Αναπαραγωγή Ζεμπράκια με 1 αυγό. Να το βγάλω για να πάνε σε νεα γέννα;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης crisstos
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

crisstos

PB New Member
Εγγραφή
1 Μαρ 2009
Μηνύματα
161
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Γειά σας παιδιά. Είμαι νέος στο άθλημα των πουλιών και γενικά δεν ξέρω τί μου γίνεται. Λοιπόν έχω 2 cockateil και τα πάμε μια χαρά. Εχω όμως και 2 zebra finch που με προβλημάτισαν λιγάκι. Έχω διαβάσει οτι γεννάνε απο 4-7 αυγά, εμένα γέννησαν 1 και το κάθονται κανονικά έχει τώρα 5 μέρες πότε δεν υπάρχει πιθανότητα να κάνουν άλλο. Τώρα είναι νορμάλ αυτό ή απλά να ξεφορτωθώ το ένα αυγό ώστε να κάνουν μια νέα γέννα;
 
Σε καναδυό μέρες κάνε ωοσκόπηση και μόνο αν είναι άσπορο βγάλτο. Ακόμη και ένα αυγό μπορεί να έχει μικρό και θα είναι κρίμα να χαθεί.
 
Ναι, υπάρχουν και posts με οδηγίες αν βάλεις στην αναζήτηση τη λέξη θα σου τα βγάλει. Μόνο αν είσαι 100% σίγουρος ότι είναι άσπορο πέτα το. Εκτός και αν το πετάξει πρώτη η θηλυκιά, συνήθως όταν δεν κάνουν κανονική γέννα δεν κάθονται κανονικά και μετά από μερικές μέρες το πετάνε για να κάνουν τη γέννα (η την κάνουν με το αυγό μέσα).
 
τσαμπα η χαρα μου...

τελικα το αυγουλακι που εκανε το ζεμπρακι και το κλωσουσε κανονικα ηταν ασπορο ☹ το εβγαλα και το πεταξα ελπιζω να κανει μια κανονικη γεννα τωρα και να γινω επιτελους πατερας. 🙂
 
Back
Top