Ασθένειες Εχω δυο gloster με ογκους απο πουπουλα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης panikos
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

panikos

PB New Member
Εγγραφή
19 Αυγ 2009
Μηνύματα
9
Πόλη
Αιγάλεω
Φιλοι μου γεια σας. Εχω 2 GLOSTERS που μετα την αλλαγη φτερωματος εχουν παρουσιασει απο 2 μεγαλους ογκους με εσωτερικα φτερα που δεν εχουν βγει. Μηπως μπορει καποιος να με καθοδηγησει πως να το αντιμετωπισω; Περιμενω νεα σας ευχαριστω panikos
 
απο εμπειρια σε ενα γκλωστερ που ειχα περισυ με εναν ογκο που ειχε βγαλει στο στηθος απο πουπουλα που δεν ειχαν βγει δεν το ειχα πειραξει, ειχε μεγαλωσει και καποια στιγμη εκανε μονο του μια μικρη (τρυπα) του εβαζα απολυμαντικο πανω μεχρι που τελιωσε η πτερορροια ο ογκος εξαφανιστηκε και φετος που ξανα περασε πτερορροια μεχρι στιγμης ολα ειναι μια χαρα. η διαφορα τα περισσοτερα μπανια που εκαναν τα πουλια.
 
Ειναι οζος, μην σε τρομαζει το θεαμα, το πουλακι δεν παθαινει τιποτα, αφησε το να ωριμασει και οταν θα γινει σκληρο (κρουστα) τοτε αφαιρεσε το.Αυτο συμβαινει γιατι το πουλακι εχει μαλακο φτερωμα η εχει ελλειψη απο βιταμινες που βοηθουν την αναπτυξη του φτερωματος. Σε καμια περιπτωση δεν ειναι κληρονομικο...)😉
 
Κατ αρχην θα ηθελα να σας ευχαριστησω πολυ, για οσα μου γραψατε. Ηταν ολα πολυ κατατοπιστικα και ενδιαφεροντα. Ειδικα το θεμα με τις κυστεις. Το μεσημερι ψηλαφωντας το ενα απ τα δυο καναρια αποφασισα να επεμβω.Αγορασα νυστερι και εκανα μια μικρη τομη στο δερμα του πουλιου. Εκοβα μικρα κομματια τον ογκο και τον αφαιρουσα με πολυ προσοχη. Αφου τον καθαρισα καλα εριξα αφθονο betadin. Το ιδιο εκανα και με το αλλο καναρινι μονο που εκει ογκοι βγηκαν ολοκληροι γιατι ηταν μικροτεροι. Θα ηθελα να "ανεβασω"σχετικες φωτογραφιες αλλα δυσκολευομαι μηπως μπορει καποιος να με καθοδηγησει;Και παλι ευχαριστω πολυ για τα οσα μου γραψατε
 
Αν και το θεωρω παρακινδυνευμένο να επιχειρήσεις μόνος σου την επέμβαση αυτή, εύχομαι περαστικά στο πουλάκι σου και μακάρι να πανε όλα καλά.
Δες και εδω οδηγιες για το ανεβασμα φωτογραφιων petbirds.gr/community/threads/Πως-να-επισυνάψω-ένα-αρχείο-στο-μήνυμά-μου.9996/
 
μερικες φωτογραφιες της "εγχειρησης" ευτυχως ολα πηγαν καλα
 

Συνημμένα

  • P1040472.webp
    P1040472.webp
    37,4 KB · Προβολές: 124
  • P1040476.webp
    P1040476.webp
    46,8 KB · Προβολές: 125
  • P1040478.webp
    P1040478.webp
    48,5 KB · Προβολές: 115
  • P1040481.webp
    P1040481.webp
    48 KB · Προβολές: 118
  • P1040483.webp
    P1040483.webp
    43,8 KB · Προβολές: 122
Το κακομοιρο.. Πολυ αιμα φαινεται να εχασε.

