Διατροφή Εύχρηστοι πίνακες διατροφής

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης mgerom
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

mgerom

Canaries Expert
Εγγραφή
16 Απρ 2006
Μηνύματα
8.640
Πόλη
Αθήνα
για μια εύκολη και γρήγορη ματιά

ελπίζω να βοηθήσουν και να λύσουν απορίες.

ΠΩ-ΠΩ Που το "ανακάλυψες" αυτό βρε Μάνο;:)
Εχει κυλήσει πολύ νερό και έχουν γραφτεί πολλά και απο πολλούς απο τότε.
Ελπίζω να ενδιαφέρει και να βοηθήσει κάποιους ακόμα.
 

Συνημμένα

  • pinakas 1.webp
    pinakas 1.webp
    20,2 KB · Προβολές: 603
  • pinakas 2.webp
    pinakas 2.webp
    33,1 KB · Προβολές: 510
  • pinakas 3.webp
    pinakas 3.webp
    17 KB · Προβολές: 434
Αν δεν κάνω λάθος το "Χ" σημαίνει ότι η εκάστοτε τροφή περιέχει το αντίστοιχο θρεπτικό συστατικό (Μάκη αν υπάρχει υπόμνημα μας λες).

Αν είναι όντως έτσι, τότε μήπως ορισμένοι «νόμοι» τίθενται υπό αμφισβήτηση; Όπως βλέπω στον πίνακα με τα φρούτα, το μήλο που δίνουμε στα πουλιά κατά κόρον, έχει πολύ μικρή θρεπτική αξία σε σχέση με τα υπόλοιπα φρούτα. Επίσης το ακτινίδιο, εκτός από τη βιταμίνη C δεν φαίνεται να περιέχει κάποια άλλα αξιοσημίωτα ποσά θρεπτικών ουσιών. Αντιθέτως, το μαρούλι που έχει κατηγορηθεί ως «νεκρή» τροφή, φαίνεται να είναι αρκετά θρεπτικό.

Διατηρώ μια επιφύλαξη που αφορά στα συμπεράσματα μου, σχετικά με το ρόλο του "Χ" στην ανάγνωση των πινάκων. Εάν δεν αντιλαμβάνομαι σωστά το ρόλο του, φαίνεται πως για ακόμη μια φορά οι «νόμοι» επιβεβαιώνονται. :)
 
x=περιέχεται
. (η τελεία)=περιέχεται σε μεγάλη ποσότητα

Απο το βιβλίο του Horst Bielfweld
 
Ευχρηστοι ναι! Ευδιακριτοι ομως οχι! Εχουμε και μια ηλικια.. (πρεσβυωπια)! 😀 Παντως σε ευχαριστουμε! 🙂
 
Σοφία κάνε -κλικ- στον κάθε έναν ξεχωριστά, νομίζω δεν θα έχεις πρόβλημα.
 
Κοίτα παλιούς εκτροφείς με πείρα δεν ξέρω κατά πόσο τους είναι χρήσιμο, οι περισσότεροι έχουν κατασταλάξει στις απόψεις τους, αν και δεν είναι κακό να δεχόμαστε και να φιλτράρουμε γνώση, αλλά να μιλήσω και για μένα, οι συγκεκριμένοι πίνακες είναι μία σημαντικό βοήθεια όσον αφορά την φυσική χορήγηση βιταμινών στα πουλιά μου.
 
ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΝ ΚΑΙ ΝΑ ΕΔΙΝΑΝ ΟΛΟΙ ΣΤΑ ΠΟΥΛΙΑ ΤΟΥΣ ΟΛΑ ΤΑ ΑΠΑΡΕΤΗΤΑ ΣΕ ΒΙΤΑΜΙΝΕΣ ΚΛΠ ΜΕ ΦΥΣΙΚΑ ΠΡΟΙΟΝΤΑ
 
για μια εύκολη και γρήγορη ματιά

ελπίζω να βοηθήσουν και να λύσουν απορίες.
Μάκη σου είναι εύκολο να ξανακατεβάσεις τους πίνακες;
Γιατί μάλλον έχουν διαγραφεί !
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 
Mπήκαν στην θέση τους αλλά με ένα μεταχρονολογημένο σχόλιο :).
 
