Αναπαραγωγή Ζεμπράκια δεν κλωσούσαν συχνά και έθαψαν τα αυγά με νήμα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης gkikbill
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

gkikbill

PB New Member
Εγγραφή
19 Μαρ 2018
Μηνύματα
57
Πόλη
Πετρούπολη
Εχω ενα ζευγαρι ζεμπρακια εδω και δυο εβδομαδες τους εβαλα εξωτερικη χειροποιητη ξυλινη φωλια ο αρσενικος αρχισε να την γεμιζει με νημα. Ειχα δει αρκετες φορες βατεμα.Αφου εφτιαξαν την φωλια μετα απο δυο μερες η θυληκια εκανε αυγο δηλαδη σημερα.Αυτο που εχω δει ειναι οτι η θυλικια δεν κλωσσαει συχνα και συνεχομενα και οτι το αυγο που εκαναν πηραν νημα το καλυψαν απο πανω και το "εθαψαν" μεσα στο νημα. Οποις ξερει απο ζεμπρακια παρακαλω να με βοηθησει.
 
Αυτο που εχω δει ειναι οτι η θυλικια δεν κλωσσαει συχνα
Μια λογική αντίδραση...
Θα κλωσήσει αργότερα.. όταν κρίνει πως πρέπει.
το αυγο που εκαναν πηραν νημα το καλυψαν απο πανω
Από την ώρα που γέννησε αυγό... έπρεπε να αποσύρεις το υλικό φωλιάς...
Οποις ξερει απο ζεμπρακια παρακαλω να με βοηθησει.
Είναι κοινή συμπεριφορά σε όλα τα πουλιά.
 
Θα ηθελα να ρωτηδω αφου βγαλω το υλικο φωλιας(νημα) απο το κλουβι το αυγο που το εχουν σκεπασει να το ξεσκεπασω ή να το αφησω εκει που ειναι σκεπασμενο
 
Ναι, πιστεύω, χωρίς βέβαια να ειμαι κι εντελώς βέβαιος, οτι το αυγό θα πρεπει να το ξεσκεπασεις.
 
το αυγο που το εχουν σκεπασει να το ξεσκεπασω
Το αυγό πρέπει να το ξεσκεπάσεις
Η φωλιά που έχουν φτιάξει έχει αρκετό νήμα στο εσωτερικό της;
Φρόντισε την διατροφή τους, αυγό, αυγοτροφή, σπόρους, λαχανικά, σουπιοκόκαλο.
Να έχεις υπόψιν ότι κάνουν μέχρι και 7 αυγά ίσως και λίγο περισσότερα, τα οποία κατά πάσα πιθανότητα δεν θα είναι όλα ένσπορα.
Επίσης να γνωρίζεις ότι έχουν πολύ ισχυρό ένστικτο αναπαραγωγής και γεννάνε αν έχουν φωλιά όλη την διάρκεια του έτους, οπότε θα πρέπει να σκεφτείς μέχρι πόσα πουλάκια μπορείς να διαχειριστείς για να πράξεις αναλόγως.
Είναι ικανά να κάνουν μία γέννα τον μήνα.
Συμβιώνουν αρμονικά σε μια ευρύχωρη ζευγαρώστρα

καλή επιτυχία!
 
Τελικα ολα καλα με την βοηθεια σας παντα η φωλια ηταν πολυ γεμισμενη με νημα.Αφου εβγαλα το νημα γα να μην σκεπαζουν το αυγο εφτιαξαν λιγο καλυτερα δηλαδη στο κεντρο της φωλιας εκαναν μια μικρη γουρνιτσα και εκει περα εβαλαν το αυγο. Μαλιστα σημερα το πρωι ειδα και καινουριο αυγο ηταν διπλα στο αλλλο

Να έχεις υπόψιν ότι κάνουν μέχρι και 7 αυγά ίσως και λίγο περισσότερα, τα οποία κατά πάσα πιθανότητα δεν θα είναι όλα ένσπορα.
Επίσης να γνωρίζεις ότι έχουν πολύ ισχυρό ένστικτο αναπαραγωγής και γεννάνε αν έχουν φωλιά όλη την διάρκεια του έτους, οπότε θα πρέπει να σκεφτείς μέχρι πόσα πουλάκια μπορείς να διαχειριστείς για να πράξεις αναλόγως.
Είναι ικανά να κάνουν μία γέννα τον μήνα.
Ευχαριστω πολυ κυριε Ιωαννη βεβαια αυτα τα ειχα διαβασει πριν παρω αυτα τα πουλακια. Ομως η υπενθυμιση σας δεν μου εκανε κακο
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
βοηθεια το θηλυκο εφαγε και τα δυο αυγα μπροστα μου τι να κανω;. Να παρω καινουρια;
 
βοηθεια το θηλυκο εφαγε και τα δυο αυγα μπροστα μου τι να κανω;. Να παρω καινουρια;
Τι καινούρια; Εννοείς θηλυκο πουλι;
Αν ναι, όχι να μην παρεις άλλο, απλά να βάλεις αυγό και αυγοτροφη ώστε να πάρει πρωτεΐνες. Άλλωστε, μπορει τα αυγά να ήταν άγονα. Α, επισης πάρε και σταγόνες υγρού ασβεστίου, και όσο εχει ωοτοκία, βάζε στο νερό της σύμφωνα με τις οδηγίες.
 
Πάρε το υγρό ασβέστιο.
Βάζε και αυγό δύο φορές την ημέρα για 4 ώρες κάθε φορά
Βάζε και αυγοτροφή και
... Κάνε την προσευχή σου να μην τα φάει ξανά.
Αυτό που δλδ σου λέω είναι ότι πρέπει να καλύψεις το θηλυκό με επάρκεια ασβεστίου και πρωτεϊνών σε πρώτη φάση.
 
Μην ανησυχείς αν τα πουλάκια είναι άπειρα και δεν έχει γίνει διατροφική προετοιμασία είναι λογικό να υπάρξουν και ατυχήματα.
Kάνε ότι σου πρότεινε ο ianos και όλα θα πάνε καλά.
Αν θες γράψε τι τροφή τους παρέχεις.
 
Σημερα εκανε το τριτο αυγο αλλα κλασικα το εφαγε η ζεμπρινα μεχρι τοτε δεν ειχα βαλει αυγο και ασβεστιο στο νερο μετα αφου ττης εβαλα αυγο το ετρωγε σαν μουρλη τωρα θα παρω το ασβεστιο και θα της το βαλω στο νερο
 
Σημερα αφου απο χθες ειχα βαλει ασβεστιο και αυγο δεν εχω δει αυγο. Μηπως να τα χωρισω και να ξανααρχισω απο την αρχη
 
Back
Top