Ασθένειες Εχω τρομοκρατηθει! (scaly face)

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Stefan
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Stefan

PB Member
Εγγραφή
21 Μαϊ 2008
Μηνύματα
418
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Ειδα κατι φρικτες φοτο😱 σε μια ιστοσελιδα με σχεση την ασθενεια scaly face. Πως μπορω να αποφυγω αυτην την ασθενεια; Σημερα ειδα οτι το κοκατιλ μου ειχε στο ραμφος του ενα λειο πετσακι σαν αυτο που εχουμε στα νυχια μας στο κατω μερο του νυχιου! Ομως ηταν πολυ αδυνατο και επρεπε νατο προσεξεις παρα πολυ καλα για να το δεις. Ο Robie(το κοκατιλ μου) τρωει αρκετα παιζει και μπορω να τον παιρνω και στο χερι μου. Θα μπορουσε καποιος να μου διξει μια φοτο που να διχνει απο πρωσοπηκη εμπειρια πως ηταν το ραμφος του πτηνου τους; Ωραια λοιπον το δικο μου κοκατιλ λετε να εχει κατι;
 
Αυτό είναι ένα παράσιτο Stefan και κολλάει μόνο εξέπαφής με άλλα πουλιά.
Μην τρομοκρατείσαι γιατί το δικό μου το έχει και θεραπεύεται πλήρως. Ο μεγαλύτερος κίνδυνος είναι να μην πάει στα όργανα και πεθάνει το πουλί, ή μην σπάσει το ράμφος του. Ωστόσο οι πτηνίατροι χορηγούν 2 ενέσεις που σκοτώνουν το παράσιτο.
Επίσης υπάρχει και το Epithol Που επίσης βοηθάει.
Μην φοβάσαι όμως, αφου ο μικρός σου είναι μόνος του, δύσκολα θα το πάθει.
 
Noμιζω οτι εχεις δικιο γιατι παρατηρησα οτι πολλα κοκατιλ το εχουν αυτο αλλα οχι ολα!
 
Tις ειδα και εγω τις φωτογραφιες. Ειναι ανατριχιαστιχες οντως. Μονο στους παπαγαλους υπαρχει κινδυνος η και στα καναρινια;
 
Στα καναρίνια χτυπάει στα πόδια... Προσοχή μην δεις κατι να μοιαζει με λέπι στο ποδαράκι του καναρινιού...
 
Χωρις να θελω να τρομοκρατησω κανεναν αυτη ειναι η αρρωστια scaly face.

Και παρατηρητε κυριως σε παπαγαλους.
 
επίσης να ξέρετε ότι αν κάποιο πουλί κολλήσει, η αρρώστεια εμφανίζεται μετά απο 6 μήνες.. Ευτυχώς υπάρχει θεραπεία..
 
Back
Top