Ασθένειες Ζεμπράκι με κλειστό μάτι

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης βάσω
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

βάσω

PB New Member
Εγγραφή
17 Ιουλ 2008
Μηνύματα
98
Πόλη
Βέροια
Τα ζεμπράκια μου πριν δυο μέρες απόκτησαν δύο νεοσούς.Χθες όμως σηνέβη το εξής.. Κάποια στιγμή ο αρσενικός τράβηξε απ'τη φωλιά ένα κοματάκι νήμα που προεξήχε και έριξε κάτω το ένα μικρό(το οποίο εγώ ξαναέβαλα στη φωλιά). Το πρόβλημα είναι, πως απο την ώρα εκείνη και μετά, η θυληκιά τον κυνηγάει, δεν τον αφήνει να πλησιάσει τη φωλιά αλλά ούτε και να φάει. Του έχει χτυπήσει και το ένα μάτι μάλλον, γιατί το έχει κλειστό και γενικά είναι άκεφος.
Τα έχω χωρίσει και έχω αφήσει τα μικρά μόνο με τη μαμά, νομίζεται πως έκανα καλά; Έχει κανείς καμιά ιδέα τι άλλο μπορώ να κάνω;
 
αν και δεν εχω εμπειριες με τα ζεμπρακια σιγουρα καλα εκανες και τον χωρισες! Κοιτα αν ολα πανε καλα τρωει πινει κλπ. Ελπιζω ολα να πανε καλα! Α καλοριζικα τα μικρα!
 
Ευχαριστώ:)... Κι εγώ εύχομαι να παν όλα καλά γιατί θα θυμώσω πολύ μαζί της😡
 
Βασω η αληθεια ειναι οτι ο αρσενικος κατα τη διαδικασια του κλωσσιματος αλλα κ στο ταισμα των νεοσσων ειναι αρκετα χρησιμος.χρειαζεται γιατι βοηθαει τη θηλυκια, ταιζει κ αυτος τα μικρα και παιρνει τη θεση της θηλυκιας στο ζεσταμα, κ την ξεκουραζει. Βεβαια αφου εκανε αυτο που λες, καλα εκανες κ τον εβαλες σε αλλο κλουβακι κατα τη γνωμη μου. Δε πιστευω οτι ο αρσενικος το εκανε επιτηδες το οτι τραβηξε το νημα αλλα η θηλυκια προφανως το εξελαβε ως απειλη γιαυτο κ του επιτεθηκε κ δεν τον αφηνε στη συνεχεια να πλησιασει. Ειχες ξαναδει καποια επιθετικη συμπεριφορα του αρσενικου σου;
καλα εκανες που εβαλες το ζουζουνι ξανα μεσα. Θα προτεινα να προσεχεις αυτες τις ημερες την θηλυκια να δεις αν ταιζει τα μικρα ικανοποιητικα εφοσον πλεον ο αρσενικος δεν ειναι μεσα για να μοιρασοτυν τις δουλειες. Κ εαν θελεις μπορεις μετα απο καποιες ημερες να τον ξαναβαλεις μεσα για ναδεις πως θα αντιδρασει η θηλυκια-παντα φυσιακ να εισαι μπροστα κ να επιβλεπεις.
να σου ζησουν τα μικρα!
 
Οπως σου λεει και η Αννα καλα εκανες και τα χωρισες! Να παρατηρεις τα μικρα αν ειναι καλα ταισμενα γιατι ισως να χρειαστουν την βοηθηα σου ενισχυοντας τα κι εσυ στο ταισμα! Επισης τον αρσενικο να τον βαλεις σε σημειο που η θηλυκια να τον βλεπει!
 
Εχουν παρουσιαστει κρουσματα στα οποια ο αρσενικος σκοτωνει τα μικρα. Οταν ειχα παπαγαλακια ο πατερας τα σκοτωσε ολα μεχρι την επομενη γεννα οπου και τον εβγαλα απο το κλουβι. Σιγουρα ο δικος σου δεν τπ εκανε επιτειδες!
 
Κι εγώ γι'αυτό στεναχωριέμαι λιγάκι, στην πρώτη τους γέννα παιδιά, ο αρσενικός μεγάλωσε τα μωρά,τα τάιζε σχεδόν πάντα αυτός, βοηθούσε σημαντικά στην όλη διαδικασία, αλλά αυτή τη φορά ούτε να κλωσάει ήθελε και δεν τον είδα να ταίζει πολλές φορές, δεν ξέρω γιατί... Όσο για το μικρό κι εγώ δε νομίζω πως το πέταξε έξω, γιατί έτυχε να είμαι μπροστά,τράβηξε νήμα που απο τη φωλιά μάλλον για να το "ταχτοποιήσει"καλύτερα, παιδευόταν ώρα μ'αυτό και κάποια στιγμή το τράβηξε απότομα και πετάχτηκε το μικρό έξω. Το μάτι είναι μάλλον καλύτερα, το είδα ανοιχτό πριν λίγο
 
