Γενικά Εχω 3 κλουβιά με πουλιά και δεν μπορώ να τα έχω μέσα το χειμώνα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης birdgirl
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

birdgirl

PB New Member
Εγγραφή
4 Αυγ 2014
Μηνύματα
73
Πόλη
Αθήνα
Εχω τρια κλουβια ενα με παπαγαλακια ενα με lovebirds και ενα με ζεμπρακια. Δυστηχως ομως δεν μπορω να εχω και τα τρια κλουβια μεσα στο σπιτι το χειμωνα τι να κανω;Λετε να βαλω μεσα τα ζεμπρακια που ειναι και μικρα και να σκεπαζω τα παπαγαλακια και τα lovebirds που εχουν πιο πολλα πουπουλα και ειναι και πιο μεγαλα;☹
 
Τα ζεμπράκια έχουν προτεραιότητα για μέσα στο σπίτι, ακολουθούν οι μελοψιττακοί και τελευταίοι οι αγαπόρνιθες.
Αν τα προστατεύσεις από τους αέρηδες και φυσικά από χιόνι / βροχή δεν θα έχουν πρόβλημα.
 
Έχεις δει τις κατασκευές των άλλων μελών εδώ που κρατάνε τα πουλιά τους στα μπλακόνια κατά τη διάρκεια του χειμώνα;
 
Ειναι οντως και τα τρια ειδη ευαισθητα στο κρυο, δυσκολο να βγαλουν ολο το χειμωνα εξω.. Νομιζω υπαρχουν λαμπες που αυξανουν τη θερμομρασια στα κλουβια..ή οχι;Δεν ξερω ισως κατι τετοιο να βοηθουσε
 
Ειναι οντως και τα τρια ειδη ευαισθητα στο κρυο, δυσκολο να βγαλουν ολο το χειμωνα εξω.. Νομιζω υπαρχουν λαμπες που αυξανουν τη θερμομρασια στα κλουβια..ή οχι;Δεν ξερω ισως κατι τετοιο να βοηθουσε
Λαμπα που να καιει μερα νυχτα; Ακομη και να υπαρχει, σε ανοιχτο χωρο πως θα κρατιοταν η θερμοκρασια;
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
Νομίζω ότι θα μπορούσε ς να σκεπασεις τα κλουβια με μια κουβερτα πιστεύω
 
Λογω των βροχων και υης υγρασιας η κουβερτα νομιζω δεν ειναι καλη λυση, ισα ισα που αν βραχει θα κανει τα πουλια λουτσα 😛
 
Μπορεις να μετακινεις και τα 3 κλουβια οποτε βρεχει; Οι βροχες ειναι συχνες τον χειμωνα..
 
Θα βρεις ενα μερος να τα κρεμασεις.. Θα τα προστατεψεις απο αρπακτικα, γατες κτλ (υπαρχουν πολλα θεματα για προστασια).. Δεν ειναι καλο για την ψυχολογια αλλα και για την υγεια των πουλιων να τα βαζεις σπιτι και να τα βγαζεις.. Θα ειναι διαφορετικη θερμοκρασια.. Μελετησε το σπιτι, κανε οτι χρειαζεται τωρα που ο καιρος ειναι καλος.. Μην το αφησεις τελευταια στιγμη
 
Back
Top