Βότανα Εχινάτσια - Echinacea στα πουλιά

SirGus

PB Member
Εγγραφή
26 Απρ 2006
Μηνύματα
64
Πόλη
Αθήνα
Για τους ανθρώπους έχω ακούσει ότι η Εχινάτσια κάνει καλό. Κυρίως στην ομοιοπαθητική την προτείνουν μάλιστα. Για τα πουλιά, τι λέτε;
 
Βλέπω στο ornitalia.gr ότι πουλάνε για καναρίνια

Για τους ανθρώπους έχω ακούσει ότι κάνει καλό. Κυρίως στην ομοιοπαθητική την προτείνουν μάλιστα.

τι λέτε;

Την εχινάτσια την χορηγώ εδώ και 3 χρόνια στους παπαγάλους μου μέσω ενός μείγματος τροφής που περιέχει σπόρους εχινατσια. Την χρησιμοποιούν όπως λές στην ομοιοπαθητική και σε πειράματα για τον καρκίνο και το HIV. Την χρησιμοποιούν στην ομοιπαθητική και οι καλόγεροι στο Αγιο Όρος Echinacea - Drugs & Vitamins - Drug Library - DrugDigest

Echinacea - Wikipedia, the free encyclopedia

Προσωπικά δεν έχω κάποια διαφορά, αλλά σίγουρα τους κάνει καλό.
Φιλικά
 
υπάρχει και σε υγρή μορφή στα φαρμακεία για ανθρώπους.

υποθέτω ότι στην ποτίστρα θα είναι ασφαλής.
 
Την εχινακια την δινω στις καρδερινες μου απο το το φθινωπορο γιατι ειναι πολυ καλο ανοσοποιητικοαπο παλλιαι στους ανθρωπους. Ειναι ενα απο τα σπορια που το τρωνε πολυ απο την πρωτη στιγμη, σχετικα μεγαλος σπορος, (αλλα ακριβος- αν και ειναι ελαφρυς). Λογω κοστους τον ανακατευω με τους αλλους εχτρα σπορους σε μειγμα και ειναι απο τα πρωτα σπορια πουθα φανε. Προερχεται απο ενα λουλουδι που το εχω δει σε ελληνικους λουλουδοκηπους που μοιαζει με αχινο(απο κει πηρε και το ονομα-αν καποιος μπορει ας κατεβασει την φωτο του λουλουδιου, γιατι πολλοι θα το ανγνωρισουν πιστευω), και οι λιγοι σποροι που εριξα σε γλαστρα πιασανε ευκολα, με σκοπο την δικη μου παραγωγη
Φιλικα
 
ορεστης είπε:
αν καποιος μπορει ας κατεβασει την φωτο του λουλουδιου, γιατι πολλοι θα το ανγνωρισουν πιστευω)
Φωτογραφία Echinacea
 

Συνημμένα

  • echinacea.webp
    echinacea.webp
    49,1 KB · Προβολές: 177
Echinacea (Εχινάτσια)
Τα είδη Echinacea είναι πολυετή φυτά που ανήκουν στην οικογένεια των αστήρων (aster) που προέρχονται από την ανατολική περιοχή της βόρειας Αμερικής.
Χρησιμοποιούμενα μέρη:
-ρίζες
-βότανο (τα μέρη πάνω από το έδαφος)
Δράση:
-Κατά της μόλυνσης του ανώτερου αναπνευστικού συστήματος (πρόληψη και θεραπεία!)
-κατά του καρκίνου
-χαμηλός αριθμός λευκών αιμοσφαιρίων μετά τις ακτινοθεραπείες
Σημείωση: Υπάρχουν ικανοποιητικά επιστημονικά στοιχεία κατά της χρήσης του για την θεραπεία της έρπης των γεννητικών οργάνων.
Δοσολογία:
Κάψουλες - 500-1000 mg βοτάνου σε σκόνη, τρεις φορές την ημέρα για 5-7 ημέρες, λήψη από το στόμα
Χυμός - στυμμένος, 6-9 ml από το στόμα καθημερινά, διαιρεμένο σε δυο ή τρεις δόσεις
Βάμμα - 0,75-1,5 ml (1:5), πρώτα κάνοντας γαργάρες και μετά καταπίνεται, δυο με πέντε φορές την ημέρα για 5-7 ημέρες.
Τσάι - 2 κ. Γ. κονιοποιημένου βοτάνου σε 1 φλ. Βρασμένου νερού για 10 λεπτά, καθημερινά για 5-7 ημέρες.
Τοπική χρήση - ένα ημιστέρεο παρασκεύασμα με 15% συμπυκνωμένου χυμού από βότανο (όχι τη ρίζα) έχει εφαρμοστεί για τραύματα και εξελκώσεις του δέρματος.
Πιθανές παρενέργειες:
-ενδεχόμενο σοβαρής αλλεργικής αντίδρασης, στομαχική δυσφορία, ναυτία, πρήξιμο στον λαιμό, εξάνθημα, υπνηλία, ίλιγγο, πόνους στους μυς, ηπατίτιδα

ειναι το κειμενο για την Echinacea
απ την σελιδα του χρηστου...
 
Και προσθετουμε οτι εχει προληπτικο χαρακτηρα και οχι αμεσα θεραπευτικο, δεν πρεπει να λαμβανεται για μεγαλα συνεχομενα διαστηματα και φυσικα, θα επανελθουμε.
 
Τι γνώμη έχετε στο να βάζουμε την σκόνη που υπάρχει στις κάψουλες εχινάτσια στην αυγοτροφή;
 
Back
Top