Ασθένειες Ζακουδάκι 6 μηνών παρουσίασε δάκρυα στο ένα μάτι

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης vivikout
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

vivikout

PB New Member
Εγγραφή
25 Δεκ 2021
Μηνύματα
9
Πόλη
Αθήνα
Εχω ενα ζακουδακι 6 μηνων παρουσιασε δακρυα στο ενα ματακι της και μετα απο επισκεψεις σε πτηνιατρους και καλλιεργειες βρεθηκε pseudomonas aerogunosa συν αλλα της δωθηκαν baytril και mardosyl δεν εχουν φερει αποτελεσμα η κατασταση ιδια και χειροτερη αν εχει καποιος παρομοιο περιστατικο τι αποτελεσματικη αγωγη δωθηκε ευχαριστω
 
Σε ποιους πτηνίατρους πήγες; Επιτρέπεται να αναφέρεις το όνομά τους. Πρόκειται για ειδικούς σε πτηνά κτηνίατρους;
Ο κύκλος της προτεινόμενης θεραπείας ολοκληρώθηκε ήδη;
Το ρουθούνι το αντίστοιχο του ματιού, εξετάστηκε;
Τι άλλα βρέθηκαν;
βρεθηκε pseudomonas aerogunosa συν αλλα
 
Αρχικα πηγα στον Ακριβο της εδωσε καποια γενικα αντιβιωτικα χωρις να προτεινη καλλιεργειες αφου το προβλημα παρεμενε πηγα στην Δουκακη της εκανε καλλιεργειες και μεχρι να βγουν προληπτικα καποια φαρμακα μετα μου ειπε baytril δεν το εβρισκα και μου ειπε Mardocyl τα πηραμε και τα δυο χωρις αποτελεσμα τωρα πηγα στην Χρυσα Βογιατζακη της εδωσε anima Strath βιταμινες και βλεπουμε το προβλημα χειροτερευη
[automerge]1640509348[/automerge]
Δεν εξεταστηκε ρουθουνι πηρε εκκριματα απο κουτσουλιες ματι και σαλιου οι θεραπεια ολοκληρωθηκε
 
Τελευταία επεξεργασία:
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
@vivikout
τι αποτελεσματικη αγωγη δωθηκε
Η γιατρός που έκανε την καλλιέργεια και βρήκε το συγκεκριμένο βακτήριο, σίγουρα θα σας είπε ότι δεν υπάρχει κάποια θεραπευτική αγωγή με ικανοποιητικά αποτελέσματα.
Πάντως από την στιγμή που το είδαν τρεις γιατροί δεν νομίζω ότι χρειάζεται να πούμε κάτι παραπάνω εμείς.
Από ποιον το πήρατε το ζακουδάκι; (Επιτρέπεται να αναφέρετε όνομα)
Έχετε μιλήσει μαζί του για το πρόβλημα που υπάρχει και τί σας είπε;
 

To Baytril που δοθηκε οντως με βαση την δραστικη του ουσια αντιμετωπιζει την μολυνση με pseudomonas aeroginosa.
Σε περιπτωση που δεν ανταποκριθει στην δραστικη ουσια του Baytril (ενροφλοξασίνη) τοτε παει σε ενα σχημε με βαση την γενταμικινη ΑΛΛΑ με βαση την περιγραφη σου σε δευτερη εξεταση δεν ανευρεθηκε pseudomonas aeroginosa.

Ποια ειναι τα αλλα ευρήματα της πρωτης εξετασης?
 
Μονο αυτο βρεθηκε psudomonas τιποτα αλλο το baytril δεν βοηθησε καναμε για ψιττακωση αρνητικο καλλιεργεια στις κουτσουλιες ηταν καλη δεν εχει ακροαστικα παροτι η pseudomonas στο ματι της προκαλει δακρυα και σαννα εχει φλεμματα στην αναπνοη καποιες φορες
 

Συνημμένα

  • 20211226.webp
    20211226.webp
    30,5 KB · Προβολές: 11
  • 20211226-1.webp
    20211226-1.webp
    52,4 KB · Προβολές: 11
  • 20211222.webp
    20211222.webp
    41,2 KB · Προβολές: 11
Κοιτα με βαση το αντιβιογραμμα υπηρξε σωστη επιλογη θεραπευτικου σχηματος αλλα το θεμα ειναι οτι το πουλακι εξακολουθει να εχει προβλημα.

