Ασθένειες Ζαρωμένο δέρμα γύρω απο το λαιμό

Εγγραφή
26 Ιαν 2015
Μηνύματα
751
Πόλη
Αθήνα
καλημέρα σε όλους
σήμερα είδα τον αρσενικό black red να εχει κάτι σαν προγούλι να το πω... Το δέρμα γύρω απο το λαιμό του είναι ζαρωμένο οχι μόνο μπροστά αλλά περιμετρικά του λαιμού
επίσης και γύρω απο τα μάτια
χθες μετά βίας φαινόταν αλλά σήμερα περισσότερο
Ξέρει κανείς τι είναι;
Προς το παρον τον έβαλα σε ξεχωριστό κλουβί μόνο του.

rsz_img_4527-(1)-min.webp rsz_img_4528-min.webp
 
Μου μοιάζουν με ακάρεα.
Γράφει όμως ότι εμφανίστηκε αιφνίδια και αν παρατηρείτε έχει "πρήξιμο" και στο πλάι κοντά στο αυτί. Μήπως είναι κανένας σταφυλόκοκκος αναρωτιέμαι.
 
Σ'ευχαριστώ Φοιβο
έχω ψεκάσει πριν την αναπαραγωγή κλουβί και φωλιές ευτυχώς δεν είχα πρόβλημα
ούτε άλλο πουλί, αν ήταν ψείρες δεν θα είχε κι άλλο πουλάκι; στο ίδιο κλουβί;
 
Να δούμε τι θα πει και ο κ. Μάκης @mgerom .
Γενικά πως το βλέπεις;
 
Μόνο μια γνώμη και τίποτα παραπάνω. Απ' όσο μπορώ να διακρίνω δεν έχει την εικόνα της προσβολής απο άκαρι και των περιττωμάτων του. Νομίζω οτι πρόκειται γα μια εκτεταμένη μυκητίαση.
Ελα όμως που το μάτι έχει και την χαρακτηριστική εικόνα που παρουσιάζεται σε όλα τα πουλιά που έχουν προσβληθεί απο τριχομονάδα!
 
Μόνο μια γνώμη και τίποτα παραπάνω. Απ' όσο μπορώ να διακρίνω δεν έχει την εικόνα της προσβολής απο άκαρι και των περιττωμάτων του. Νομίζω οτι πρόκειται γα μια εκτεταμένη μυκητίαση.
Ελα όμως που το μάτι έχει και την χαρακτηριστική εικόνα που παρουσιάζεται σε όλα τα πουλιά που έχουν προσβληθεί απο τριχομονάδα!
ευχαριστώ κ Μάκη, προς το παρόν απομόνωση, του έβαλα καθαρό κλουβι, σκεύη, τροφή, πατήθρες (όλα καθαρά) λευκο χαρτί στον πάτο για να δούμε τα περιτώματα αν χρειαστεί και παρακολούθηση
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Αφου βεβαιώθηκα κατόπιν εξονυχιστικού ελέγχου ότι δεν εχει ψείρες και ύστερα από συμβουλή φίλου εκτροφέα του έδωσα flagyl διαλυμμένο στο νερό του. Θα συνεχίσω την αγωγή για 5 ημέρες, το ευχάριστο είναι ότι τρώει, πίνει, κελαηδά, κινείται με ζωηράδα. Καμιά φορα όμως ξύνει τη μύτη του στις πατήθρες σα να φαγουρίζεται! Συνεχίζουμε και θα σας κρατώ ενήμερους
 
Αφου βεβαιώθηκα κατόπιν εξονυχιστικού ελέγψου ότι δεν εχει ψειρες και ύστερα από συμβουλή φίλου εκτροφέα του έδωσα flagyl διαλυμμένο στο νερό του.
Τελικά τι έχει το πουλάκι; Σε πτηνίατρο για 2η γνώμη δεν μπορείς να το πας;

Καμιά φορα όμως ξυνει τη μύτη του στις πατήθρες σα να φαγουρίζεται!
Καλό θα ήταν η καθαριότητα στο κλουβί αυτό να είναι 10 φορές πιο πολύ! Να καθαρίζεις κάθε μέρα πατήθρες και πάτο και να ασχολείσαι πάντα μαζί του τελευταίο και με γάντια!
 
Ξεκίνησα την αγωγή για τριχομονάδα και επειδή σήμερα ήξερα ότι θα αργήσω στη δουλειά ξεκίνησα την αγωγή από Σαβ/κο αλλιώς έπρεπε να περιμένω ως την Τρίτη απογευμα, θα δούμε εξέλιξη...
 
Καλησπέρα Κατερίνα, είναι λίγο καλύτερα... Η περιοχή γύρω από τα μάτια έχει φτιάξει αλλά στο λαιμό του μικρή βελτίωση. Συνεχίζει μόνος του σε ατομικό κλουβί και ψέκασα πάλι με pinex για καλό και για κακό, το καλό είναι ότι είναι ευδιάθετο και κελαηδάει, τρώει, πίνει, πετάει
 
Μαρία χρησιμοποίησα το flagyl για 5 μέρες στο νερό του, είδα δύο θετικά: 1ον σταμάτησε να φαγουρίζεται και 2ον βελτιώθηκε αρκετά η περιοχή γύρω από το μάτι. κανονικά θέλει 7 ημέρες νερό σκέτο και επανάληψη flagyl. Επειδή δε το έχω ξανα χρησιμοποιήσει άφησα 14 ημέρες κενό και από αύριο ξεκινά το 2ο 5νθήμερο.
Επειδή φοβήθηκα και για ακάρεα έβαλα 1 σταγόνα acarine της Tafarm στους ώμους του χθες πρώτη φορά και θέλει πάλι σε 4 μέρες και την επόμενη εβδομάδα το ίδιο
 
Γιάννη, εφόσον η πορεία ήταν να επαναλάβεις σε 7 ημερες όπως λες, μάλλον αυτο έπρεπε να κανεις. Τί δοσολογία έδωσες απο το flagyl?
 
Γιάννη, εφόσον η πορεία ήταν να επαναλάβεις σε 7 ημερες όπως λες, μάλλον αυτο έπρεπε να κανεις. Τί δοσολογία έδωσες απο το flagyl?
Το ξέρω Γιάννη αλλά επειδή ξεκίνησε να κάνει πολύ νερωμένες κουτσουλιές το φοβήθηκα και το ξαναδωσα αργότερα πάλι. τώρα και μετα από 2 τις δόσεις δλδ συνεχίζω πολύ σχολαστική καθαριότητα και περιμένω από φάρμακο τίποτα αλλο μόνο νερό, σπόρους κι αυγό. Οι κουτσουλιές ξανάγιναν φυσιολογικές, είναι ζωηρός αλλά περιμένω να δώ μήπως με την πτερόροια φτιάξει και το φτέρωμα
Τί δοσολογία έδωσες απο το flagyl?
1 χάπι των 500 mg σε 1500 ml νερό
 
Back
Top