για μια εύκολη και γρήγορη ματιά

ελπίζω να βοηθήσουν και να λύσουν απορίες.

ΠΩ-ΠΩ Που το "ανακάλυψες" αυτό βρε Μάνο;:)
Εχει κυλήσει πολύ νερό και έχουν γραφτεί πολλά και απο πολλούς απο τότε.
Ελπίζω να ενδιαφέρει και να βοηθήσει κάποιους ακόμα.

Μάκη όντως το ''ξέθαψα από τα αζήτητα'' αλλά πιστεύω ότι είναι ενδιαφέρον στοιχείο και όπως και εσύ αναφέρεις θα βοηθείσει αρκετούς.
 
Ευχαριστούμε για τον πίνακα κ. Μάκηόντως πολύ χρήσιμος. Η απορία μου όμως γενικότερα είναι η εξής. Ολα αυτα τα χορταρικά που αναφέρονται είναι όλα εύπεπτα η κάποια ισως ν αποφεύγονται όπως στους ανθρώπους; Πχ σε μας το κρεμμύδι δεν είναι απ όλους εύπεπτο...
Οταν λέτε μαραθόριζα εννοειται ο γνωστός μαραθος, δηλ το το κοτσανακι του η υπάρχει ρίζα;Δεν εχω δει...
Το κολοκυθάκι το τρώνε ευχαριστα; Τριμμένο μήπως;
Αυτα προς το παρόν. Ευχαριστώ.
 
Την μαραθόριζα θα την βρείς στην λαική σαν φοινόκιο.
Επείσης δεν είναι απαραίτητο να πάμε σε εξεζητημένα χορταρικά.
Διαλέξτε αυτά που γνωρίζετε και ρήξτε και μια ματιά στον πίνακα
για βοήθεια.
 
Αν είναι όντως έτσι, τότε μήπως ορισμένοι «νόμοι» τίθενται υπό αμφισβήτηση; Όπως βλέπω στον πίνακα με τα φρούτα, το μήλο που δίνουμε στα πουλιά κατά κόρον, έχει πολύ μικρή θρεπτική αξία σε σχέση με τα υπόλοιπα φρούτα. Επίσης το ακτινίδιο, εκτός από τη βιταμίνη C δεν φαίνεται να περιέχει κάποια άλλα αξιοσημίωτα ποσά θρεπτικών ουσιών. Αντιθέτως, το μαρούλι που έχει κατηγορηθεί ως «νεκρή» τροφή, φαίνεται να είναι αρκετά θρεπτικό.

Τελικά στην ορθή παρατήρηση του Σταύρου έχουμε να προσθέσουμε κάτι;
Έχει κανείς κάποιο άλλο βιβλίο που να διασταυρώνει τις πληροφορίες αυτές; Δεν γνωρίζω τον συγγραφέα, αν και αυτό δεν σημαίνει ότι δεν δέχομαι τις πληροφορίες του και την εγκυρότητα του κου Μάκη.
 
πολυ ωραιοι οι πινακες! Αν και δε δινω ολα αυτα στα δικα μου καναρινια μπορεις να καταλαβεις πολλα.
 
πολύ χρήσιμοι οι πίνακες, ευχαριστουμε πολύ, αλλά γεννούν και απορίες όπως..
το μαρούλι που έχει κατηγορηθεί ως «νεκρή» τροφή, φαίνεται να είναι αρκετά θρεπτικό.
όντως.. Αυτή την απορία έχω και γω!
το μήλο που δίνουμε στα πουλιά κατά κόρον, έχει πολύ μικρή θρεπτική αξία σε σχέση με τα υπόλοιπα φρούτα
..όπως το πεπόνι ή το καρπούζι, ασχέτως βέβαια αν περιέχουν και μεγάλες ποσότητες φυσικών ζακχάρων.
 
Back
Top