Ασθένειες 'Εχω ένα budgie και πιστεύω πως έχει ακάρεα-scaly face

ΜΠΕΛΛΑ

PB New Member
Εγγραφή
3 Μαϊ 2020
Μηνύματα
6
Πόλη
Λάρισα
Γεια σας εδω και 8-9 μήνες έχω ένα παπαγαλάκι budgie. Τις τελευταιές 2 εβδομάδες έχω προσέξει ότι έχει βγάλει κάτι στο ράμφος του και στα ποδαράκια. Μπήκα στο ίντερνετ και είδα ότι είναι ακάρεα και μαλλον sculy face. Έτσι παρήγγειλα την κρέμα epithol. Δεν έχω μπορέσει να τον πάω στον κτηνίατρο λόγω καραντίνας. Έτσι ρωτάω εσάς.Ήθελα να σας ρωτήσω κυρίως : τα ακάρεα στο ραμφος είναι το ίδιο με sculy face;Επίσης αν έχει sculy fsce και του βάλω epithol κάνει; Ή αν έχει ακάρεα;Θα σαςπαρακαλούσα όποιος μπορεί να μου απαντήσει... Ευχαριστώ
 
@ΜΠΕΛΛΑ , τα ακαρεα scaly face είναι εύκολα κατά την γνώμη μου να αντιμετωπισθούν. Για να έχει και στα πόδια(scaly leg) λογικά αυτά είναι. Η epithol της beaphar είναι πολύ καλή για την καταπολέμηση τους. Θα βάζεις μέχρι να δεις ότι έφυγαν κάθε μέρα και κατά προτίμηση λίγο πριν πέσει για ύπνο ώστε να μην πολύ ασχολείται. Για να έχει αυτά τα ακαρεα όμως σημαίνει ότι δεν το καθαρίζεις όπως θα έπρεπε. Με ένα καθαρό κλουβί και πατηθρες δεν θα υπάρχει πρόβλημα. Τώρα πρέπει να κάνεις θεραπεία.
Να το χαίρεσαι!
 
Μπορούμε να δούμε κοντινές καθαρές φωτογραφίες στο φως της ημέρας απο τις περιοχές που θεωρείς πως έχει πρόβλημα; Μέχρι τότε θα σου πρότεινα να περιμένεις πριν κάνεις κάποια θεραπεία.
 
@Giorgos_finches Ευχαριστώ πολύ! Επίσης ήθελα να ρωτήσω κάτι ακόμα. Διάβασα στο ίντερνετ ότι μπορεί να καταπολεμήσει τα ακάρεα και χλιαρό νερό ανακατεμένο με σόδα. Μέχρι να έρθει η κρέμα με μια μπατονέτα του βάζω λίγο στο ράμφος και όσο μπορώ στα ποδαράκια. Κάνει;
[automerge]1588592524[/automerge]
@Φοίβος Μόλις συνδεθώ απο το κινητό γιατί τώρα είμαι απο υπολογιστή θα σας στείλω. Ευχαριστώ πολύ!
 
Καταρχην πριν ξεκινησεις το οτιδηποτε θα πρεπει πρωτα να εισαι σιγουρη οτι εχει ακαρεα.
Αφου διαπιστωθει ξεκινας την θεραπεια οταν θα υπαρχει το σωστο σκευασμα και οχι με γιατροσοφια.
 
IMG_20200504_144431.jpg
IMG_20200504_144409.webpIMG_20200504_144510 (2).webp
 

Συνημμένα

  • IMG_20200504_144431.webp
    IMG_20200504_144431.webp
    30,2 KB · Προβολές: 9
Συμφωνώ με το Γιώργο, έχει ακάρεα και χρειάζεται οπωσδήποτε τη θεραπεία που σου πρότεινε πιο πάνω. https://petbirds.gr/product/beaphar-epithol/
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ναι, θα πρέπει να καλύψεις καλά το ράμφος και το χαλινό με επιθολ και με μια μπατονέτα προσέχοντας να μην του φράξεις τα ρουθούνια με την αλοιφή η οποία είναι παχιά σαν βαζελίνη. Το ίδιο και στα πόδια. Θα έκανα εφαρμογή κάθε βράδυ πριν κοιμηθεί το πουλάκι για 1 εβδομάδα.
 
Back
Top