Φροντίδα Ζακό δεν κοιμάται καλά

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Vaniok
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Vaniok

PB New Member
Εγγραφή
14 Ιουλ 2022
Μηνύματα
26
Πόλη
Ξάνθη
Καλησπέρα μόλις πήρα ζακο και ήθελα να πω ότι έχω παρατηρήσει ότι δεν κοιμάται καλά τον έχω δίπλα σε παράθυρό Ανόιχτο και το παντζούρι μαζί ...είναι λάθος αυτό που κάνω ;και δεν τον σκεπάζω με κουβέρτα
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
@Vaniok Ποσες ώρες κοιμάται περίπου? Επίσης το βράδυ καλό θα ηταν να κλείνεις το παράθυρο για να μην ερχονται ρεύματα αέρα πανω στο πουλακι για να μην αρρωστησει. Θα σου προτεινα να το σκεπασεις για να κοιμάται πιο καλά.
 
@Vaniok
Καλημέρα.
Να σας ζήσει το γκριζάκι σας.😍
Από πού το πήρατε; (επιτρέπεται να το αναφέρετε.)
Για να μπορέσουμε να σας βοηθήσουμε, θα πρέπει να μας δώσετε περισσότερες πληροφορίες για το πουλάκι.
Ποιά είναι η ηλικία το φύλο του ;
Σε ποιο χώρο του σπιτιού βρίσκεται το κλουβί και ποιες είναι οι διαστάσεις του, περίπου.
Όταν λέτε ότι δεν κοιμάται καλά πώς το γνωρίζετε, αφού μόλις το πήρατε;
Άν θέλετε μπορείτε και να μας το παρουσιάσετε στην κατάλληλη ενότητα του forum.
 
@MARY58 έχει σήτα
[automerge]1657876966[/automerge]
@Vada το φύλο του δεν ξέρω γτ δεν έκανα τεστ dna ....το πήρα από Ξάνθη από ένα petshop μου είπαν ότι είναι 7 μηνών ...τον έχω στο δωμάτιο κοιμάται μαζι μου εγώ δουλεύω 4-12 το βράδυ και να φτάνω σπίτι περίπου στις 1 πάντα όταν έρχομαι ξύπνιος
[automerge]1657877106[/automerge]
@Ledagcc άμα το σκεπάσω και τρομάξει καλύτερα να το αφήσω ...γτ άμα είναι το θέμα να έχει σκοτάδι μπορώ να κλείσω και το παντζούρι.

View attachment VID_20220715_121715.mp4
 
Τελευταία επεξεργασία:
Όταν αναφερόμαστε σε 'σκέπασμα' ας ξεκαθαρίσουμε πρώτα τι θα πρέπει να εννοούμε 😉
(ειδικά για το καλοκαίρι)
Ένα σεντονάκι ριγμένο-πιασμένο γύρω γύρω από το κλουβί, το οποίο θα καλύπτει τα 2/3 του ύψους του κλουβιού.
Το πουλί πρέπει να νιώσει προστατευμένο και δεν το ευνοεί τίποτα,
1) ούτε η θέση
( η οποία καλώς του προσφέρει δροσιά)
Αλλά
2) η ορατότητα, κάτι που το βάζει αυτόματα σ΄επιφυλακή
3) μπορεί επίσης ν'ακούει ήχους πχ άλλων ζώων και πουλιών
4)να έχει έντονο φωτισμό κτλ κτλ
 
Τελευταία επεξεργασία:
@Vaniok
Πιστεύω ότι ήταν λάθος η επιλογή σου να πάρεις ένα τέτοιο παπαγάλο από pet shop.
Είμαι σίγουρος ότι με λιγότερα χρήματα θα έβρισκες σε εκτροφείο πουλάκι τεσσάρων μηνών πλήρως απογαλακτισμενο έτοιμο να έρθει στο χέρι σου.
Σε μια τέτοια αγορά έχεις το δικαίωμα να μάθεις το φύλο του, συνήθως δίνονται στον ιδιοκτήτη του πτηνού ένα πιστοποιητικό εξέτασης dna που πιστοποιεί το φύλο του
Τώρα εφόσον το πήρες, θα πρέπει να μάθεις τι πρέπει να κάνεις για να του προσφέρεις μια ολοκληρωμένη φροντίδα και πως θα πρέπει να διαμορφώσεις την μεταξύ σας σχέση.
Ένα χρήσιμο άρθρο είναι το παρακάτω:
Να συμπληρώσω με βάση αυτά που βλέπω, το κλουβί του είναι οριακό για το είδος, θα πρέπει να βάλεις μια πατήθρα ψηλά στο κλουβί για να κάθεται, και να κρεμαστούν και παιχνίδια για να ασχολείται.
Σημαντικό επίσης για την υγεία του είναι να κοιμάται απερίσπαστα από την δύση έως την ανατολή σε ένα ήσυχο χώρο χωρίς φώτα ,τηλεόραση, και ανθρώπους να πηγαινοέρχονται.
Δηλαδή όταν γυρνάς από την δουλειά σου στις 12 το βράδυ θα πρέπει να βρίσκεται κάπου που δεν θα καταλαβαίνει καν ότι γύρισες.
Δεν θα πρέπει να ξυπνά εκείνη την ώρα είναι μεγάλο λάθος.
Θα πρέπει να βγαίνει καθημερινά από το κλουβί του για 1-2 ώρες για να γυμνάζεται, να παίζει με παιχνίδια, και για να υπάρχει αλληλεπίδραση.
Είναι πολύ έξυπνα πουλιά και άν μένουν συνέχεια στο κλουβί τους χωρίς παρέα και παιχνίδια μαραζώνουν ή γίνονται επιθετικά.
Με την πρώτη ευκαιρία πες μας και τι στοιχεία υπάρχουν στο δαχτυλίδι του για περισσότερες πληροφορίες όπως (χώρα ταξινόμησης, έτος γεννήσεως κλπ.)
 
