Φροντίδα Ζακό δεν μπαίνει στο κλουβί του

Ταζμανια2411

PB New Member
Εγγραφή
11 Νοε 2023
Μηνύματα
90
παιδια θελω να σας πω το ηθικο μου διλημμα. εχθες ο μικρος μου δεν εμπαινε με τιποτα στο κλουβι του. του προσφερα την αγαπημενη του λιχουδια, τον προσεγγιζα ηρεμα χωρις να τον πιεζω ιδιαιτερα αλλα ηταν ανενδοτος. βρε ματια μου βρε πουλακι μου του ελεγα, τιποτα αυτος. οποτε ανεβαινε εφευγε πριν προλαβω να τον βαλω. τελος παντων για 2 ωρες τον κυνηγουσα απο δω και απο κει χωρις επιτυχια. σημερα το μεσημερι οποτε του ζητουσα να ανεβει στο χερι μου με δαγκωνε. και δυνατα μαλιστα. χωρις προειδοποιηση οπως τις αλλες φορες. αφου τον εβαλα εν τελει στο κλουβι του αποφασισα να τον κρατησω μεσα για την υπολοιπη μερα. και εχθες και σημερα ηταν φαγωμενος και περασαμε αρκετη ωρα μαζι και το κλουβι ηταν καθαρο οποτε δεν καταλαβαινω γιατι αυτη η συμπεριφορα. θα καταφερω κατι βαζοντας τον μεσα στο κλουβι ως τιμωρια? ή θα ειναι ακομη χειροτερα αυριο? ξερετε τι μπορει να φταιει?
 
ο μικρος μου δεν εμπαινε με τιποτα στο κλουβι του. του προσφερα την αγαπημενη του λιχουδια,
Την αγαπημένη του λιχουδιά είναι καλύτερα να την βάζεις μέσα στο κλουβί του, αφού πρώτα τη δείξεις και βεβαιωθείς ότι σε παρακολουθεί.
Με τον τρόπο αυτό να είσαι βέβαιος ότι θα μπει μέσα.
. θα καταφερω κατι βαζοντας τον μεσα στο κλουβι ως τιμωρια? ξερετε τι μπορει να φταιει?
Όχι δεν θα καταφέρεις κάτι.
Δεν φταίει κάτι, απλώς τα πουλιά δεν αντιλαμβάνονται πάντα με τον τρόπο που εμείς γνωρίζουμε τι είναι σωστό και τι όχι.
Λειτουργούν περισσότερο με το ένστικτο τους.
 
Back
Top