Αναπαραγωγή Εχω βαλει φωλια στα μπατζι και ουτε την εχουν πλησιασει

Dimitris2205

PB New Member
Εγγραφή
16 Ιαν 2009
Μηνύματα
30
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλησπερα παιδια! Μια ερωτησουλα εχω να κανω.. Εδω και 3-4 μερουλες εχω βαλει μια φωλια στο ζευγαρι των μπατζι που εχω και δεν την εχουν καν πλησιασει... Κανω κατι λαθος;Υπαρχει τρόπος να τα δελεασω; 😕
 
Τι ηλικία έχουν τα πουλάκια; Τα προετοίμασες διατροφικά;
 
Την ακριβη τους ηλικια δεν την γνωριζω, εγω τα εχω γυρω στο 8μηνο..Απο τροφη τους εχω σπορους, λιχουδιες και βιταμινες...Χρειαζονται κ αλλα;
 
Δαχτυλιδάκι έχουν; Πέρα από την βασική τους τροφή καλό είναι να τους δίνεις φρέσκα φρούτα, λαχανικά και χορταρικά. Κάποια πηγή ασβεστίου που είναι απαραίτητη κατά την περίοδο αναπαραγωγής διότι αν το θηλυκό πχ έχει έλλειψη ασβεστίου μπορεί να πάθει δυστοκία και να ψοφήσει, αν δεν την προλάβεις! Επίσης αυγοτροφή και πολυβιταμίνες. 🙂
 
Δαχτυλιδάκι; Οχι, τι ειναι αυτο;θα επρεπε;Ενταξει για την τροφη αλλα πως θα τα καταφερω να τα κινησω την περιεργεια και να μπουν στην φωλια; Α, σευχαριστω πολυ για τις πολυτιμες συμβουλες...
 
Δημήτρη κοίταξε την προετοιμασία όπως αναφέρθηκε (έχει και μέσα στο forum αρκετές πληροφορίες σχετικά). Έχε υπόψην πάντως ότι επειδή έβαλες φωλιά αυτό δεν σημαίνει ότι θα ζευγαρώσουν αμέσως τα παπαγαλάκια. Όταν αυτά είναι έτοιμα για αναπαραγωγή θα πάνε μόνα τους στη φωλιά. Τα έχεις δει να ζευγαρώνουν;
 
Δαχτυλιδάκι; Οχι, τι ειναι αυτο;θα επρεπε;

Είναι ένα δαχτυλίδι που βρίσκεται στο πόδι τους και αναγράφει κάποια στοιχεία όπως: ημερομηνία γέννησης, χώρα προέλευσης, κωδικό εκτροφέα, αύξων αριθμό πουλιού κοκ.

πως θα τα καταφερω να τα κινησω την περιεργεια και να μπουν στην φωλια;

Δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι εσύ...όταν νιώσουν έτοιμα θα μπουν μόνα τους! 😉
 
Το χαλινό του θυλικού είναι καφέ ανοχτό ή προς το μωβ; Στην πρώτη περίπτωση είναι απύρωτο στη δεύτερη έχει πυρώσει. Ακολούθησε διατροφή για αναπαραγωγή (αυγό καθημερινά, πολυβιταμίνες 2 ημέρες την εβδομάδα, ασβέστιο στο νερό 1 φορά εβδομαδιαίως και φρόντισε να υπάρχει σουπιοκόκκαλο), φως έως τις 20:00 - 21:00 και δώσε λίγο χρόνο και ησυχία. Τα δικάμου παρόλο που ήταν πυρωμένα ζευγαρώσαν μετά από 2 εβδομάδες.
 
Σευχαριστω πολυ Κώστα για τις συμβουλές... Επειδή δεν μπορω να διακρινω αυτα που με ρωτας, ανεβασα κατι φωτογραφιες στο προφιλ μου, αν εχεις χρονο και δεν σε κανει κοπο δες τις και πες μου.. Παντως σε ευχαριστω οπως και να εχει...
 
Δημητρη σωστη ειναι η φωλια αλλα... Νομιζω πως ο Μητσος δεν ειναι και πολυ Μητσος. Για Μητσι μου φαινεται. Και μαλιστα εγγλεζικο αν διακρινω σωστα απο τις φωτος. :)
 
Πιστευω πως ναι... Εαν βλεπω καλα στις φωτος που μου φαινονται αρκετα καθαρες. :)
 
Συμφωνώ με τον Ανέστη. Να έχεις υπόψην σου ότι: Τα νεογέννητα Αρσενικά το χαλινό (αυτό που είναι τα ρουθούνια) είναι χρώμα ροζ και μετά από 4 μήνες περίπου γίνεται μπλέ. Τα θυλικά νεογέννητα έχουν χαλινό μπλέ που μετά γίνεται καφέ. Ο διαχωρισμός τώρα στο πετ σοπ είναι δύσκολος καθώς ΄θυλικό νεογέννητο με αρσενικό ενήλικο είναι δύσκολος. Η μόνη διαφορά εντοπίζεται ότι στα θυλικά το μπλέ του χαλινού γύρω από τα ρουθούνια έχει λευκά κυκλάκια. Βασικό στοιχείο επίσης αποτελεί ότι νεογέννητο μπατζι τα μάτια είναι κατύμαυρα ή κόκκινα (αλμπίνο) ενώ στα ενήλικα στο μάτι υπάρχει λευκός δακτύλιος.
 
Παιδιά ειμαι λίγο άσχετος αλλά οι πιτσιρικάδες μου και γω μαζί έχουμε παθιαστεί με τα μπάντζι.
Σουπιοκόκκαλο θα βρω στα pet shop ή να τρέχω στις παραλίες;
Αυγό βραστό;( φαντάζομαι)
Ευχαριστώ!
 
Σουπιοκόκκαλο θα βρω στα pet shop ή να τρέχω στις παραλίες;

Μπορείς να το βρεις σε κάποιο pet shop, e-shop ή και σε κάποιο ιχθυοπωλείο.
Αν προτιμήσεις να πάρεις από ιχθυοπωλείο θα πρέπει να το βάλεις σε μια λεκανίτσα με συχνές αλλαγές του νερού για λίγες μέρες, να του ρίξεις ένα βράσιμο και να το αφήσεις να στεγνώσει...

Αυγό βραστό;( φαντάζομαι)

Μπορείς να δίνεις βραστό αυγό με το τσόφλι (το τσόφλι είναι πηγή ασβεστίου, μην φοβάσαι δεν παθαίνουν τίποτα 😉 ή και έτοιμη αυγοτροφή.
 
Όχι, δεν πρέπει η φωλιά να είναι επ' άπειρον στο κλουβί...όταν θες να τα ζευγαρώσεις θα τους βάζεις φωλιά, αφού θα τους έχεις κάνει την ανάλογη διατροφική προετοιμασία. :) 😉
Και δεν θα τα ζευγαρώνεις όταν είναι σε φάση πτερόρροιας ή έχουν κάποια ασθένεια γιατί θα τα ταλαιπωρήσεις κι άλλο. 😉
 
Άλλη μια ερώτηση προκύπτει λόγω πλήρους άγνοιας:Πότε είναι η κατάλληλη εποχή;
 
Back
Top