Εχουν παρουσιαστει κρουσματα στα οποια ο αρσενικος σκοτωνει τα μικρα. Οταν ειχα παπαγαλακια ο πατερας τα σκοτωσε ολα μεχρι την επομενη γεννα οπου και τον εβγαλα απο το κλουβι. Σιγουρα ο δικος σου δεν τπ εκανε επιτειδες!
Αυτό που έκανε ο δικός μου μια φορά ήταν να χαλάσει τη φωλιά,τρείς μέρες πριν βγούν τα μικρά και να πετάξει τα αυγά κάτω☹ γι'αυτό στα τρία χρόνια που τα έχω είναι μόλις η τρίτη γέννα που τα αφήνω να κάνουν, στεναχωριέμαι με κάτι τέτοια
 
Ειναι λογικο να στεναχωριεσαι. Τωρα τον εχεις ακομα σε διαφορετικο κλουβακι;
 
Ελα μωρε τον καημενο... Τον εχεις βαλει ξανα μεσα;
Θα τον βάλω αύριο,τώρα κοιμούνται,θέλω να'μαι μαζί τους, δε θέλω να μου τον ξαναχτυπήσει.Άλλωστε στο ίδιο κλουβί είναι, με χώρισμα στη μέση
 
Τουλαχιστον η θηλυκια σου τα ταιζει τα μικρα;Βαλτον μεσα και προσεχε τις κινησεις τους. Καλη επιτυχια!
 
Σήμερα την είδα να ταίζει δύο φορές τις δύο ώρες που είμαι σπίτι, τα μικρά μοιάζουν να είναι μια χαρά προς το παρόν.Αν τον βάλω μέσα τώρα θα τον αφήσει να κοιμηθεί στη φωλιά τη νύχτα(και χθες το ίδιο έκανε, παρόλο που τον κυνηγούσε όλη μέρα)αλλά το πρωί μπορεί να τον χτυπήσει πάλι, οπότε καλύτερα να προσπαθήσω αύριο το μεσημέρι
 
Χμ... Ειλικρινα δεν ξερω τι να σου πω. Οταν εγινε αυτο με τα δικα μου παπαγαλακια δεν τον εβαλα ξανα στο κλουβι...
 
Να σου πω... Είχα κι εγώ κάποτε ένα ζευγάρι παπαγαλάκια, αυτά τα μικρούλια(δεν ξέρω πως λέγονται) και η θυλικιά μου σκότωσε τον αρσενικό μετά απο δύο χρόνια που ήταν μαζί! Την χάρισα στη μαμά μου...
 
Μην κάνετε σύγκριση παπαγαλάκια με ζέμπρα, δεν έχουν καμία σχέση στη συμπεριφορά τα δύο είδη. Στα παπαγαλάκια πολλές φορές συμβαίνει ο αρσενικός να γίνεται επιθετικός με τα μικρά. Ποτέ δεν έχω δει αρσενικό ζεμπράκι να γίνετε επιθετικό προς τα μικρά του πριν απογαλακτιστούν. Βέβαια αυτή τη μανία με τη φωλιά την έχουν και πολλές φορές κάνουν ζημιές όπως σπάσιμο των αυγών ή πέταμα των νεοσσών στην προσπάθεια να στρώσουν τη φωλιά. Αφού είδες τη θηλυκιά να τον τσιμπάει πολύ καλά έκανες και έβαλες το χώρισμα. Αύριο αφαίρεσε το κάποια ώρα που θα μπορείς να τα παρατηρείς. Δες τόσο την αντίδραση της θηλυκιάς όσο και του αρσενικού. Αν συνεχίσει η επιθετικότητα της θηλυκιάς ή ο αρσενικός πειράζει συνεχώς τη φωλιά ξαναβάλε το χώρισμα και άστα χωριστά για μερικές μέρες μέχρι να μεγαλώσουν λίγο τα μικρά και να μην μπορεί να πέσουν από τη φωλιά.
 
Αφαίρεσα το χώρισμα σήμερα, δεν τον χτύπησε αλλά δεν πλησιάζει τη φωλιά, μόλις κάνει να πλησιάσει η θυλικιά βγαίνει και τον κυνηγάει, οπότε δυστυχώς, προς το παρόν δε συμετέχει στο μεγάλωμα.Άλλωστε, αν και τρώει δεν είναι και πολύ ζωηρός και το ματάκι το έχει την περισσότερη ώρα κλειστό, μάλλον πονάει, μπορώ να κάνω κάτι γι'αυτό?
Α... Τα μικρά δεν μπορούν πια να πέσουν απ'τη φωλιά γιατί την έδεσα απο πάνω και τη σήκωσα, έτσι ώστε το άνοιγμα να κοιτάζει σχεδόν την οροφή του κλουβιού, ευτυχώς δεν αντέδρασε η μαμά, μπαίνει μέσα κανονικά
 
Back
Top