο εως πολυ ολα τα παπαγαλακια ισως καποια στιγμη να δαγκώσουν περα απο το ειδος. Νομιζω εχει να κανει να καταλάβουμε τα ορια τους. Βεβαια υπαρχουν και εξαιρέσεις! Ας πουμε ενα budgie που ειχα που μου ελεγαν οτι δαγκώνουν γνωστοι μου, καθως το εξημερωνα, μια φορα μου ανοιξε το ραμφος του καθως πλησιαζα το χερι μου χωρις να με δαγκωσει, αλλα εγινε λιγο επιθετικό, εγω σταματησα γιατι καταλαβα οτι ειχα φτάσει τα ορια και τελος παντων δεν με δαγκωσε ποτε οσο ζουσε το καημενο.
 
Συμφωνω... Καποιες φορες δαγκωνουν απαλα και προειδοποιητικα.
Τα παροτλετ που εχω, αν ειναι διπλα διπλα αρσενικο και θηλυκο και πλησιασω το χερι μου, το αρσενικο απλα φευγει και το θηλυκο ανοιγει το στομα. Οταν πλησιασω λιιιγο ακομα το κοριτσακι απαλα με δαγκωνει, και ηερω οτι ως εκει παω και οχι παραπερα.
 
Το τσίμπημα του παπαγάλου δεν είναι πάντα επιθετικό.
Είναι μέσον έκφρασης. Όπως κι εμείς όταν πλησιάζουμε κάποιον με το στόμα, σπάνια θα τον δαγκώσουμε, συνήθως θα τον φιλήσουμε. Το ίδιο και οι γάτες, σε ένδειξη τρυφερότητας, κάποιες δαγκώνουν απαλά. Καλά δεν λέμε για τους γλείφτες τους σκύλους :).
Πρέπει να μάθουμε να διαβάζουμε την γλώσσα σώματος του πουλιού μας και τις αντιδράσεις του.
 
πολυ ωραια παιδια μια ερωτηση ακομα και ποιο σημαντικη που λογο ενθουσιασμου την παραμελησα. Γνωριζουν αφεντικα η τα πανε καλα με ολα τα μελοι της οικογενειας λογο ενος επαγκελματος που λειπω πολυ καιρο ισως το φροντιζουν αλλα ατομα υπαρχει καποιο θεμα καταθλιψης; (σορρυ αν ειναι χαζη η απορια μου)
 
(σορρυ αν ειναι χαζη η απορια μου)
Καθόλου χαζή.
Αυτό θα το φροντίσετε ευθύς εξ αρχής. Να μοιραστείτε την παρέα και την φροντίδα ώστε να εξοικειωθεί με όλους.
Μπορεί να δείξει κάποια προτίμηση σε κάποιον αλλά να έχει σχέσεις και με τον -τους υπόλοιπους.
 
Back
Top