Γενικά Εχω την εντύπωση ότι όλοι σχεδόν οι breeders καναρινιών είναι άνδρες

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης patileta
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

patileta

PB New Member
Εγγραφή
19 Μαρ 2022
Μηνύματα
27
Πόλη
βουλα
Απ΄ ότι καταλαβαίνω όλοι, σχεδόν, (το *σχεδόν* το βάζω μήπως μου ξεφεύγει κάτι) είναι άνδρες. Μήπως κάνω λάθος και γιατί συμβαίνει άραγε αυτό.? Λογικά ένα τόσο ντελικάτο ον, όπως είναι το καναρίνι, θα έπρεπε να τραβά αρκετά to γυναικείο ενδιαφέρον. Πχ για γάτες και σκύλους υπάρχουν παρα πολλές breeders, ειδικά στο εξωτερικό. Εχοντας μεγαλώσει με καναρίνια και μάλιστα με καναρίνια, τα οποία απήλαυσαν μια πολύ ευνοημένη και προνομιακή ζωή, σχεδόν ελεύθερα, το θεώρησα πολύ φυσικό να εξακολουθήσω να αγαπώ και να επιθυμώ να εκτρέφω, ότι με δίδαξε ο πατέρας μου. Ετσι λοιπόν σχεδόν εξεπλάγην όταν διαπίστωσα ότι αυτό το υπέροχο χόμπι (για μερικούς) και βιοπορισμός (για κάποιους άλλους) its a mans world. Θα ήθελα να ακούσω απόψεις. Χρόνια πολλά για την Εθνική Επέτειο καθώς και για τους τυχόν εορτάζοντες και εορτάζουσες του petbirds. Eδώ στη Σεούλ έχει μπει σχεδόν η Ανοιξη με τα ορνίθια να κάνουν πάρτι στα δένδρα που έχουν φανεί οι ρόζοι από τη νέα φυλλοφορία. Κερασιές παντού. Επίσης θεωρώ ότι αυτοί που έχουν αυτό την υπέροχη ασχολία είναι ακούσια ή εκούσια αισθητές, αναλογοι με κάποιους που ασχολούνται με το να δημιουργούν έργα τέχνης, μόνο που αυτά εδώ ειναι ζωντανά.
 
Αν και ξέρω κάποιες γυναίκες που ασχολούνται με το χόμπι συμφωνώ μαζί σου ότι οι άντρες υπερτερούν αισθητά σε αριθμό από τις γυναίκες το γιατί δεν είμαι σε θέση να το γνωρίζω
Επίσης θεωρώ ότι αυτοί που έχουν αυτό την υπέροχη ασχολία είναι ακούσια ή εκούσια αισθητές, αναλογοι με κάποιους που ασχολούνται με το να δημιουργούν έργα τέχνης, μόνο που αυτά εδώ ειναι ζωντανά.
Θεωρώ ότι όταν κάνεις κάτι που αγαπάς ,ότι και να είναι αυτό!, Είναι εμφανές ! ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΣΤΗΝ ΕΛΑΔΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΠΑΝΤΑΧΟΎ ΈΛΛΗΝΕΣ!
 
Απ΄ ότι καταλαβαίνω όλοι, σχεδόν, (το *σχεδόν* το βάζω μήπως μου ξεφεύγει κάτι) είναι άνδρες. Μήπως κάνω λάθος και γιατί συμβαίνει άραγε αυτό.? Λογικά ένα τόσο ντελικάτο ον, όπως είναι το καναρίνι, θα έπρεπε να τραβά αρκετά to γυναικείο ενδιαφέρον. Πχ για γάτες και σκύλους υπάρχουν παρα πολλές breeders, ειδικά στο εξωτερικό. Εχοντας μεγαλώσει με καναρίνια και μάλιστα με καναρίνια, τα οποία απήλαυσαν μια πολύ ευνοημένη και προνομιακή ζωή, σχεδόν ελεύθερα, το θεώρησα πολύ φυσικό να εξακολουθήσω να αγαπώ και να επιθυμώ να εκτρέφω, ότι με δίδαξε ο πατέρας μου. Ετσι λοιπόν σχεδόν εξεπλάγην όταν διαπίστωσα ότι αυτό το υπέροχο χόμπι (για μερικούς) και βιοπορισμός (για κάποιους άλλους) its a mans world. Θα ήθελα να ακούσω απόψεις. Χρόνια πολλά για την Εθνική Επέτειο καθώς και για τους τυχόν εορτάζοντες και εορτάζουσες του petbirds. Eδώ στη Σεούλ έχει μπει σχεδόν η Ανοιξη με τα ορνίθια να κάνουν πάρτι στα δένδρα που έχουν φανεί οι ρόζοι από τη νέα φυλλοφορία. Κερασιές παντού. Επίσης θεωρώ ότι αυτοί που έχουν αυτό την υπέροχη ασχολία είναι ακούσια ή εκούσια αισθητές, αναλογοι με κάποιους που ασχολούνται με το να δημιουργούν έργα τέχνης, μόνο που αυτά εδώ ειναι ζωντανά.
Eαν οι κύριοι του φορουμ δεν ξέρουν να το εξηγήσουν θα ημουν ευχαριστημένη να ακούσω γνώμες τι νοιώθουν με την εκτροφή τους
 
ΖΗΤΩ ΤΟ ΕΘΝΟΣ ... νομίζω πως έχεις λάθος . Πολλές κυρίες ασχολούνται με το χόμπι , απλά δεν έχουν χρόνο να το προβάλουν . Ειδικότερα στην δική μου περίπτωση η σύζυγος είναι πολύ δραστήρια και το κυριότερο δεν φωνάζει με τις φλούδες των σπόρων . Πιστεύω εάν δεν ήταν πλάι μου θα τα είχα παρατήσει ή σωστότερα θα με είχαν παρατήσει εκείνα . Το κυριότερο που σκέφτεται η γυναίκα είναι η ακαταστασία , αρκετά αποτρεπτικό για τα δεδομένα της .
 
Τι δεν ασχολούνται, αν υπολογίσουμε και τις κυρίες που έχουν ένα καναρινακι στο μπαλκόνι παίζει να είναι 50-50 το ποσοστό.

Απλά όπως σωστά ειπώθηκε δεν μπαίνουν στη διαδικασία να το ψάξουν περισσότερο ή να το προβάλουν.
 
Καλησπέρα, χρόνια πολλά !
Πιστεύω πως το ποσοστό των γυναικών που ασχολούνται με την αναπαραγωγή είναι αρκετά μικρότερο από αυτό των ανδρών.
Εκτός από το θέμα της καθαριότητας (τσόφλια, φτερά) που σίγουρα τις προβληματίζει είναι και το πλήθος των εργασιών που έχουν αναλάβει ένας ανασταλτικός παράγοντας (εργασία, καθαριότητα σπιτιού,πλυντήρια, σιδέρωμα, μαγείρεμα, παιδιά).
Προσωπικά έχω φίλες που μπήκαν στην διαδικασία της αναπαραγωγής για μία φορά, δεν το συνέχισαν γιατί δεν ήθελαν επ ουδενί να δίνουν τα μικρά, τα ''παιδιά'' τους.
Οι άντρες έχουμε σαφώς περισσότερο ελεύθερο χρόνο μετά την δουλειά.
Υπάρχουν όμως γυναίκες εκτροφείς που όχι μόνο αναπαράγουν πουλάκια αλλά είναι μέλη σε συλλόγους και συμμετέχουν σε διαγωνισμούς με αξιώσεις.
 
Back
Top