Ασθένειες Ζακό παρουσιάζει αδυναμία και ανορεξία

Διονυσία

PB New Member
Εγγραφή
29 Μαρ 2009
Μηνύματα
5
Πόλη
Πύργος
Χαίρεται! Έχω ένα παπαγάλο Ζακό περίπου 25 ετών και τις τελευταίες 15 περίπου μέρες παρουσιάζει αδυναμία και ανορεξία. Δηλαδή - κάθεται στον πάτο του κλουβιού του και απλώνει τα φτερά του και φαίνεται να μην μπορεί εύκολα να ανέβει να καθήσει στο ξύλο του."εχει σταματήσει επίσης να μιλάει.Ανυσηχούμε πολύ μιας και είναι η πρώτη φορά που συμβαίνει αυτό στα 22 χρόνια που τον έχουμε. Δυστυχώς όμως στην πόλη που ζούμε δεν υπάρχει κανένας γιατρός να γνωρίζει πράγματα γι'αυτά τα πουλιά και δεν ξέρουμε τι να κάνουμε. Όποιος γνωρίζει κάτι... Βοήθεια!
 
Πιστευω πως και γιατρο να ρωτουσατε, ετσι απο μακρια, δεν θα μπορουσε να κανει διαγνωση και να σας δωσει θεραπεια. Δεν θα χανατε ομως τιποτα να κανετε καποιο τηλεφωνο, αφου δεν βλεπω να υπαρχει η δυνατοτης (η' η διαθεση) για μεταφορα του πουλιου σε καποιον ειδικο https://community.petbirds.gr/threads/Πτηνίατροι-Ειδικευμένοι-στα-Πτηνά-Κτηνίατροι.1091/
Ευχομαι περαστικα του.
 
Διονυσία έκανε καθόλου διάρροια, έπινε πολύ νερό τελευταία, είδες έκκριμα από τα ρουθούνια ή έκανε εμμετούς; Μήπως ήρθε σε επαφή με άλλα πουλιά; Νομίζω ότι πρέπει να το δει ειδικευμένος στα πτηνά κτηνίατρος για εξετάσεις, υπεύθυνη γνώμη - θεραπεία κλπ. Εύχομαι να πάνε όλα καλά, ενημέρωνέ μας. Αν δεν έχεις γνωστό γιατρό, να σου δώσουμε τηλέφωνα & διευθύνσεις.
 
Αδύναμος Ζακό

Sissy σέυχαριστώ για την πληροφορία. Αν κάποιος γνωρίζει κανένα γιατρό με εμπειρία συγκεκριμένα σε Ζακό παρακαλώ ας δώσει όνομα και τηλέφωνο. Ευχαριστώ
 
Υπαρχει ιατρος, αλλα ειναι στην Αθηνα. Καντε του ενα τηλεφωνο. " Κωστας Δημητριαδης τηλ. 210 9755429 και 6977800976.
 
Αδύναμος Ζακό

Μίλησα στο τηλέφωνο με τον γιατρό Δημητριάδη (πολύ εξυπηρετικός και ευγενικός) και μου είπε οτι ο Ζακό μας είναι γεράκος πια (!).Απο τα συμπτώματα που του περιέγραψα νομίζει πως μάλλον κάτι δεν πάει καλά με τα νεφρά του... Θα κάνει εξετάσεις αίματος και καλλιέργεια κοπράνων και θα του στείλω τα αποτελέσματα... Να δούμε τι θα γίνει.. Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις πληροφορίες και το ενδιαφέρον σας, μακάρι να έχω καλά νέα να σας πώ την επόμενη φορά !
 
Μίλησα στο τηλέφωνο με τον γιατρό Δημητριάδη (πολύ εξυπηρετικός και ευγενικός) και μου είπε οτι ο Ζακό μας είναι γεράκος πια (!).Απο τα συμπτώματα που του περιέγραψα νομίζει πως μάλλον κάτι δεν πάει καλά με τα νεφρά του... Θα κάνει εξετάσεις αίματος και καλλιέργεια κοπράνων και θα του στείλω τα αποτελέσματα... Να δούμε τι θα γίνει.. Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις πληροφορίες και το ενδιαφέρον σας, μακάρι να έχω καλά νέα να σας πώ την επόμενη φορά !

Γεράκος; 25 ετών; Γιατί; Οι ζακό ζούνε και 70 χρόνια.
Εκτώς και εάν δεν είστε πολύ σίγουροι για την ηλικία του.
Τον λυπάμε πολύ ☹, μακάρι να το ξεπεράσει ότι και να έχει και κουράγιο και σε σας!
 
για τα δεδομενα παπαγαλων σε αιχμαλωσια πιστευω πως πραγματι ειναι γερακος! αφου ο μεσος ορος ζωης ειναι 15 χρονια (για οσους ζουνε στο σπιτι και οχι στη ζουγκλα)
 
για τα δεδομενα παπαγαλων σε αιχμαλωσια πιστευω πως πραγματι ειναι γερακος! αφου ο μεσος ορος ζωης ειναι 15 χρονια (για οσους ζουνε στο σπιτι και οχι στη ζουγκλα)

Βάση του παρακάτω πίνακα ένας ζακό στην ηλικία των 25 ετών θεωρείται έφηβος και όχι γεράκος. Life Spans
Το προσδόκιμο ζωής στην αιχμαλωσία αυξάνεται, εν αντιθέση με την άγρια μορφή.
 
Αδύναμος Ζακό

Ο δικός μας Ζακό υποτίθεται οτι πρέπει να ζήσει και παραπάνω μιας και είναι Αφρικάνικος και όχι εκτροφείου -μας τον έφεραν δώρο φίλοι μετανάστες στην Αφρική. Ο γιατρός ομως μου είπε οτι γι'αυτό έχει ζήσει και τόσο και οτι αν ηταν εκτροφείου μάλλον θα είχε ήδη... φύγει. Μεθαύριο θα βγουν τα αποτελέσματα των εξετάσεών του και θα σας ενημερώσω.
 
όχι εκτροφείου -μας τον έφεραν δώρο φίλοι μετανάστες στην Αφρική. Ο γιατρός ομως μου είπε οτι γι'αυτό έχει ζήσει και τόσο και οτι αν ηταν εκτροφείου μάλλον θα είχε ήδη... φύγει.

Μα τί κτηνίατρος είναι αυτός που λέει αυτά τα πράγματα😱
Και να υποστηρίζει ότι επειδή είναι πιασμένος ζει περισσότερο😕
 
Back
Top