Ασθένειες Ζεβράκι χάνει τα νύχια του

chris1298

PB New Member
Εγγραφή
18 Μαρ 2024
Μηνύματα
4
Καλησπέρα !! Πριν ένα μήνα είδα ότι έχασε ολόκληρο το νύχι από το ένα του πόδι ..θεώρησα πως το έσπασε στο κλουβί όπως πάει πέρα δώθε ..ωστόσο του δίνω βιταμίνες σε σταγόνες στο νερό και εδώ και ένα μήνα δεν έχει βγάλει νέο νύχι ..Σήμερα το απόγευμα ξαφνικά το είδα να λείπει νύχι από το άλλο του πόδι… τι γίνεται ;;
Διάβασα για την ευλογια των πτηνών ωστόσο εμένα είναι ζωηρό τρωει δραστηριο είναι μέσα στην χαρά. Τι γίνεται ; Τι να κάνω ; Να αυξήσω βιταμίνες ; Θα βγουν τα νύχια ;
 
Καλημέρα.
Επειδή δεν μπορούμε να γνωρίζουμε γιατί χάνει νύχια, δεν γίνεται να σου απαντήσουμε για το αν θα βγουν άλλα.
Εφόσον διάβασες για την ευλογιά, δεν παρατήρησες πουθενά δυσχρωμία στο πόδι του ή κάποιον ερεθισμό ή εξάνθημα; Έχεις κοιτάξει και στο κάτω τμήμα του ποδιού (στο πέλμα - ας το πούμε έτσι); Επίσης σπυρί, εξάνθημα σε κάποιο άλλο κεράτινο μέρος δεν βρήκες ή στην εσωτερική πλευρά των φτερών;
Επίσης, το έχεις πάει σε κάποιον γιατρό ειδικό σε πτηνά;
 
Έκανα αυτό που μου είπες , το έπιασα και δεν είδα κάτι στα πόδια , είναι καθαρά , ούτε στα φτερά κάτι ανησυχητικό …ωστόσο του έκοψα σήμερα μιας και το έπιασα , πρώτη φορα τα νύχια γιατί είδα είχαν γυρίσει αρκετά και αναρωτιόμουν γιατί πιάνεται ορισμένες φορές στα κλαδάκια …έχω κλαδάκια φυσικά και οχι πλαστικά ( κάπου είχα διαβάσει ότι είναι καλύτερα τα ξύλινα φυσικά )
Είμαι επαρχία και δεν ξέρω άν ο κτηνίατρος εδώ γνωρίζει από πτηνά ..
PS: περίμενα ότι θα μου αγριέψει αφού το πιάσω και μετά και δεν θα μου κάνει χαρούλες όταν με βλέπει , αλλά ευτυχώς μια μου τρόμαξε μια που τώρα το ξέχασε 🤣🤣
 
Άρα εικάζεις ότι θα μπορούσε να είναι και επειδή τα νύχια ήταν μεγάλα;
Θα μπορούσαμε να δούμε φωτό από τα δάχτυλα που τους λείπει το νύχι; αν και η αλήθεια είναι ότι δεν βλέπω σε τι θα βοηθούσε την κατάσταση κάτι τέτοιο, οπότε, άστο, άκυρο.
 
Δεν έχω εμπειρία από πτηνά άλλη φορά , όποτε εσείς που έχετε , θα μπορούσε λόγω των μεγάλων νυχιών και ότι πιανότανε στα κλαδάκια να τα έχασε έτσι ; Συμβαίνει αυτό σαν περίπτωση στα πτηνά ..αν από την εμπειρία σας συμβαίνει τότε ενδεχομένως να είμαι σε αυτή την περίπτωση
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Πραγματικά δεν ξέρω να σου απαντήσω για το ενδεχόμενο να χάνει τα νύχια του επειδή πιάστηκαν στο κλουβί.
 
@Tony Forpus
Όχι δεν είχε αίμα καθόλου …
Θεωρώ πως επειδή είχε μεγάλα νύχια και γαντζωνόταν στα ξυλάκια ίσως από αυτό έγινε ..το παρακολουθώ πάντως το θέμα
 
Back
Top