Μετα την ολοκληρωση της θεραπειας εγινε ξανα διαγνωστικος ελεγχος ο οποιος βγηκε αρνητικος?
 
  • Like
Αντιδράσεις: jk1980
Οχι θα ξανακανουμε την επομενη εβδομαδ αλλα το προβλημα και τα συμπτωματα παραμενουν τα ιδια
[automerge]1640523608[/automerge]
Μεχρι να βγουν θα περασουν δυο δυο εβδομαδες θα το σωσω; εχω τρομοκρατηθη
 
Τελευταία επεξεργασία:
Σιγουρα πρεπει να παρθει δειγμα πριν ξεκινησει οποιαδηποτε επαναληπτικη θεραπεια.
Πρακτικα αυτο σημαινει οτι πρεπει αυριο κιολας να δει το πουλακι καποιος γιατρος (αυτος που ηδη εχει αναλαβει το πουλακι) να παρει δειγμα και να κρινει με βαση τα κλινικα συμπτωματα αν και ποια θα πρεπει να ειναι η αγωγη μεχρι να εχετε νεα αποτελεσματα.
Αν εχεις δυνατοτητα τηλεφωνικης επικοινωνιας με γιατρο εννοειται πως τον καλεις δημερα.

Περαστικα ευχομαι...
 
Αυτό που γενικά ισχύει στους ανθρώπους π.χ. για ουρολοίμωξη, είναι ότι ναι, δίνεται καλλιέργεια και αντιβιόγραμμα και έπειτα εκλέγεται το σωστό θεραπευτικό σχήμα. Ακολούθως και συνήθως 10 ημέρες (ή 7) μετά το πέρας της αντιβίωσης γίνεται ξανά καλλιέργεια και αναλόγως.Το ζήτημα εδώ είναι αν δόθηκε το σωστό σχήμα (που προφανώς από μία έμπειρη ιατρό δόθηκε), αν αντιμετωπίστηκε το συγκεκριμένο μικρόβιο (το οποίο θα το δείξει επαναληπτική καλλιέργεια μια και εξακολουθούν τα συμπτώματα) μήπως υπάρχει συλλοίμωξη στον συγκεκριμένο ιστό ή σε άλλο όργανο, το οποίο πάλι θα εξετάσει η γιατρός. Ρώτησέ τη, αν το πας το πουλάκι εκεί, να δει και το ρουθούνι, μήπως και πρόκειται για κάποιο φράξιμο που οδηγεί στα ανάλογα συμπτώματα (μπακαλίστικο μου ακούγεται αυτό που γράφω, αλλά δεν χάνεις και τίποτα)
 
@vivikout Xωρίς να θέλω να σε πανικοβάλλω απλά να επιστήσω την προσοχή σας, η ψευδομονάδα είναι βακτήριο που προσβάλει και τους ανθρώπους. Χρειάζεται καλή απολύμανση στα χέρια σας (πλύσιμο με σαπούνι ή/και οινόπνευμα) και σίγουρα να αποφεύγετε φιλιά κι αγκαλιές.
 
Παιδια βγηκαν οι
δευτερες καλλιεργειες για το ζακουδακι μου και ηταν και απο τα καλα εργαστηρια υποτιθεται..η ψευδομονας εγινε στρεπτοκοκκος γιαυτο οτι φαρμακα και αγωγη εκανε δεν ειχε αποτελεσμα παιρνει καινουργια αγωγη που δειχνει οτι λειτουργει ευχαριστω την Χρυσα Βογιατζακη που εσωσε το μικρο μου!
 
Οντως και απο μελη μας εδω εχει καλες κριτικές το εν λογω διαγνωστικο.

Καλος γιατρος ειναι αυτος που μας λυνει το προβλημα τελικα.
Για αλλους ο ιδιος γιατρος ειναι Θεος και για αλλους δήμιος!
 
Back
Top