Ασθένειες 'Εχουν υπερκεράτωση τα πόδια του καναρινιού μου;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Venia93
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Venia93

PB New Member
Εγγραφή
6 Απρ 2022
Μηνύματα
59
Πόλη
Ludwigshafen
Ο μικρός μου έχει υπερκερατωση?
Εκτός αυτού τα νυχια του είναι πολύ μακριά και θέλουν κόψιμο? Φοβάμαι να τον πιάνω κάθε φορά, όπως αγχώνεται και αυτός ο καημενουλης
 

Συνημμένα

  • 20230901_162213.webp
    20230901_162213.webp
    241,3 KB · Προβολές: 54
  • 20230901_162236.webp
    20230901_162236.webp
    262,3 KB · Προβολές: 54
  • Συμφωνώ
Αντιδράσεις: kika
Ναι, έχει και υπερκεράτωση και μακριά νύχια. Τα πόδια του χρειάζονται περιποίηση με κάποιο προϊόν για αυτό το σκοπό, οπότε με αυτή την ευκαιρία μπορείς να κόψεις και τα νύχια του.

Εδώ μπορείς να δεις πώς να κόψεις τα νύχια του καναρινιού σου.
 
Ευχαριστώ πολύ!
[automerge]1693611678[/automerge]
Είναι εύκολο να μου πείτε πως θα περιποίηση τα ποδαράκια του? Είναι ανησυχητική η υπερκερατωση?
 
Ευχαριστώ πολύ!
[automerge]1693611678[/automerge]
Είναι εύκολο να μου πείτε πως θα περιποίηση τα ποδαράκια του? Είναι ανησυχητική η υπερκερατωση?
Καλημέρα.
Δεν πρόκειται για κάτι το ιδιαίτερα ανησυχητικό. Οφείλεται σε ακάρεα της τάξης Knemidokoptes mutans.
Η περιποίηση που χρειάζεται είναι με κρέμα επιθόλ: https://petbirds.gr/product/beaphar-epithol/
Κάθε ημέρα (σούρουπο κατά προτίμηση, πριν δλδ τον ύπνο του), θα βάζεις λίγη κρέμα επιθόλ ανάμεσα στον δείκτη και στον αντίχειρά σου, (θα τη "δουλεύεις" λίγο μεταξύ των δακτύλων σου - θα τα τρίβεις δλδ λίγο) και έπειτα θα κάνεις με αυτή μασαζάκι απαλά στα πόδια και στα δάκτυλα του καναρινιού. Θα του αλλάζεις και πατήθρες επίσης, επομένως χρειάζεσαι δύο ζευγάρια πατήθρες ώστε να πλένεις το ένα και να βάζεις το άλλο κάθε σούρουπο. Ακόμα με πανάκι με νερόξιδο θα πλένεις τα πατηθράκια των ταϊστρών και θα περνάς όσες εσωτερικές επιφάνειες του κλουβιού έχουν επαφή με τα πόδια του πουλιού (για να κολλάει συνέχεια ακάρεα). Θα παρατηρήσεις ότι σε λίγες ημέρες οι φολίδες θα αρχίσουν να πέφτουν. Θα προσέχεις να μην λερώνεις τα φτερά του πουλιού, διότι η κρέμα είναι λιπαρή και δεν φεύγει εύκολα. Κάθε πρωί θα δίνεις για κανένα 20λεπτο μπανιέρα στο καναρίνι. Σε περίπου 1 εβδομάδα αναμένεται να έχουν φύγει τα ακάρεα. Επομένως τότε πάλι μας περιγράφεις την πρόοδο ή / και μας ανεβάζεις φωτό.
Στο εξής θα αποφεύγεις (αν ήδη δεν το κάνεις) να βάζεις χύμα τροφή στο πουλί (χύμα σπόρους ή τις επονομαζόμενες βιταμίνες ή αυγοτροφές που πωλούνται στα πετσοπ), διότι από εκεί μπορεί να μεταδίδονται τα ακάρεα. Θα προτιμήσεις δλδ να αγοράζεις συσκευασμένες τροφές με εμπορική ονομασία των οποίων τη συσκευασία θα ανοίγεις εσύ.
Καλή Επιτυχία!
 
Είναι εύκολο να μου πείτε πως θα περιποίηση τα ποδαράκια του? Είναι ανησυχητική η υπερκερατωση?
Ανησυχητικό άχι ιδιαίτερα αλλά πρέπει να φροντιστεί για να μη γίνει. Πρέπει να πάρεις μία κρέμα για την περιποίηση των ποδιών και να του κάνεις με αυτήν κάθε βράδυ ένα ελαφρύ μασάζ στα πόδια για λίγα λεπτά.

