Αναπαραγωγή Εχει τελειωσει τη φωλια της αλλα δεν εκανε ουτε ενα αυγο

ΒΙΒΙΚΟΣ

PB New Member
Εγγραφή
23 Μαρ 2009
Μηνύματα
18
Πόλη
Νέα Πέραμος
εδω και ενα μηνα η θυληκια εχει τελειωση τη φωλια της αλλα δεν εχει κανει ουτε ενα αυγο... ειναι καλα στην υγεια της και συνεχως ο αρσενικοσ την ταιζη μεσα στην φωλια της... Δεν ξερω τη να κανω με την μικρη μου ειναι κα πρωταρα... Να βαλω αλλη θυληκια στον αρσενικο να μην χασω τη σεζον η θα τους κανω κακο;
 
:)
πως λεγοταν εκεινος ο ηθοποιος του ελληνικου κινηματογραφου που επαιζε τον κακο πλουσιο μπαμπα που δεν αφηνε την κορη του να ερωτευτει τον φτωχο νεο και τους εβαζε ιντριγκες και εμποδια; Οταν ηρθαν τα εγγονια ηρεμησε 😉

ασε τα πουλακια στον ερωτα τους.η σεζον ειναι δικια τους και οχι δικια μας. Μην τα χωρισεις. Αν κατι φταιει (αν και οταν φταιει σε πολλους τοτε δεν ειναι προβλημα, ειναι φυσιολογικο. Ολοι το ιδιο παραπονο εχουν. Ειναι ο καιρος, ειναι τα παιχνιδια των πουλιων στον ερωτα τους που εμεις εχουμε ξεχασει στον δικο μας 😉, ειναι πολλα.) και ειναι παθολογικο τοτε προσπαθησε να το ψαξεις(αν και δεν ανησυχω προσωπικα) με ειδικο
 
ναι σε αυτο εχεις απολυτο δικιο φιλε δημητρη, ειναι φουλ ερωτευμενα ομως η ανυσηχια μου ειναι για την μικρη μου κλεοπατρα που κλωσσαει σκετο το νημα...
 
διαβασα και για την δυστοκια μηπως πρεπει να της βαλω σουπιοκοκκαλο για ασβεστιο η καλυτερα ειναι σε υγρη μορφη... Ευχαριστώ εκ των προτερων για τη βοηθεια σας...
 
Το σουπιοκοκκαλο ειναι απαραιτητο για ολα τα πουλια ολο τον χρονο, για ολη τους την ζωη.. 😉
Μην ανησυχεις.. Αργουν λιγο αλλα στο τελος κι εγω πιστευω οτι ολα θα πανε καλα
 
φιλε μου αν εχεις κανει την καταλληλη προετοιμασια και κυριως απο πλευρας ασβεστιου ωστε να μην κινδυνευσει με δυστοκια το πουλακι ολα θα ερθουν. Με αυγο ή αυγοτροφη και προσθηκη αυγου και με φρουτα, φυτρα και συμπληρωματα βιταμινων φυσικα ή συνθετικα αν εχεις δωσει για 1 μηνα πιο συστηματικα, εισαι ενταξει. Αν οχι μας λες και αναλογα το συζηταμε. Παντως "συναισθηματικα" :) τα πουλακια ταιριαξανε. Ολα θα ρθουνε στην ωρα τους πιστευω😉

απο εμπειρους εκτροφεις εχω ακουσει οτι ζευγαρωμενο πουλι καλυτερα να μην χωριζεται
 
εναλαξ αυγο η αυγοτροφη τους βαζω, μηλαρακι, πολυβιταμινη στο νερο τους και την τροφη τους ασβεστιο δεν εχω δωσει...
 
Back
Top