Αναπαραγωγή Ζεμπράκια έκαναν φωλιά πάνω από τη φωλιά

Johnkoukou

PB New Member
Εγγραφή
28 Ιουλ 2019
Μηνύματα
106
Πόλη
Ρέθυμνο
Καλημερα σε όλους ,μήπως μπορεί κάποιος να μου πει πως γίνεται κάτι τέτοιο η αν έκανα εγώ κάτι λάθος;
Τα ζεμπρακια που έχω τα έβαλα μαζί και έκαναν φωλια πάνω από την φωλιά που έχω βάλει,έχω κάνει ευ κάτι λάθος η συμβαίνει και αυτό;
 

Συνημμένα

  • IMG-f045af2b5c59d6d0d7a1074074f9975a-V.webp
    IMG-f045af2b5c59d6d0d7a1074074f9975a-V.webp
    154,7 KB · Προβολές: 30
  • IMG-9840c7025282cbbfae3b2145dfac81bc-V.webp
    IMG-9840c7025282cbbfae3b2145dfac81bc-V.webp
    202 KB · Προβολές: 31
  • IMG-1934dcccac776fe53ca48a938ae1a89c-V.webp
    IMG-1934dcccac776fe53ca48a938ae1a89c-V.webp
    141,3 KB · Προβολές: 30
Λοιπον βαλε την φωλια ακομα πιο πανω!Λογικα το εκαναν για να ειναι σε ψηλοτερο σημειο η επειδη ειναι η πρωτη προσπαθεια αναπαραγωγης!Βαλε τη φωλια πιο πανω σχεδον στη γωνια του κλουβιου πανω και βαλε το υλικο μεσα.Θα σου ελεγα να προσθεσεις και λιγο ακονα στη θηκη(οχι ολο γιατι θα το γεμισουν και θα εχεις προβλημα με το κλωσημα και και τους νεοοσους)βαλε λιγο να δεις αν βγαλουν ακτη.Εχεις κανει διατροφικη προετοιμασια στα πουλια;Δηλαδη να δινεις λαχανικα φρουτα και αυγο για ενα μηνα το λιγοτερο;Αν δεν το εκανες σου προτείνω να αφησεις τις αναπαραγωγες γιατι θα εχεις προβλημα με τους γονεις!
 
@Johnkoukou Καλη σου μερα!Να τα χαιρεσαι! Απ οτι βλεπω η πατηθρα καλυπτει ή μπορει να ξεγελαει η φωτογραφια την εισοδο της φωλιας!ανεβασε την φωλια πιο πανω ή κατεβασε την πατηθρα πιο κατω για να ειναι στο ιδιο υψος περιπου η φωλια με την πατηθρα!αν δεν εχουν κανει αυγα παρε λιγα σπαγγακια και βαλτα μεσα στην φωλια γιατι μπορει να ειναι πρωταρικα και κανουν αυτα τα "αστεια" φτιαξιματα φωλιας 😁 Δεν ξερω αν ειναι η σωστη εποχη ζευγαρωματος στα ζεμπρακια αλλα πιστευω για να προχωρησεις σε μια τετοια διαδικασια να εχεις κανει διατροφικη προετοιμασια στα πουλακια! 😁
 
Τελευταία επεξεργασία:
Από διατροφή θεωρώ ότι έχω κάνει προετοιμασία,κάθε Σάββατο βάζω αυγό και σε καθημερινή βάση διαφιρα λαχανικά.
Την φωλιά την είχα πιο ψηλά,έβγαζαν όλο το νήμα από τη θήκη και το σκορπούσαν παντού.
Επειδή είδα ότι βατεψε το αρσενικό την θυληκια μήπως να μην πειράξω την φωλιά;
 
Αυτό φοβαμαι.
Έβαλα την πατηθρα πιο χαμηλά έριξα λίγο νήμα μέσα στην φωλιά και συμπλήρωσα την θήκη.
 

Συνημμένα

  • IMG-360baa985f62e28e94a7437194768afd-V.webp
    IMG-360baa985f62e28e94a7437194768afd-V.webp
    226,8 KB · Προβολές: 16
Απλά σκεφτόμουν ότι αν τα πειράξω μπορεί να έχουν κάποιο θέμα.
Το ξέρω ότι σίγουρα δεν είναι σταθερή και δεν θα μείνει εκεί.
Οπότε να βάλω το νήμα μέσα στην φωλιά;
 
@Johnkoukou Αν εχεις κι αλλο νημα βγαλε πολυ βαλτο στην χουφτα σου και παρε ενα πορτοκαλι να παρει σχημα το νημα στρογγυλο οπως ξερουμε και μετα τοποθετησε το μεσα στην φωλια μηπως και τυχον πανε μεσα στην φωλια αυτην φορα και να δεις αντιδρασεις!περιμενουμε νεοτερα!
 
Επισης βαλε την φωλια ακομη πιο κοντα στη φωλια!Χρειάζεται να κανουν αλμα.Βαλτη πιο κοντα και βαλε ολο το νημα μεσα και με ενα μανταρίνι σχημάτισε το μεγεθος και βλεπεις!Ειναι η μονη σου επιλογη.
 
Καλησπέρα σε όλους! Έχω ένα ζευγάρι ζεμπράκια τα οποία θέλω να τα ζευγαρωσω, τους έχω νήμα και φωλιά αλλά η θηλυκιά παίρνει το νήμα και το σκορπάει παντού, τι πρέπει να κάνω;
 
Αυτο γινετε επειδη λογικα ειναι πρωταρικα!Εγω θα δου ελεγα λογου της πτωσης θερμοκρασιας να τα αφησεις τωρα αυτα και να ξεκινήσεις απο Μαρτη,συνεχίζοντας διατροφικη προετοιμασία! Αλλαξες της φωλια οπως σου ειπαμε;Αν ναι τοτε δοκιμασε να την βαλεις απο υην αλλη μερια αφου τηρήσεις αυτα που σου ειπα αν θες.
 
Τα ζεμπρακια δεν ειναι συνηθισμένα κατω απο 10°C.Εκτος και αν ειναι μονιμα εξω απο τις ζεστές να ρυθμίζουν το λίπος τους για να ζεσταίνονται.Βρισκω εντελως λαθος την περιοδο αυτη για αναπαραγωγες!Γιατί δε περιμενεις να ερθει η ανοιξη;Η θηλυκια κάθεται πανω στο νήμα;Το εβαλες ολο στη φωλια;
 
@giannisvlg θα τα αφήσω στην ησυχία τους θα βγάλω το νήμα κ τη φωλιά από μέσα γιατί ο καιρός κρύωσε και θα κρυώσει ακόμα περισσότερο. Αρχές Μαρτίου είναι καλά λες για αναπαραγωγή;
 
Back
Top