@Ledagcc άμα το σκεπάσω και τρομάξει καλύτερα να το αφήσω ...γτ άμα είναι το θέμα να έχει σκοτάδι μπορώ να κλείσω και το παντζούρι
🙂
Σημασία έχει πως θα σκεπάσεις ένα πουλί, ο τρόπος δηλ
Σε όλα μετράει ο τρόπος, η αγάπη που χρειάζεται αυτό να πάρει,
όλα δηλ που θα είχαν σχέση και μ΄ένα παιδάκι 4 χρονών!
Δεν το αφήνουμε απροστάτευτο, ούτε του κάνουμε όλα τα χατίρια (ώστε να νιώσει ασφάλεια),
του δίνουμε πράγματα να απασχοληθεί ειδικά όταν είναι μόνο και πολλά πολλά άλλα.
Το φόρουμ μας έχει τόσα πολλά θέματα!
👍Μπράβο που ενδιαφέρθηκες γι αυτό! Να το χαίρεσαι και να το βοηθάς να περνά καλά!
Σου προτείνω....διάβασμα, διάβασμα, διάβασμα και
συμπεριφορά όπως σ΄ένα παιδάκι που πρέπει
να γνωρίζεις πρώτα εσύ ώστε να τ΄οδηγήσεις
σωστά-καλά για να μην βγάλει προβλήματα υγείας που δύσκολα αντιμετωπίζονται.
Τα ζακό είναι ψυχολογικά (και αυτά) ευαίσθητα πουλάκια!
 

Συνημμένα

  • IMG_20220716_143838.webp
    IMG_20220716_143838.webp
    417,9 KB · Προβολές: 13
  • IMG_20220716_143830.webp
    IMG_20220716_143830.webp
    431,9 KB · Προβολές: 13
  • IMG_20220716_143818.webp
    IMG_20220716_143818.webp
    419,9 KB · Προβολές: 11
  • IMG_20220716_143812.webp
    IMG_20220716_143812.webp
    434,7 KB · Προβολές: 13
@Vada και αυτό που λες έχεις μεγάλο δίκιο αλλά ποτέ να αρχίσω να το βγάζω έξω έχει 3-4μερες που τον πείρα .... Μήπως να του δώσω λίγο χρόνο η να τον βγάλω το συντομότερο δυνατόν
 
@Vaniok
Το δαχτυλίδι που φοράς... (αλήθεια γιατί το έβγαλες;) δείχνει κάποιες πληροφορίες.
Η χώρα προέλευσης είναι η Κροατία, και έχει γεννηθεί τον Ιανουάριο του`22.
Είναι πράγματι μικρό, έξι μηνών.
Δες και το σχετικό άρθρο.
Thread 'Τα δαχτυλίδια των πτηνών' https://community.petbirds.gr/threads/Τα-δαχτυλίδια-των-πτηνών.23463/
Στην ερώτηση σου άν πρέπει να βγει έξω, φυσικά και πρέπει, όμως δεν πρέπει να γίνει πιεστικά, και χωρίς ασφάλεια.
Θα τραβήξεις τις κουρτίνες από τα παράθυρα, θα σκεπάσεις τους καθρέφτες άν υπάρχουν, θα κλείσεις τις πόρτες, θα απομακρύνεις καλώδια ρεύματος, αλλά κατοικίδια και θα μείνεις εσυ και το πουλάκι.
Κατόπιν θα του ανοίξεις την πόρτα και θα περιμένεις να βγει.
99% θα βγει μόνο του, μπορεί να πετάξει αμέσως μπορεί και να ανέβει πάνω στο κλουβί του.
Επειδή είναι πουλιά με υψηλό δείκτη νοημοσύνης καταλαβαίνουν που βρίσκονται και προσαρμόζονται γρήγορα στο χώρο που βρίσκονται, οπότε θεωρώ ότι δεν θα υπάρχουν ατυχήματα.
Εάν ανεβαίνει στο χέρι σου ή σε μια πατήθρα είναι εύκολο να το γυρίσεις πίσω, άν όχι θα βάλεις φαγητό στο κλουβί όταν σε βλέπει και θα μπει μόνο του.
Επίσης κάποιες πληροφορίες για επικίνδυνες ουσίες και τροφές που υπάρχουν στα σπίτια.
 
