Αναπαραγωγή Ζεμπράκια δεν σκάνε από το αυγό τους

kostas psachoulas1

PB New Member
Εγγραφή
2 Ιουλ 2016
Μηνύματα
43
Πόλη
Καρδίτσα
Γεια σας μετά από μια λανθασμένη αναπαραγωγή και μετά από συμβουλές δικές σας κατάφερα να έχω μια επιτυχημένη γεννά από το ένα ζευγαράκι μου σήμερα έχει 5 μωρά με το ένα 8 ημερών και τα ταΐζουν πολύ. Όμως το άλλο μου ζευγαρι ενώ τα κλωθουν κτλ λίγες μέρας πριν την εκκόλαψη πεθαίνουν μέσα στο αθγο σήμερα που κοίταξα την φωλιά ξύλινου τύπου για παπαγάλακια είδα πως δυο από τα αυγά ήταν σκούρα και τα κόρακα και είδα πως ήταν νεκροί οι νέοςσοι και σχεδόν έτοιμοι να εκκολαφθούν (σχηματισμένο έμβρυα) τα αλλά δυο αυγά είναι ζωντανά την προηγούμενη γεννά τα ίδια πέθαιναν τα μωρά μέσα στο αυγό και τα 4 και μάλιστα πάλι ήταν σχηματισμένα
 
Δεν ξέρω από ότι διάβασα δεν μπορω να βρω κάποιο λογο που να αναφερει το άρθρο το θυληκο είναι λευκό λούτινο και το αρσενικό είναι λευκό με καφέ πλευρά
 
Ευχαριστώ πολύ για το άρθρο τώρα που το ξανακοιταξα νομίζω ότι μήπως επειδή είναι η φωλιά κλειστού τύπου δημιουργούνται μικροβια

Τώρα εγώ πως μπορω να βοηθήσω

Η δεν μπορω
 
Τώρα εγώ πως μπορω να βοηθήσω
Σε όσα χάθηκαν δεν μπορείς να βοηθήσεις γιατί πολύ απλά.. χάθηκαν.
Μέσα στο μυαλό μας εκτός από όλες τις σωστά στο άρθρο αιτίες για την εμβρυική νέκρωση θα πρέπει να θυμηθούμε ως πολύ σημαντικές:
  1. το θάνατο του εμβρύου από διαφοροποίηση της σωστής θερμοκρασίας
  2. το θάνατο του εμβρύου από διαφοροποίηση της σωστής υγρασίας
  3. το θάνατο του εμβρύου από εσφαλμένο χρονικά γύρισμα από τη μητέρα
και πολλά ακόμη που μπορούν να προέλθουν κι από την ανασφάλεια (φόβος) που δημιουργούμε στη μητέρα με τους άσκοπους και τακτικούς ελέγχους της φωλιάς.
Όσο τα αυγά βρίσκονται κάτω από τη μητέρα... έχουν όλα όσα χρειάζονται για να συνεχίσουν την ανάπτυξη της ζωής μέσα τους.
Αν όμως η μητέρα στέκεται σε επιφυλακή πάνω τους να είμαστε σίγουροι πως πολλά από αυτά που χρειάζονται απουσιάζουν ή στην καλύτερη υστερούντα.
Θα πρότεινα λοιπόν να αποκλείσουμε στην επόμενη γέννα αυγών τις εύκολες αιτίες καταστροφής της ζωής μέσα στο αυγό και αν συνεχιστεί το πρόβλημα (προσωπικά αμφιβάλω) τότε θα ψάξουμε να βρούμε τις άλλες αιτίες.
Εγώ αυτό θα έκανα.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Τελευταία επεξεργασία:
Εννοώ ξύλινη φωλιά

Πριν τους είχα μια φωλιά από καναρίνια πλαστική κλειστού τύπου και την είχα κλείσει με λίγο χαρτί μια δεξιά αριστερά και πίσω και πάλι και τα τέσσερα αυγά πέθαναν λίγες μέρες πριν την εκκόλαψη και τώρα το ίδιο και όχι μια δυο φορές την εβδομάδα τα κοιτούσα

Και δηλαδή στην επόμενη γεννά τι πρέπει να κάνω παραπάνω

Να σας πω την αλήθεια σκέφτηκα μήπως δεν ταιριάζουν σαν ράτσες μεταξύ τους αλλά μετά το απέκλεισα αυτό το ενδεχομενο
 
H φωλιά κλειστού τύπου δεν βλέπω πως μπορεί να είναι το πρόβλημα αφού τα ζεμπράκια γεννάνε σε κλειστές φωλιές.

Να σας πω την αλήθεια σκέφτηκα μήπως δεν ταιριάζουν σαν ράτσες μεταξύ τους αλλά μετά το απέκλεισα αυτό το ενδεχομενο

Τι εννοείς; Δεν είναι ίδιου είδους τα πουλιά; Σκέφτηκες να αλλάξεις ταίρια στα ζευγάρια;
 
H φωλιά κλειστού τύπου δεν βλέπω πως μπορεί να είναι το πρόβλημα αφού τα ζεμπράκια γεννάνε σε κλειστές φωλιές.



Τι εννοείς; Δεν είναι ίδιου είδους τα πουλιά; Σκέφτηκες να αλλάξεις ταίρια στα ζευγάρια;
Όχι ίδιου είδος είναι απλώς το θυληκο είναι Αλμπίνο και αρσενικό είναι άσπρο με κανε πλάτη



Τα πουλάκια πέθαναν όλα έτοιμα καλοσχηματισμένα μόνο το ένα πουλάκι βγήκε
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Τώρα μόλις το είδα δεν ξέρω μήπως δεν τα Κλ σώσουν καλά αλλά και πάλι δεν νομίζω τι να φτάσει και πεθαίνουνε Α πουλάκια τόσο εύκολα μέσα στο αυγό και στην προηγούμενη τα έχασα όλα μέσα στο αυγό να ανοίξω το αυγό και να στείλω φωτο να δείτε ότι είναι πολύ καλά σχηματισμένο σε έχουν 1-2 μέρες το πολύ πριν έσκαγαν
 
Back
Top