Φροντίδα Εχω καναρινι με καρδερινα στο ίδιο κλουβί, είναι σωστό;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης apsu01
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

apsu01

PB New Member
Εγγραφή
7 Μαϊ 2014
Μηνύματα
15
Πόλη
Αθήνα
Χαίρετε και καλώς σας βρήκα, πρώτο μήνυμα εδώ στο φόρουμ!

Μου δώρισαν σήμερα 1 καναρίνι και μια καρδερίνα (αρσενικά και τα 2, δακτυλωμένα -δεν τα έχω κοιτάξει τα δαχτυλίδια, δεν ξέρω τι ηλικία έχουν)
Τα έχω και τα 2 στο ίδιο κλουβί, είναι σωστό; Αυτός που μου τα έφερε μου είπε αν μπορώ να τα χωρίσω κάποια στιγμή για να κελαηδήσουν (αν είναι μαζί μου είπε ότι ισως δεν κελαηδούν και μαλώνουν).
Είμαι γενικά άσχετος με το άθλημα αλλά έχω όρεξη και χρόνο να ασχοληθώ!

Παραθέτω κάποιες φωτογραφίες:
Dropbox - 2014-05-06 15.06.45.jpg
Dropbox - 2014-05-06 15.07.03.jpg
[URL="https://www.dropbox.com/s/owfxlypcqr21r2z/2014-05-06%2015.07.08.jpg]Dropbox - 2014-05-06 15.07.08.jpg[/URL]
[url="https://www.dropbox.com/s/d6ivpfdb6yvgto4/2014-05-06%2015.07.16.jpg]Dropbox - 2014-05-06 15.07.16.jpg[/URL]
 
Είσαι σίγουρος ότι η καρδερίνα έχει δαχτυλίδι; Η στάση της σε όλες τις φώτο μου φαίνεται για άγρια..
 
Χώρισε τα! Μόλις θα προσαρμοστούν στο χώρο θα σκοτωθούν! Τι διαστάσεις έχει το κλουβί; Το συγκεκριμένο μου φαίνεται μικρό... Άσε εκεί το ένα και πάρε άλλο ένα ατομικό για το δεύτερο! 😉
 
Είσαι σίγουρος ότι η καρδερίνα έχει δαχτυλίδι; Η στάση της σε όλες τις φώτο μου φαίνεται για άγρια..


Σε όλες τις φωτο είναι πιασμενη στα κάγκελα του κλουβιου. Μπορεί όμως να έτυχε :)..
 
Γεια σου καλώς ήρθες, πρέπει να τα χωρίσεις, να πάρεις άλλο ένα ίδιο κλουβί ή και μεγαλύτερο για την καρδερίνα.
Επίσης ίσιωσε το στραβό καγκελάκι στην οροφή του κλουβιού μην υπάρξει κανένα ατύχημα.
Να σου ζήσουν!
 
Καλησπέρα, η καρδερίνα τελικά δεν έχει δαχτυλίδι και όπως παρατηρώ, είναι πολύ "ανήσυχη", μάλλον είναι άγρια.. :/
Τα πουλιά, κλουβιά ιστορίες, τα έφερε ένας στον πατέρα μου και αυτός τα έδωσε σε εμένα...
Κλουβί να πάρω ίδιο μέγεθος; Όχι μικρότερο; Από Δευτέρα θα πάω για κλουβί δλδ, δεν πιστεύω να υπάρξει κάποιο πρόβλημα ως τότε... Αν και όσο τα έχω παρατηρήσει, δεν "μαλώνουν". Το καναρίνι κάποιες φορές, βγάζει "κραυγές" σαν προσπαθεί να κελαηδήσει... Η καρδερίνα τίποτα...

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!
 
η καρδερινα αν θεωρεισαι φιλοζωος και νοιαζεσαι για τα πουλια πρεπει να το ελευθερωσεις! φαινονταν οτι ηταν αγρια και μαλιστα προσφατα πιασμενη! το καταλαβα κατευθειαν απο την μασκα τα ποδια και την σταση! Καταλαβαινεις ποσο την τυραννας...
 
Αν η καρδερίνα είναι άγρια, δεν έχεις κανέναν λόγο να την κρατήσεις γιατί πολύ απλά σε πολύ μικρό διάστημα θα είναι μία νεκρή καρδερίνα. Συνεννοήσου με κάποιο από τα παιδιά εδώ που ξέρει ή με την ΑΝΙΜΑ και απελευθέρωσέ την νωρίς το πρωί σε μέρος που υπάρχουν καρδερίνες και που είναι κοντά στο μέρος που μένεις.
Μην το προσπαθήσεις είναι άδικο για το πουλάκι και για σένα για τα έξοδα και τον κόπο που θα κάνεις. Πάρε ένα καναρίνι ακόμα ή μια καρδερίνα εκτροφής το φθινόπωρο αν σου αρέσουν οι καρδερίνες.
 
Back
Top