@Vada ναι αύριο θα το δοκιμάσω και ότι γίνει θα πάρω μερικά παιχνίδια της μικρής μου αδερφής θα τα απλώσω μπροστά στο πάτωμα και θα προσπαθήσω να βρω κανένα παιχνίδι να παίξω μαζί του ....δεν μου αρέσει να τον βλέπω μόνο στο κλουβί τού....θα σου πω τα αποτελέσματα μόλις το καταφέρω....και κάτι ακόμα ξεκινήσω να του τραγουδάω και όλας και τού αρέσει πολύ από ότι κτλβα γτ σφύριζε καθώς τραγουδούσα και κάπως σαν χορεύει το ίδιο έκανε και όταν του έπαιξα μπουζούκι
 
θα πάρω μερικά παιχνίδια της μικρής μου αδερφής θα τα απλώσω μπροστά στο πάτωμα
Δεν είναι τόσο απλό και εύκολο όσο νομίζεις, συνήθως δεν πλησιάζουν κάτι που το βλέπουν για πρώτη φορά.
Χρειάζεται κάποια προετοιμασία πριν του το δώσεις.
Η λέξη παιχνίδι για τον παπαγάλο είναι ένα αντικείμενο για δάγκωμα.
Θα πρέπει να είναι φτιαγμένο από ασφαλή υλικά (ξύλο, χαρτί, φυσικό σχοινί) και βαμμένο με μη τοξικά χρώματα.
Υπάρχουν στο εμπόριο παιχνίδια, μπορείς όμως να φτιάξεις και τα δικά σου.

Τα ζακό σφυρίζουν, χορεύουν, και τραγουδάνε όταν περνάνε καλά.
Με την διατροφή του τί κάνεις;
Ποιά τροφή του δίνεις;
 
@Vada το ένα λέγεται manitoba και το άλλο είναι σαν κροκέτες askio nature λέγεται και μετά το δίνει φιστίκια του δίνω μήλο αχλάδι βερίκοκο πεπόνι ροδάκινο καρότο ...και πολύ λίγο καρπούζι του έδωσα...σμρα δοκίμασα βγήκε πέταξε λίγο μετά πήγε πάλι πάνω στο κλουβί του και μετά μπήκε μόνος του .... προσπάθησα 2-3φορες να τον φέρω στο χέρι μου αλλά δεν τον πίεσα πολύ ...τώρα κάθε μέρα θα τον βγάζω
 
@Vaniok
Καλά το ξεκίνησες, μπορείς και ακόμη καλύτερα.😁
Η Manitoba έχει καλές τροφές, σπόρους για καναρίνια.
Για τους παπαγάλους καλύτερα versele laga και για το συγκεκριμένο είδος την παρακάτω τροφή:
Τα pellets που έχεις δεν τα γνωρίζω άν έχουν αποδοχή συνέχισε τα άν όχι μπορείς να δώσεις αυτά:
Φιστίκια,καρύδια με μέτρο παχαίνουν, μπορείς να τα χρησιμοποιείς για επιβράβευση στην εκπαίδευση.
Φρούτα δυο φορές την εβδομάδα, όχι καθημερινά.
Λαχανικά ,όσπρια καθημερινά (αρακά, φασολάκια, καρότο, μπρόκολο, φασόλια, φακές, ρεβίθια και άλλα ) το πρωί σαν πρώτο γεύμα.
Τα όσπρια τα βάζεις από το βράδυ να μουλιάσουν και το πρωί τα δίνεις.
Τα λαχανικά τα βάζεις για ένα δύο λεπτά στο βραστό νερό .
Μπορείς να βάλεις και τα pellets μαζί με τα λαχανικά.
Επίσης χρειάζονται και πρωτεΐνες οπότε μια δυο φορές την εβδομάδα αυγό βρασμένο καλά για 15 λεπτά περίπου, το οποίο θα αφαιρείται μετά από δύο ώρες.
Δες και τα παρακάτω άρθρα για την διατροφή τους, και τους καρπούς που μπορείς να δίνεις με ασφάλεια.
 
Back
Top