Βάζεις μία πολύ μικρή ποσότητα κρέμας μεταξύ του δείκτη και του αντίχειρα του χεριού σου και το δουλεύεις για λίγο με τα δάχτυλα μέχρι να έχει γίνει σαν λαδάκι. Στη συνέχεια του κάνεις ένα μασάζ στα ποδαράκια προς όλες τις κατευθύνσεις, προς τα κάτω, προς τα πάνω και στα δάχτυλα.

Χρειάζεται προσοχή να ΜΗ ΛΕΡΩΣΟΥΝ ΤΑ ΠΟΥΠΟΥΛΑ καθόλου.

Αυτό το βιντεάκι ίσως σε βοηθήσει.
 
Καλησπερα. Η κρέμα μου ήρθε έτσι, χωρίς κάποια διαφάνεια πού να ξεχωρίζει το βαζάκι από το καπάκι. Είναι εντάξει? Την χρησιμοποιώ άφοβα?
 

Συνημμένα

  • 20230908_134218.webp
    20230908_134218.webp
    201,4 KB · Προβολές: 12
Του έβαλα όσο μπόρεσα, δεν κάθεται ήσυχος, φοβάται ο καημένος και εγω το ίδιο. Του εκοψα τ νυχια όσο μπόρεσα και του έβαλα από την κρέμα επίσης όσο καλύτερα μπόρεσα. Αύριο θα προσπαθήσω ξανά. Του άλλαξα πατηθρες και καθάρισα το κλουβί. Μετά από μια εβδομάδα αν έχω διαφορά θα σας ενημερώσω. Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σας.
 
Θα παρατηρήσεις ότι όσο θα χρησιμοποιείς την αλοιφή θα αρχίσουν να φεύγουν τα λέπια κατά την διάρκεια του μασάζ.
Αν διαπιστώσεις κάποιο ερεθισμό ή κάποια κοκκινίλα στα πόδια μπορείς να διακόψεις την θεραπεία για μερικές ημέρες και να συνεχίσεις πάλι αργότερα.
 
Καλησπέρα. Θα ενοχλήσω και πάλι. Βλέπω πως ο μικρός μαζεύει το ποδαράκι του συνέχεια οπότε στέκεται στο κλαδί η την κούνια του. Είδα πως το ένα ποδαράκι είναι κόκκινο. Πετάει, τρώει, πίνει, ραμφιζει την πατηθρα του. Μπορώ να κάνω κάτι?🥺
 
  • Like
Αντιδράσεις: kika
@Venia93 είναι το πόδι που του βάζεις epithol; Μήπως το ετριψες λίγο πιο έντονα;
Αν ναι, θα ακολουθούσα την συμβουλή που σου έδωσε ο @ΙΩΑΝΝΗΣ@ στο προηγούμενο ποστ σου.
Αν διαπιστώσεις κάποιο ερεθισμό ή κάποια κοκκινίλα στα πόδια μπορείς να διακόψεις την θεραπεία για μερικές ημέρες και να συνεχίσεις πάλι αργότερα.
Βγάλε καμμιά φωτογραφία να το δουν κ τα έμπειρα μέλη.
 
Καλημερα! Σήμερα μια μαζεύει το ένα, μια μαζεύει το άλλο. Έκανε το μπανιο του το πρωι, έφαγε, και τωρα κάθεται. Δεν κελαηδάει ακόμα λόγω πτερροροιας.
[automerge]1694939755[/automerge]
Επίσης παρατηρώ εδώ και 5 λεπτά ξύνεται παντου🥺
 

Συνημμένα

  • 16949395606394547336375243915112.webp
    16949395606394547336375243915112.webp
    250,2 KB · Προβολές: 13
@Venia93 όταν λες ξύνεται, εννοείς περιποιείται κ τραβάει τα φτερά του; αν ναι, αυτό το κάνουν λόγω πτερόροιας. Η φωτογραφία είναι λίγο σκοτεινή κ δεν φαίνονται καλά τα ποδαράκια.
 
Καλύτερα?
 

Συνημμένα

  • 16949415430908223502501756197233.webp
    16949415430908223502501756197233.webp
    191,5 KB · Προβολές: 23
  • Like
Αντιδράσεις: MARY58
@Venia93 Καλημέρα. Σε εμένα φαίνεται ότι έχει ακόμη ακάρεα.
 
Όχι ιδιαίτερα. Πρέπει να ελέγξεις - ψηλαφίσεις η ίδια τα πόδια του πουλιού πιάνοντάς το στο χέρι για να δεις αν υπάρχουν ερεθισμοί από ΚΑΤΩ, στο πέλμα τους. Με την ευκαιρία, φωτογράφισέ τα κιόλας.

Επίσης με την ευκαιρία, έλεγξε αν η κοιλιά του είναι καθαρή και βγάλε μερικές φωτογραφίες όπως αυτές εδώ https://community.petbirds.gr/threads/Φωτογραφίες-κοιλιάς-και-περιττωμάτων-πουλιού.41907/
 
Back
Top