Την εγχειριση ποιος του την εκανε;
 
πριν αρκετα χρονια ειχα κ εγω ενα καναρινι με αυτο το προβλημα.. Το ειχα παει σε ολους τους κτηνιατρους που εχουμε εδω, κανεις δεν ηξερε τι εχει, ολοι μου διναν σκονη για ψειρες... Τελικα το πουλακι το εχασα μετα απο δυο χρονια, αν θυμαμε καλα... Κριμα να μην το ηξερα τοτε...
 
Tωρα ειδα οτι το εκανες μονος σου.😱

Καλα συγνωμη κι ολας αλλα ειμαστε σοβαροι;Χωρις ναρκωση χωρις τιποτα πηρες ενα νυστερι και αρχισες να κοβεις;
 
Κατ αρχην θα ηθελα να σας ευχαριστησω πολυ, για οσα μου γραψατε. Ηταν ολα πολυ κατατοπιστικα και ενδιαφεροντα. Ειδικα το θεμα με τις κυστεις. Το μεσημερι ψηλαφωντας το ενα απ τα δυο καναρια αποφασισα να επεμβω.Αγορασα νυστερι και εκανα μια μικρη τομη στο δερμα του πουλιου. Εκοβα μικρα κομματια τον ογκο και τον αφαιρουσα με πολυ προσοχη. Αφου τον καθαρισα καλα εριξα αφθονο betadin. Το ιδιο εκανα και με το αλλο καναρινι μονο που εκει ογκοι βγηκαν ολοκληροι γιατι ηταν μικροτεροι. Θα ηθελα να "ανεβασω"σχετικες φωτογραφιες αλλα δυσκολευομαι μηπως μπορει καποιος να με καθοδηγησει;Και παλι ευχαριστω πολυ για τα οσα μου γραψατε


Καλό θα είναι να τοποθετήσεις teramycin σε σκόνη πάνω στο τραύμα για πιο γρήγορη επούλωση, μιας και η σκόνη μπορεί να μείνει εκεί, και έχει και αντιβιωτικές ιδιότητες. Ίσως χρειαστεί αντιβίωση για μερικές μέρες, αυτό δεν μπορώ να το πω με σιγουριά όμως. Για την ιστορία, το πουλάκι που παραθέτεις δεν είναι gloster.

Tωρα ειδα οτι το εκανες μονος σου.😱

Καλα συγνωμη κι ολας αλλα ειμαστε σοβαροι;Χωρις ναρκωση χωρις τιποτα πηρες ενα νυστερι και αρχισες να κοβεις;

Φώτη αρκετοί εκτροφείς, κυρίως της επαρχείας που δεν έχουμε δυνατότητα να βρούμε πτηνίατρο, έχουμε προβεί σε τέτοιες ενέργειες, με θετικές επιπτώσεις. Δεν επικροτώ την παραπάνω ενέργεια, αλλά αν επίγει μια τέτοια ενέργεια, τότε δεν μπορείς να κάνεις και αλλιώς.
 
Καλημέρα

θα σου πρότεινα να πας σε κάποιο μαγαζί που πουλάει κτηνιατρικά φάρμακα (όχι σε πετ-σοπ) και να πάρεις πολυβιταμίνη για πτηνά, που να περιέχει αμινοξέα. Δεν έχει σημασία ποιά, αν είναι σε σκόνη ή σε υγρή μορφή. Να δίνεις στα πουλιά μέχρι το τέλος Σεπτεμβρίου, 2-3 φορές τη βδομάδα για να τα βοηθήσεις να βγάλουν σωστά το φτέρωμα. Τα πουλιά σου έχουν πολλή μαλακό φτέρωμα.
 
Χρειαζετε πολυ κουραγιο και εμπειρια,ισως και απελπισια για μια τετοια ενεργεια. Το να μην εχεις αλλη λυση.Φοβαμαι για τα πουλακια σου. Δεν φτανει η απολυμανση με betadin. Παρε τηλ.σε ενα πτηνιατρο, εξηγησε και επεμενε να σου πει τι να δωσεις για να τα βοηθησεις. Ευχομαι να τα καταφερετε. Περιμενουμε νεα σας.
 
