Διατροφή Ζακο 11 εβδομαδων, αλλαγη τροφης απο κρεμα σε κανονικη

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης BILLISP
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

BILLISP

PB New Member
Εγγραφή
28 Δεκ 2008
Μηνύματα
36
Πόλη
Αθήνα
καλησπερα σε ολουσ! Ο μικροσ μου εγινε σχεδον 11εβδομαδον φτεροσε, μεγαλοσε, πεταει και μου κανει το σπιτι χαλια, κραβγαζι λιγο παιζει και γενικοσ ολα μια χαρα!;θα ηθελα την βοηθεια σασ λιγο στην αλλαγη του φαγητου απο την κρεμα στο κανονικο. Επισησ σκεφτομαι το κοψιμο τον φτερων τωρα που εινε μικροσ για λογουσ ασφαλειασ μεσα στο σπιτι και για να μην φυγει καθωσ μπορω και θελω να τον βγαζω εξω.
 
Καλημερα φιλε. Δεν το βρισκειs ακομα λιγο νωριs να κοψει τη κρεμα; Ισωs ειναι και στη περιοδο που θα του δινειs κρεμα αλλα θα του προσφερειs και τα πελλετs τηs μεταβατικηs περιοδου. Το σιγουρο ειναι οτι δεν τη κοβειs μαχαιρι και του δινειs κατευθειαν αλλη τροφη. Για τα πελλετs θα σου πει ο Ανεστηs,"Φοιβοs". Απ'οτι ξερω ειναι λιγο δυσκολο να τα βρειs. Θα αρχισειs να πειραματιζεσαι και με φρουτα.
 
Γεια σου Γιαννη.Δεν εννοω αμμεσα αλλα σταδιακα! Σιγα σιγα να αρχισει να τρωει.
 
θα μπορουσες να μας βαλεισ μια φωτογραφια να το δουμε;
 
αν ηξερα καλα θα ειτανε. Ακη μπεσ στην σελιδα μου να τον δεισ
 

Συνημμένα

  • user3724_pic5923_1231680059.webp
    user3724_pic5923_1231680059.webp
    18,9 KB · Προβολές: 80
  • user3724_pic6452_1233487746.webp
    user3724_pic6452_1233487746.webp
    20,2 KB · Προβολές: 88
Ειναι ωραιοs ο μικροs . Eλπιζω να σου απαντησει ο Ανεστηs γιατι εγω δεν θυμαμαι τι μου ειχε πει, απο μαρκα πελλετs εννοω. Θα τη χρειαστω και εγω, λιγακι αργοτερα. 😉.
 
Θα ηθελα και εγω να μου πειτε που μπορω να βρω αυτα τα πελλετς γιατι απο οτι βλεπω λετε ολοι οτι κανουν καλο και εγω αν και δινω στο ζακο μου φρουτα καθημερινα του δινω και την πρεστιζ μαζι με την εξτρα βιταλ και ασπρους σπορους μαζι. Μηπως πρεπει να παρω και εγω πελλετς να τα μαθει τωρα που ειναι ακομα μικρος
 
Θα ηθελα και εγω να μου πειτε που μπορω να βρω αυτα τα πελλετς γιατι απο οτι βλεπω λετε ολοι οτι κανουν καλο και εγω αν και δινω στο ζακο μου φρουτα καθημερινα του δινω και την πρεστιζ μαζι με την εξτρα βιταλ και ασπρους σπορους μαζι. Μηπως πρεπει να παρω και εγω πελλετς να τα μαθει τωρα που ειναι ακομα μικρος

https://community.petbirds.gr/threads/Τι-είναι-τα-pellets-των-παπαγάλων.2855/
https://community.petbirds.gr/threads/Τι-διατροφή-ακολουθούν-οι-παπαγάλοι-μας.4000/

Σχεδόν όλα τα καταστήματα έχουν pellets, αν δεν μπορείς να βρείς μπορείς να κοιτάξεις απο κάποιο ηλεκτρονικό κατάστημα.
 
Γρηγορη, μαλλον μιλαμε για τα pellets που ειναι οταν κοβεις τη κρεμα και κανεις τη μεταβαση σιγα-σιγα. Αυτα τα pellets εκανα πολυ καιρο να τα βρω. Ειναι σεν πολυ μικρα κυβακια κοκκινα και μπεζ. Τα ετρωγε και επαιζε μαζι τους σαν τρελο. Εγω απο μαγαζια που εψαχνα μονο ενα στη Ν. Σμυρνη ειχε.
 
Back
Top