Ασθένειες Εχουν τα lovebird μου πτερορροια;

Christos1964

PB New Member
Εγγραφή
5 Απρ 2016
Μηνύματα
223
Πόλη
Αθήνα
εχω δυο lovebirds σε μεγαλο κλουβι στο μπαλκονι -χειμωνα καλοκαιρι. τις δυο τελευταιες μερες βρισκω αρκετα φτερα οχι μονο πουπουλα αλλα και μεγαλα. τι να υποθεσω; τι μπορει να ειναι;
διατροφικα τους παρεχω τα παντα ακομα και βιταμινες στο νερο.
καθε συμβουλη δεκτη
 
Περίεργο σε εξωτερικό χώρο με τόσο κρύο να περνούν φυσιολογική πτερόρροια αυτή την εποχή.
Μήπως είναι πολύ μικρά και περνούν την πρώτη τους πτερόρροια;
Τι βιταμίνες τους δίνεις και για πόσο συνεχόμενο διάστημα; Στο νερό τις βάζεις; Φροντίζεις να αλλάζεις το νερό καθημερινά;
Όταν λες διατροφικά τα πάντα, τρώνε χορταρικά;
 
δεν ειναι η πρωτη πτερορροια τους, αν ειναι αυτο, λαχανικα τρωνε σχεδον καθε μερα. Νερο αλλαζω καθε πρωι και μερα παρα μερα βαζω μεσα σταγονες βιταμινων που μου τις εδωσε ενας κτηνιατρος ειδικος για πτηνα καπου στο περιστερι. εκει εκανα και τα τεστ για το φυλο τους
 
Έχεις προσέξει αν τα φτερά προέρχονται από το ένα ή και από τα δύο πουλιά; Τους έβαλες φωλιά; Μήπως ετοιμάζονται;
Πάντως προσωπικά δεν γνωρίζω τι μπορεί να συμβαίνει αν πρόκειται για κάποια οργανική έλλειψη ή κάτι άλλο, θα έλεγα να ρωτήσεις τον γιατρό που συμβουλεύεσαι.
 
δεν εχω προσεξει απο ποιο πουλακι ειναι τα φτερα γιατι οπως εχω πει ειναι εξω. Φωλια υπαρχει μεσα στο κλουβι παντα την οποια χρησιμοποιουν και ως κρυψωνα ή καταφυγιο. Να ετοιμαζονται για αναπαραγωγη; δεν θα εβαζαν τα φτερα μεσα στη φωλια; θα επικοινωνησω και με το γιατρο να δω τι θα μου πει και αυτος. Παντως και ευδιαθετα ειναι και παιχνιδιαρικα και αν και κρυο κανουν και μπανακι καθε μεσημερι. τι να πω; θα δουμε...
 
δεν εχω προσεξει απο ποιο πουλακι ειναι τα φτερα γιατι οπως εχω πει ειναι εξω.
Έλεγα μήπως από το χρώμα των φτερών αλλά έχουν και ίδια χρώματα.
Τα παίρνουν αλλά όχι και όλα.
Ναι εγώ θα τον έπαιρνα τηλέφωνο. Και πες μας μετά τι σου είπε.
 
Back
Top