Φροντίδα Εχω 2 lovebirds και μαλωνουν ασχημα

Tatiana_lovebirds

PB New Member
Εγγραφή
27 Αυγ 2014
Μηνύματα
3
Πόλη
Αθήνα
Χαιρετω το φορουμ σας,

Ειμαι νεα στην κοινοτητα σας και γραφτηκα για να μου δωσετε τα φωτα σας και τις συμβουλες σας για ενα θεμα που εχω με τα αγαπημενα μου lovebirds ...

Ειναι 2 και μαλιστα κοριτσακια και τα δυο και αδερφακια (με εξακριβωμενο τεστ DNA) και τα μεγαλωσα με κρεμουλα με τα χερακια μου απο 2 βδομαδων μωρακια. Αυτη τη στιγμη ειναι 7.5 μηνων. Τα εχω σε ενα μεγαλο κλουβι (50Χ50Χ75 υψος) και μεχρι προσφατα δεν ειχα καποιο προβλημα στην μεταξυ τους σχεση. Ισα ισα ειναι πολυ αγαπημενες και τρυφερες μεταξυ τους, χαιδευονται συχνα, παιζουν, οταν τις βγαζω εξω ελευθερες στο δωματιο να πετανε, παντα οτι κανουν το κανουν μαζι, εως οτου αγορασα μια ξυλινη φωλια (κουτι ξυλινο με την τρυπα) και την εβαλα μεσα στο κλουβι, για να μπαινοβγαινουν και να παιζουν... Τα lovebirds τρελαινονται να χωνονται σε "στενά" μερη και απο την πρωτη ωρα το λατρεψαν το κουτακι τους.

Ομως εδω και λιγες μερες γινονται συρραξεις πολεμικες για το ποια θα μπει πρωτη μεσα και θα παρει την καλυτερη θεση και χτες ειχαμε την πιο αγρια μαχη οπου στην μια τραυματιστικε το ποδαρακι της (απο τσιμπια) και γεμισε το κλουβι αιματα... Την καθαρισα με οξυζενε και της εβαλα ιωδιο για καθε ενδεχομενο... Τωρα που περασε η κριση, παλι ειναι αγαπουλες και φιλακια...

Θελω να σας ρωτησω τι να κανω ... Φταιει το κουτακι που τους εβαλα; να το βγαλω δηλαδη, παρολο που το εχουν λατρεψει; Ομως και να το εβγαζα, παλι ριχνουν καυγαδες για το ποια θα κατσει πρωτη στην κουνια, ποια θα παιξει το ταδε παιχνιδακι της, δηλαδη υπαρχει ανταγωνισμος... Βεβαια τις πιο πολλες φορες ειναι μαζι, αγαπημενες και μονιασμενες! Μου ειπε ο εκτροφεας μου, να τα χωρισω σε 2 κλουβια, αλλα δυστυχως δεν εχω χωρο στο σπιτι και για 2ο κλουβι...

Τι να κανω; Περιμενω τις προτασεις και τις συμβουλες σας...
Τατιανα
 
Το κουτί δεν είναι απλό παιχνίδι είναι μια φωλιά και ξύπνησε το ένστικτο αναπαραγωγής των κοριτσιών και τον ανταγωνισμό τους στην εύρεση φωλιάς. Γνωμη μου να μην τους δίνεις τέτοια παιχνίδια, εκτος απο τις μάχες ίσως αρχίσουν να γεννούν αυγά.
 
Το κουτί δεν είναι απλό παιχνίδι είναι μια φωλιά και ξύπνησε το ένστικτο αναπαραγωγής των κοριτσιών και τον ανταγωνισμό τους στην εύρεση φωλιάς. Γνωμη μου να μην τους δίνεις τέτοια παιχνίδια, εκτος απο τις μάχες ίσως αρχίσουν να γεννούν αυγά.
Συμφωνώ απόλυτα και πρόσεξε μην έχεις ακόμα μεγαλύτερες εντάσεις γι' αυτό αφαίρεσε άμεσα ό,τι μπορεί να παραπέμπει σε φωλιά.
 
Back
Top