Γενικά Εχω ενα καναρινι 2 ετων και δεν κελαηδαει

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης panstavr
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

panstavr

PB New Member
Εγγραφή
23 Φεβ 2009
Μηνύματα
43
Πόλη
Αθήνα
Καλησπερα σε ολους και ευχαριστω για τις συμβουλες σας. Εχω ενα καναρινι 2 ετων με δαχτυλιδι, πορτοκαλί χρωματος αρσενικο διαπιστωμενο. Το προβλημα ειναι οτι απο τη ωρα που το αγορασα εκτος απο τις πρωτες μερς που κελαιδισε ελαχιστα μετα τιποτα. Να αναφερω οτι δεν αντιμετωπιζει κανανα προβλημα υγειας. Το εχω εχω βαλει κοντα σε αλλα, τι εχω αφησει μονο του αλλα τιποτα και παλι.?Τι μπορει να συμβαινει αραγε;
 
Πόσο καιρό το έχεις; Αν το έχεις λιγο.. Δεν έχει προσαρμοστεί. Μήπως μαδάει; Οταν μαδάνε δεν κελαιδάνε. Μηπως το έχεις πολύ κοντά με άλλα πουλιά;Δοκίμασε να μην τα βλέπει.. Και αν μπορείς βγάλτο έξω στο μπαλκονάκι σου να δεις αν κελαιδά!
 
Το αντιθετο,το εχω πολυ καιρο πανω απο χρονο.Αν ηταν λιγο δεν θα με πειραζε. Και μεσα το εχω και εξω. Κοντα σε αλλα μακρια απο αλλα, αποτελεσμα κανενα. Ουτε μαδαει τωρα, ολα φυσιολογικα. Ειναι το μοναδικο που εχει τετοιο ποβλημα και δφεν ξερω τι συμβαινει...
 
μπορω να ξεχωρισω τα αρσενικα απο τα θηλυκα. Το εχει κοιταξει και ο πατερας μου κατι ξερει παραπανω απο μενα. Απο εκει και περα το τι συμβαινει δεν μπορω να το εξηγησω...
 
Το πορτοκαλί δαχτυλίδι είναι κλειστού ή ανοιχτού τύπου; Τι γραφει επάνω;
Το μόνοπου μπορώ να υποθέσω αν το πουλί είναι απολυτα υγιές, και το δαχτυλίδι είναι ανοιχτού τυπου οτι ίσως πρόκειται για μεγάλης ηλικίας πουλί ή είναι θηλυκό, μιας και υπάρχει περίπτωση να έχει ξεγελαστεί ακόμα και ένα έμπειρο μάτι σχετικά με το φύλο του.:) Μιας και αναφέρεις οτι κελάηδησε ελάχιστα απο την αρχή, οι πιθανότητες να είναι θηλυκό έιναι πολύ μεγάλες!
 
  • Like
Αντιδράσεις: mgerom
Κλειστου τυπου ειναι και δεν ειναι καθολου μεγαλο σε ηλικια..
 
Δεν υπάρχει υγιές αρσενικό καναρίνι που να μή κελαηδάει, επι σειρά ετών.
Μια μικρή διακοπή για κάποιους λόγους μπορεί σε όλα να συμβεί, αλλά φαντάζομαι δεν εννοείς κάτι τέτοιο.
Επείσης δεν υπάρχει ΠΟΡΤΟΚΑΛΙ συλλογικό δακτυλίδι, δηλαδή κλειστού τύπου.
Αυτή είναι μια λίστα με τους χρωματισμούς δακτυλιδιών
των προηγούμενων αλλά και των επόμενων ετών:
2004 - χρυσαφί RAL 1018
2005 - σκούρο πράσινο RAL 6010
2006 - κόκκινο RAL 3002
2007 - μαύρο RAL 9005
2008 - σκούρο μπλέ RAL 5019
2009 - βιολετί RAL 4008
2010 - σκούρο πράσινο RAL 6010
2011 - κόκκινο RAL 3002
2012 - μαύρο RAL 9005
2013 - σκούρο μπλέ RAL 5019
 
Κυριε πορτοκαλι χρωμα εννοουσα το καναρινι. Πρωτη φορα μου συμβαινει αυτο. Ακομη και ο "γερος" μου που ειναι πανω απο 10 ετων κελαιδαει ενω αυτο οχι. Περνωντας μια μερα απο το μααγαζι που το αγορασα και ρωτωντας τον ιδιοκτητη μου απαντησε περιμενε τωρα την ανοιξη μηπως γινει κατι. Δεν πιστευω πλέον να αλλαξει κατι.
 
Με τον πιο πάνω πίνακα, θα μπορέσεις εύκολα να καταλάβεις την ηλικία του.:)
Αν πράγματι φοράει κλειστού τύπου δακτυλίδι. 😉
Ελπίζω να μας διαψεύσει όλους και να αρχίσει να κελαηδάει.
Ούτως ή άλλως, ακόμα και η παρουσία ενός πουλιού σαν το καναρίνι
είναι ευχάριστη στο ιδιοκτήτη του
 
3 ετων ειναι κ Μακη με βαση τον πινακα. Ειναι πολυ ομορφο ετσι και αλλιως απλα ειχα αυτη την απορια επειδη δεν μου εχει ξανασυμβει.
 
Όπως λες τα έχεις δοκιμάσει όλα και είναι και υγιείς, δεν βάζεις και μια φωλιά να δεις τι θα κάνει;
 
συγνωμη που θα ''ανακατευτω'':) αλλα ακομα κ το θυληκο καναρινι που εχω, εκτος απο το κλασσικο τσιου των καναρινιων, κελαιδα κ λιγο ειδικα τωρα που πυρωνει.

οποτε εφοσον εχει δει το φυλο του καναρινιου, δεν υπαρχει λογος να μην πιστεψουμε τα λεγομενα περι αρσενικου.

οποτε φιλε μου ρωτα κ ενα κτηνιατρο μηπως κ εχει κατι ορμονικο(λεω εγω τωρα...χωρις να ειμαι γνωστης)μπας κ βρεις ακρη.

οπως ειπε κ ο κυριος Μακης, ενα καναρινι ειναι απο μονο του αγαπητο. Εστω κ αφωνο.


φιλικα Γιαννης
 
Διάβασε και αυτό το πολύ χρήσιμο άρθρο Διάκριση φύλου στα καναρίνια

Η προτροπή του Δημήτρη για φωλιά, οφείλετε στο γεγονός ότι πολλοί ιδιοκτήτες άλλαξαν άποψη για το φύλο του πουλιού που ορκίζονταν οτι ήταν αρσενικό, μόνο όταν του έβαλαν φωλιά και γέννησε αυγά 😉
 
Το εχω διαβασει το αρθρο, ειναι πολυ χρησιμο. Το φυλο το του ειναι διαπιστωμενο οχι μονο απο οπτικης αποψης εξωτερικα αλλα και οπως δειχνει το αρθρο...
 
Back
Top