Φροντίδα Εχθροι των καναρινιων

Δημήτρης79

PB New Member
Εγγραφή
24 Νοε 2008
Μηνύματα
7
Πόλη
Λεμεσός
Καλο σας απόγευμα Παιδιά

Δυστυχώς σήμερα είδα ένα φριχτό θέαμα.. Ένα από τα καναρίνια μου το είδα αποκεφαλισμένο χωρίς να γνωρίζω τον λόγο πως έγινε το συμβάν. Υποπτεύομαι ότι το καναρίνι μου παρενοχλήθηκε από μεγαλύτερο πουλί τα λεγόμενα Σαΐνια, είναι πουλιά σε μέγεθος όπως τα κοράκια...Απλώς θα ήθελα την δική σας εξήγηση πάνω σε αυτό το θέμα...υπάρχει περίπτωση να πιάστηκε το κεφάλι του καναρινού μου στα σίδερα του κλουβιού... Πραγματικά δεν ξέρω... Πως μπορώ να τα προφυλάξω.


Ευχαριστώ
Demetris
 
"ζωηρό και ευκίνητο γεράκι" κατά την LivePedia.gr αν πλησιάσει το κλουβί σου πρέπει να έχεις πάρει πολύ καλά μέτρα προφύλαξης για να γλυτώσει το πουλί. Πολλές φορές μπορεί να χαθεί από την τρομάρα του. Έχω χάσει και εγώ πουλί με αυτό τον τρόπο. Αν κάνεις μια περιήγηση στο PB θα πάρεις πολύ καλές ιδέες από φίλους για μέτρα προφύλαξης από εισβολείς. Για να πιάστηκε το κεφάλι δεν νομίζω.
 

Συνημμένα

  • P1000178b.webp
    P1000178b.webp
    5,8 KB · Προβολές: 349
  • P1000178c1.webp
    P1000178c1.webp
    4,4 KB · Προβολές: 445
δημητρη λυπαμαι παρα πολυ. Εχω ζησει και εγω αυτην την ασχημη εμπειρια, εχασα πριν χρονια ενα πολυ αγαπημενο μου καναρινι. Να εχεις παντα κατεβασμενες τεντες στο μπαλκονι σου και το κλουβι να ειναι οσο λιγοτερο μπορει εκτεθειμενο. Να τιν θυμασαι παντα τον μικρο σου φιλο.
 
Φιλε Δημητρη αν το συμβαν εγινε μερα και το κλουβι το βρηκες πεσμενο κατω ο υποπτος ειναι το σαινη η το κιρκινεζι, αν ομως βρηκες το πουλι ετσι το πρωι που ξυπνησες και το κλουβι στη θεση του,τοτε ο ενοχος ειναι η κουκουβαγια, πεταει αθορυβα, η υπογραφη της οταν σκοτωνει ειναι ο αποκεφαλισμος και αυτο γιατι με σαινια η κιρκινεζια γινεται μια μικρη μαχη μεχρι το γερακι να πιασει το πουλι ενω με την κουκουβαγια τα παντα εχουν σε χρονο μηδεν...
 
Τι ειναι το Κιρκινέζι θεοδωρε; Το κλουβι παρεμεινε στην θεση του, το συμβαν υπολογιζω να εγινε κατα της 10:00 το πρωι;
 
Ενα ειδος μικρου γερακιου, μικροτερο απο το σαινη και χρωματος κεραμιδι.Αυτο βουταει πιο ευκολα στα μπαλκονια γιατι ειναι πιο εξεικειωμενο στον ανθρωπο εναντι των υπολοιπων μικρων γερακιων...
 
Ευχαριστω παιδια.

Θα ηθελα να σας αναφερω οτι μετα απο την επιθεση που δεχθηκε απο το σαινι με καταληξη να αποκεφαλιστει, σε διαστημα 2 ημερων η καναρινα μου ψωφισε χωρις καποιες ενδιξεις οπως επισης και το αρσενικο που ηταν μαζι της ψωφισε μετα απο λιγες ωρες... Παιδια δεν ξερω πως να το εξηγησω το ολο συμβαν αλλα πραγματικα με λυπησε αφανταστα γιατι μεσα σε διαστημα 3 ημερων εχασα 3 καναρινια.. Η βοηθεια και η πληροφορηση που θα μου δωσετε θα μου ηταν χρησιμες.

Ευχαριστω
Δημητρης
 
Τα πουλακια χαθηκαν απο το εντονο στρες που επαθαν απο την επιθεση, ειναι συχνο φαινομενο και αν ζουσαν θα εριχναν πουπουλα σε συντομο χρονικο διαστημα θα ηταν βουβα μεχρι να συνερθουν ξανα, λυπαμαι φιλε ελπιζω να μην σου ξανασυμβει...
 
Να το κιρκινέζι:

images
images
 
Φιλε Νεκτάριε, μπορει να ειναι εχθρος των καναρινιων μας, αλλα ειναι πανεμορφο πουλι.

Χρήστος
 
Έχω δεχτεί επίθεση από εράκι 2 φορές στα καναρίνια μουκαι μου έφαγε ένα. μόνο το ράμφως του βρήκα. Μπορεί να είναι όμορφο μα και επυκήνδηνο για τα πουλιά μας
 
Back
Top