Για να πω την αληθεια και εγω μεχρι να αποφασισω να το κανω ειχα πολλες αναστολες και πιστευω οτι δεν πηρα την αποφαση επιπολαια.Ψηλαφοντας τον ογκο ειδα οτι τον καλυπτε μια μικρη "πετσα"που φαινοταν ευκολα οτι θα επουλωνονταν στο μελλον. Παντως προς το παρον ολα βαινουν καλως. Σακη ευχαριστω για την συμβουλη να εισαι σιγουρος οτι θα το κανω
 
Φίλε μου, μου θυμίζεις ένα άλλο μήνυμα, όπου κάποιος ακρωτηρίασε ένα καναρίνι, πολύ βιαστικά και με κάποιες πληροφορίες ή γνώσεις που πήρε και μέσα από το φόρουμ. Από όσα βλέπω στα μηνύματα σου, θα σου πω ότι ένα από τα 15 φετινά δικά μου παρουσίασε το ίδιο σύμπτωμα. Παρατηρούσα κάθε μέρα την εξέλιξη, αφού είχα δει, βέβαια, τη σύμπτωση 2-3 νέων φτερωματων στην ίδια περιοχή, είχα εξασφαλίσει τις καλύτερες δυνατές συνθήκες και τελικά ο "μικρός" είναι υγιειέστατος και προς το τέλος της πτερόροιας πια. Μην επιχειρείτε να κάνετε πράγματα που άλλοι τα σπουδάζουν για χρόνια και έχουν ολοκληρωμένη άποψη επέμβασης και νοσηλείας.

Υ. Γ. Και εγώ έχω επιχειρήσει απόφραξη αυτοαγωγού Σάββατο απόγευμα παλιότερα, σήμερα που ξέρω 7/7 διαθέσιμους πτηνίατρους δεν θα το έκανα και ας είχα πετύχει τότε. Δεν πιστεύω ότι ήταν τόσο επείγον το δικό σου...
Υπάρχουν βέβαια και μη πτηνίατροι που έχουν αποκτήσει τέτοιες εμπειρίες έξω από σχολές και πανεπιστήμια, αλλά σε έναν άνθρωπο που από τη μια ρωτάει τι είναι αυτό και την επόμενη "επεμβαίνει", το βρίσκω απίστευτα επιπόλαιο
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
στο παρελθον εχω αφαιρεσει πολλους ογκους απο γκλοστερ χωρις να παρουσιαστει κανενα προβλημα. Αρα φιλε μην σε προβληματιζει αυτο. Απλα καθαρισε και απολυμανε καλα την πληγη
λογο εμπειριας και σωστων ζευγαρωματων ομως εχω καταφερει να μην παρουσιαζει κυστες κανενα μου γκλοστερ εστω και αν εχω πανω απο 130 πουλια.
θα διαφωνήσω με τον φιλο που ειπε δεν ειναι κληρονομικό. Το προβλημα με τους ογκους ειναι ο ορισμός της κληρονομικότητας και το πουλί που βλέπω στην φωτο δεν πρέπει να ζευγαρώσει γιατι είναι στα όριά του. Απο κίτρινο που έπρεπε να είναι έχει γίνει σχεδόν λευκό λόγο συνεχών buff x buff ζευγαρωμάτων των προγόνων του.
το μόνο που μπορεί να μετριάσει κάπως την κατάσταση είναι το ζευγάρωμα των 2 γκλόστερ με 2 yellow πουλιά
 
Φιλοι μου δεν ξερω ισως κ να βιαστηκα να επεμβω.Αλλα εβλεπα τα πουλια φουσκωμενα και κακοδιαθετα. Προς Θεου δεν θελω να παρακινησω κ αλλους να ενεργησουν με τον ιδιο τροπο. Παντως τωρα τα πουλακια ειναι μια χαρα κ πετανε στην κλουβα ζωηρα. Καμια σχεση με πριν. Μηπως μπορει καποιος να με πληροφορησει περισσοτερο για τα buff x buff
 
Back
Top