Ασθένειες Ζεμπρακια δεν έχουν φτερά

andreas22

PB New Member
Εγγραφή
6 Ιουν 2014
Μηνύματα
36
γεια σας έχω ένα ζευγάρι από παραραδείσια ζεμπράκια... Το θηλυκό δεν έχει φτερά στον (ποπό). Επισεις όποτε κάποιος πάει κοντά πετάει γύρω γύρω συνεχεία ενώ ο αρσενικός κάθεται στο κάτω μέρος του κλούβιου.. Έχω διαβάσει για την πτεροροια άλλα είναι ακόμα αρχές Ιουνίου😵☹...
 
Τώρα περνάνε πτερόρροια. Στο κάτω μέρος γιατί; Άλλα συμπτώματα κάτι έχει;
 
Όταν τα πουλια περνάνε πτερορροια συνήθως δεν αποκαλιφτονται γυμνές περιοχές στο σώμα. Τα φτερά αλλάζονται σταδιακά.

Πιο πιθανόν τα φτερά τις τα τραβάει ο αρσενικός. Συμβαίνει συχνά στα μικρά κλουβιά και σε κλουβιά με υπερπληθυσμο. Επίσης αν το ζευγάρι θέλει να αναπαραχτεί αλλα δεν βρίσκει υλικο φωλιάς, αρχίζουν κι μαζεύουν πούπουλα. Μερικά τα τραβάνε επίτηδες.

Για να σταματήσεις τέτοια συμπεριφορά μπορείς να βάλεις στο κλουβί κεχρι σε τσαπιά, ξυλάκια με τις λιχουδιές για τα παραδείσια. Μικρά χαρτάκια ή χορταράκια. Επίσης μπορείς να τα βάλεις τα πουλια σε πιο μεγάλο κλουβί.

Όταν τα πουλια είναι απασχολημενα με κατι δεν τραβάνε πούπουλα.
 
σήμερα πήγα και αγόρασα φωλιά και λιχουδιες. Επισεις τους εχω βαλει και κουνια. Οταν ρωτησα τον κύριο στο petshop μου είπε ότι είναι απο τον οργανισμό του... Κατι άλλο έβαλα νήμα στην φωλιά και ειναι ετοιμο. μήπως πρεπει να βάλω και τίποτα άλλο στην φωλιά;
 
κάτι άλλο τους έβαλα εσωτερική φωλιά και την φοβούνται και είναι συνέχεια στο κάτω μέρος του κλουβιού
 
Back
Top