Ασθένειες Εχει κατι το αρσενικο μπατζι μου;

ΑΕΤΟΣ

PB New Member
Εγγραφή
1 Σεπ 2009
Μηνύματα
11
Πόλη
Σίφνος
Αν ξερει καποιος κατι ας μου πει... ευχαριστω .
 

Συνημμένα

  • DSC00300.webp
    DSC00300.webp
    37,6 KB · Προβολές: 124
  • DSC00301.webp
    DSC00301.webp
    56,3 KB · Προβολές: 113
  • DSC00302.webp
    DSC00302.webp
    61,1 KB · Προβολές: 114
αν κ με προβληματιζουν λιγο οι ριγες που εχει στο μετωπο κ υποδηλωνουν οτι ειναι ακομη νεαρο, ο χαλινος δειχνει οτι ειναι θηλυκο που μπαινει σε φαση αναπαραγωγης
 
ποσο καιρο το εχεις; ξερεις την ηλικια του;
 
Δεν τα εχω πολυ καιρο... εδω και τρεις εβδομαδες περιπου. Μου ειπαν οτι ειναι 4- 5 μηνων
 
νομιζω οτι το πουλακι αρχιζει να δειχνει το φυλο του, αν κ νεαρο ακομη, πιστευω ειναι θηλυκο
 
οταν το πειρα ο χαλινος του ηταν γαλαζιος χωρις κανενα αλλο χρωμα ή στιγμα ηταν καθαρος.
 
Αυτο ειναι το αλλο μελος της παρεας που απο οτι φαινεται πρεπει να ειναι θηλυκο...
 

Συνημμένα

  • DSC00318.webp
    DSC00318.webp
    40,2 KB · Προβολές: 87
  • DSC00322.webp
    DSC00322.webp
    40,8 KB · Προβολές: 90
Αγγελε δεν νομίζω οτι το πουλάκι σου εχει κατι για το οποίο πρέπει να ανησυχείς.

Ενδιαφερεσαι να κανεις αναπαραγωγή; Αν ναι, καλο θα ήταν να μην βιαστεις, αφου ουτως ή άλλως πρόκειται για νεαρά πουλιά και κατά συνεπεια θα πρέπει να περιμένεις την Ανοιξη για αναπαραγωγή αν τελικα έιναι ζευγάρι. Αν παλι άποδειχτεί οτι πρόκειται για δυο πουλιά του ιδίου φυλου εχεις δύο επιλογές: ή απλά τα παρατηρείς και μαθαινεις απο τις αντιδράσεις τους πραγματα για τον χαρακτήρα τους και την προσωπικότητά τους, ή αγοραζεις αργοτερα άλλα δυο του αντιθετου φύλου και με την καταλληλη προετοιμασία αρχίζεις προσπάθειες για αναπαραγωγή.

Να ξερεις οτι εχοντας πουλιά στο σπίτι δεν είναι παντα αποτερος σκοπός μονο η αναπαραγωγή, αλλα απλά η χαρα και η ψυχικη ηρεμία που σου προσφέρουν παρατηρώντας τα να παιζουν και να δρούν στον χώρο τους. Αν εισαι και αρχαριος στα πουλιά, θα σου κανει καλο ενα διαστημα να τα παρατηρείς πριν προχωρήσεις στο επόμενο βήμα. Παρατηρώντας και καταγράφοντας την συμπεριφορά των πουλιών μας
 
το μπλε ειναι σιγουρα θηλυκο,το κιτρινο μαλλον νεαρο αρσενικο, ειναι πιο νεο
 
Back
Top