Αναπαραγωγή Εχω 2 θηλυκα budgie και θα παρω κι ενα αρσενικο

andreas22

PB New Member
Εγγραφή
6 Ιουν 2014
Μηνύματα
36
γεια σας... Τι κάνετε; τον ιουνιο είχα πάρει απο το petshop ένα υποτιθέμενο ζευγάρι budgie το οποίο με τον καιρό αποδείχτηκαν θυληκα και τα δυο και συγκεκριμενα εχω ενα κιτρινο πρασινο και ενα μπλε ασπρο ηλικιακα μικρο... Τα εχω μαζι απο τοτε... Ειναι ολο αγκαλιες φιλακαι χιχιιχιχι, σκευτομαι ομως να παρω εναν αρσενικο, σε λιγες μερες θα τον παρω αλλα για ενα μηνα θα τον κρατησω μακρια απο τα αλλα παπαγαλακια
.. Καραντινα... Θελω να τον βαλω να ζευγαρωσει με τη κιτρινη πρασινη...
1η αμα βαλω το αρσενικο μαζι με τα θυληκα δεν θα αναστατοθουν;
2η θα ζευγαρωσει αμα εχω και την μπλε στο κλουβι η θα υπαρχει προβλημα...
3η ειχα παρει απο το πετσοπ μαν ενα κιτρινο ξηρο μηγμα λεγοντας οτι ειναι βιταμινες κανει καλο;

Υ. Γ
οταν λεω να ζευγαρωσουν ενοω τον απριλιο που θα ειναι καταληλη εποχη
τα εχω σε μεγαλη φαρδια κλουβα διαστασεις δεν ξερω πως περνουμε
... αυτα συγνωμη αμα σας κουρασα😳:)😛
 
Η καραντινα ειναι απαραιτητη για 40 ημερες οπως λεει και η λεξη της. Επειτα μπορει να εχεις προβληματα με 3 πουλια στο ιδιο κλουβι αν το ενα απο αυτα μεινει στην απ'εξω. Εαν βαλεις το αρσενικο κατευθειαν στο κλουβι των θηλυκων ναι υπαρχει κινδυνος να αναστατωθουν και πιθανοτατα να του επιτεθουν και να το τραυματισουν. Πρεπει να κρατησεις τα πουλια σε χωριστα κλουβια στον ιδιο χωρο για ενα διαστημα κι αφου γνωριστουν ετσι θα πλησιαζεις ολο και περισσοτερο τα κλουβια τους. Γιατι δεν φτιαχνεις 2 ζευγαρια αφου σκεφτεσαι την αναπαραγωγη;

Οι "βιταμινες" που πηρες χυμα απο το πετσοπ ειναι αχρηστες. Μην τις δινεις καθολου και διαλεξε ενα επωνυμο σκευασμα για τα πουλια σου. Το ιδιο και με την τροφη, να αποφευγεις τη χυμα μπορει να ειναι επικινδυνη.
 
Προσυπογράφω όσα σου είπε ο Ανέστης.
Για τα budgies δεν είναι απαραίτητο να είναι τον Απρίλιο η αναπαραγωγική περίοδος. Εφόσον έχουμε ζευγάρι άνω του έτους, μπορεί να ζευγαρώσουν και γύρω στον Γενάρη, Φλεβάρη.
 
ευχαριστω για τις απαντησεις... μαρια εχω διαβασει για απριλιο η σεπτεμβριο δεν ηξερα για γεναρη, φλεβαρη... Εγω ειπα απριλιο γγια να μην κουραζω τα πουλια μου με κουραστηκες γεννες...
κατι αλλο το μωβακι στον χαλινο στα παπαγαλακια ειναι νεαρα αρσενικα σωστα;οπως η φωτο αριστερα
 
Ναι, συνήθως ναι, πρόσεξε να μην έχει λευκό στεφάνι γύρω από τα ρουθούνια.
Καλά σκέφτεσαι, απλά μέσα στο σπίτι, αναπαράγονται στην ουσία όλον τον χρόνο και αρχίζουν μετά τις γιορτές τα ζευγαρώματα.
Φροντίζεις εσύ πόσες γέννες θα κάνεις και καλύτερα όχι πάνω από δύο τον χρόνο.
 
ναι ξερω τα δυο θυληκα που εχω εουν γαλαζιο χαλινο με ασπρο στεφανακι στα ρουθουνια
 
Back
Top