Ασθένειες Εχει μεγαλωσει πολυ το ραμφος του κοκατιλ μου

Bluewinter

PB New Member
Εγγραφή
3 Απρ 2009
Μηνύματα
71
Πόλη
Άλιμος
Παιδια γεια σας και πάλι ☹
Εχω σοβαρο προβλημα με τον Παρουλη.. Εχει μεγαλωσει το ραμφος του παρα πολυ και μολις τωρα ειδα οτι ματωθηκε στον λαιμο του (δεξια και προς τα πίσω) όπως καθαρίζεται ματωνεται. Αυτο το επαθε μολις πριν μια ωρα γιατι τα επιβλεπω συνεχεια οταν ειμαι σπιτι.
Σιγουρα θελει γιατρο να το κοψει μαλλον.. αλλα ξερουν ολοι;
Ο παπαγαλος θα παθει σοκ και φοβαμαι μην μου μεινει. ☹
Πειτε μια ιδεα σε ποιον να τον παω που να ξερει;
Μενω Αλιμο.
Ανησυχω...
 
Kαλησπερα!
Στον Αλιμο εχει εναν πολυ καλο πτηνιατρο.
Ριξε μια ματια στη λιστα που υπαρχει!
 
Bluewinter, βγάλε αν θέλεις από μια φωτογραφία πριν και μετά την περιποίηση του ράμφους και ενημέρωσέ μας για τις εξελίξεις.

Περαστικά. :)
 
Στον πτηνιατρο οπως και δηποτε!
Μεσα στο κλουβι του ειχες μηπως πετρα η σουπια;
Ειναι καλο να υπαρχει, τους προσφερει ασβεστειο και παραλληλα ακονιζει το ραμφος!
 
Εχω ευχαριστα νεα!
Όλα καλα!

Πηγα στον γιατρο τον κυριο Αχιλλέα Ακρίβο στο Περιστέρι.. Εξαιρετικος!
Δεν εχω να πω παραπάνω λόγια για τον ανθρωπο!

Τελικα τι εγινε : ειχε κοψει με το ραμφος του γυρω απο τον λαιμο του (δεν θυμαμαι πως μου το ειπε) ενα σημειο σαν ινα.. αλλα ο παπαγαλος ειναι καλα!
Του εκοψε το ραμφος και τα νυχακια του εβγαλε κατι πουπουλακια γυρω απο την πληγωμενη περιοχη και του εβαλε κολάρο στον λαιμο για να μην το ξυνει για 2-3 μερες. Μου ειπε οτι ειναι πολυ καλα στην υγεια του :) και οτι ειναι καλοφαγας (!) σε κανονικα ομως επιπεδα ουτε παχυς ουτε κοκαλιαρης. Τον ψιλαφισε παντου.
Το απογευματακι θα τον κανω μπανακι με χλιαρο νερακι με ενα ψεκαστηρι να καθαρισουν τα αιματα όπως μου προτινε ο γιατρος. Τον εχω απομωνωση απο τον Όστιν γιατι οταν μυριζουν αιμα τα αλλα πουλια πιθανων να επιτεθουν, ετσι καλυτερα να εχω το κεφαλι μου υσηχο.
Ετσι λοιπόν ο Παρουλης ειναι μονος σε ενα κλουβάκι για 2-3 μερουλες μεχρι να του βγαλω το κολάρο. Ειναι λιγο στρεσαρισμένος απο την σημερινη μας βολτα στην βροχη με το αμαξι αλλα δειχνει ηρεμος τωρα και κοιματε.
Επίσης μου ειπε.. 12 ωρες απαραιτητος υπνος ησυχια και πολυ ηλιο καθημερινα!

Και κατι που μου εκανε εντυπωση.. Οσο τον κραταγε ο γιατρος ουρλιαζε.. Μολις τον πηρα εγω στα χερια μου και γυρισα το προσωπακι του στο προσωπο μου σταματαγε.. μαλλον με αναγνωριζε ε; :)

Θα ανεβασω και μια φωτο να τον δειτε μολις ηρεμισουμε λιγο.
Σας ευχαριστω για το αμεσο ενδιαφερων σας, χτες ημουν παρα πολυ χαλια.

Χαιρομαι που ολα πηγαν καλα!
 
Ειδες που δεν ηταν τιποτα;
Ανεβασε φωτο να δουμε τον... Πληγωμενο Παρη!
 
Περαστικα στον Παρουλη σου! Να ειναι παντα καλα και υγιης!Φυσικα και σε αναγνωριζε!
 
Back
Top