Αναπαραγωγή Ζεμπράκια τρώνε τα φτερά των μικρών τους με μανία

Βενετία

PB New Member
Εγγραφή
14 Σεπ 2017
Μηνύματα
19
Πόλη
Κως
Γεια σας! Εχω ένα ζευγαρι ζεμπρακια και καθε φορά που μεγαλωνουν τα μικρα τους και βγαζουν φτερωμα ξεκινάνε και τρωνε τα πουπουλα τους με μανια..
Τι συμβαινει; Ελλειψη καποιας βιταμίνης; Η' ειναι φυσιολογικο; Μήπως ηρθε η ωρα να τα χωρισω για να ηρεμησουν; Γεννανε ασταμάτητα απο τον Φεβρουαριο.. Να σημειωσω οτι εχω κι άλλα 4 ζευγάρια μέσα στο κλουβί αλλά δεν έχουν την ίδια συμπεριφορά.
 
Αν δεν τα τρώνε (δεν τα καταναλώνουν τα φτερά / πούπουλα, αλλά απλώς τα βγάζουν τότε μάλλον φτιάχνουν φωλιά, οπότε θα πρέπει να τους δώσεις υλικά αφειδώς για να μην ξεπουπουλιάζουν τους νεοσσούς.
Αν βλέπεις ότι τα τρώνε, δώσε αυγό, αυγοτροφή και γενικά πρωτεϊνούχα τροφή, γιατί μπορεί και αυτό να τους λείπει.
 
Αν δεν τα τρώνε (δεν τα καταναλώνουν τα φτερά / πούπουλα, αλλά απλώς τα βγάζουν τότε μάλλον φτιάχνουν φωλιά, οπότε θα πρέπει να τους δώσεις υλικά αφειδώς για να μην ξεπουπουλιάζουν τους νεοσσούς.
Αν βλέπεις ότι τα τρώνε, δώσε αυγό, αυγοτροφή και γενικά πρωτεϊνούχα τροφή, γιατί μπορεί και αυτό να τους λείπει.
Τους εχω και αυγοτροφη και σουπιοκοκκαλο ακόμα ενα μειγμα βιταμινων και τωρα ξεκίνησα να τους βαζω μια σταγονα πολυβιταμινες στο νερο.. Ελπιζω να δω αποτελεσμα.. Στα pet shop δεν ξερουν τι να μου δωσουν..
Τι μπορω να δωσω για συμπληρωμα πρωτεΐνης..?
 
Τα μικρα ποσο ειναι; Μπορουν να φανε μονα τους;
Το κλουβι που τα εχεις ολα μαζι τι μεγεθος εχει;
Τα μικρα τρωνε λιγο μονα τους αλλα βλεπω οτι τα ταιζουν ακομα οι γινεις. Σε καμια εβδομαδα θα τα βαλω σε αλλο κλουβι.
Το μεγεθος του κλουβιου ειναι 1m×45cm×34cm. Θεωρώ πως ειναι ευρύχωρο.. Μπορεί να εχει σχέση το μεγεθος του κλουβιου;
Ξαναλεω οτι το κανει μονο ενα ζευγαρι αυτο..
 
Βενετια μου για μενα ειναι λαθος ολο αυτο... εχεις σε ενα κλουβι (που εγω δε θεωρω ευρυχωρο αλλα μπορει και να ειναι) 5 ζευγαρια με ποσα μικρα;
Λες επισεις οτι γεννανε απο τον Φεβρουαριο ασταματητα. Μεγα λαθος και αυτο...

Τωρα για τα φτερα! Εισαι σιγουρη οτι τα τρωει και οχι οτι απλα τα βγαζει για να φτιαξει καινουργια φωλια;
 
Τι μπορω να δωσω για συμπληρωμα πρωτεΐνης..?
Κινόα ίσως, αλλά νομιζω οτι εφόσον έχουν αυγοτροφη ειναι καλυμμένα. Προσωπικά θα έδινα και αυγό για τις επόμενες δυο ημερες και αν δεν σταματούσαν θα τα άφηνα να μεγαλώσουν τα μικρά τους και μετά τέρμα οι αναπαραγωγές για αυτο το ζευγάρι.
Υλικά επίστρωσης φωλιάς έχεις μέσα στο κλουβι;
Υπαρχει η περίπτωση να ξεπουπουλιαζουν τα μικρά λόγω υπερπληθυσμού ή για να τα διώξουν απο κοντά τους;
Δεν μου απάντησες... Τα τρώνε τα πούπουλα - γνωρίζεις;
Από τι ηλικία των μικρών ξεκινούν να τα τσιμπούν στα φτερά;
 
Υλικο στις φωλιες εχει παντα. Και εχω και περισσιες φωλιες επίτηδες. Ναι τα τρωνε τα πουπουλα. Τα εχω δει με τα ματια μου!
Για την ακριβεια εχω 9 ενηλικα. 5 θηλυκα και 4 αρσενικα. Τα μικρα αυτη τη στιγμη ειναι τα 5 που εκανε το ζευγαρακι μου. Σε μια ακομη φωλια εχει 3 που ακομα δεν εχουν βγει απο τη φωλια. Μολις αρχισουν τις βολτες θα ξεπουπουλιαστουν κι αυτα απο το ιδιο ζευγαρι παντα..
Μολις τα μικρα μεγαλωνουν και βλεπω οτι τρωνε μονα τους μετακομιζουν σε αλλο κλουβι.
Το σκεφτομαι και γω να τα χωρισω.. Αλλα ρε παιδια δεν επηρεαζουμε τη φυση τους ετσι..; Δε θα στρεσαριστουν που θα τα χωρισω; Τα λυπαμαι κιολας..
 
Λοιπον! Για αρχη τους εβγαλα τις φωλιές που περισσευουν. Αφησα μονο αυτες που εχουν μικρα. Επισης παρατηρησα οτι τα παιδακια τους τρωνε μια χαρα και μονα τους οποτε τα εβγαλα κι αυτα! Αν δω οτι δε μασανε, τοτε θα χωρισω αρσενικα και θηλυκά!
 
Προσπαθησα να στειλω foto αλλα ειναι μεγαλο λεει το αρχειο.. Και δουλευω μονο απο κινητο..
 
Back
Top