Αναπαραγωγή Ζεμπρακια κανιβαλοι

galanisnikos

PB Member
Εγγραφή
31 Οκτ 2006
Μηνύματα
67
Πόλη
Βόλος
Εδω και ενα περιπου μηνα προβληματιζομουν με την εξαφανιση αυγων και νεοσσων κατα τις πρωτες μερες της εκολαψης τους. Σκευτομουν ποντικια η και καποιο φιδι αλα μου φαινωταν αδυνατο δεδομενου οτι τα πουλια ειναι σε δωματιο στον πανω οροφο του σπιτιου μουΜΕχρι που σημερα λυθηκε η απορια μου. Ειδα 5-6 ζεμπρακια να τραβολογανε ενα διαμαντοπεριστερακι 3 περιπου ημερων. Οταν το πηρα στα χερια ηταν γεματο πληγες αλλα ζωντανο. Του εβαλα μπεταντιν και το ξαναβαλα στη φωλια του. Μεχρι να βγω απ'την κλουβα το μικρο ηταν παλι κατω και η συμπεριφορα απ'τα ζεμπρακια ηταν σαν να το μισουσαν, λυσαλεα. Το ξανα πηρα αλλα ηταν αργα.
Γνωριζει κανεις τι μπωρει να προκαλεσε τετοια συμπεριφορα στα ζεμπρακια;
 
Εχεις μεγαλη κλουβα; Μεσα σε αυτην τι ειδη εχεις;Γιατι γενικα διαφορετικα ειδη μπορουν να προκαλεσουν καβγαδες κ τετοια φαινομενα-απο τα λιγα που εχω καταλαβει.
 
την συμπεριφορα την δημιουργησε το δενστικτο της αναοπαγωγης ΕΝΟΣ ΕΙΔΟΥΣ ΤΗΝ ΦΟΡΑ, δεν μπορουμε να εχουμε αναπαραγωγη ακομα και της ιδιας ρατσας στον ιδιο χωρο-κλουβι
 
Η φωλιά-ο Χώρος που ήταν το μικρό διαμαντοπερίστερο μήπως είχε χρησιμοποιηθεί πιο παλιά από τα ζεμπράκια;
 
Ο χωρος ειναι ενα δωματιο 3,5χ5χ4 μ.υψος και σ'αυτο εχω 10 ζευγαρια ζεμπρακια 7 ζευγ διαμαντοπεριστερα 3 ζευγαρια βεγκαλεζες. Τα ιδια πουλια συνυπιρχαν περιση σε χωρο πολυ μικροτερο χωρις προβληματα.
Η φωλια χρησιμοποιουταν πρωτη φορα γιατι στο χωρο εχουν μονο 2 μηνες και η απωλιες ειναι περισοτερες και σε πουλια και σε αυγα
 
Αποτι καταλαβαινω πρωτη φορα προσπαθησες αναπαραγωγη σε αυτη τη κλουβα με ολα αυτα τα ειδη. Εαν ειμαμι σωστη εκει πιστευω οτι εξηγειται οτι υπηρξε αυτη η απιστευτη συμπεριφορα απο τα ζεμπρακια. Γενικα διαφορετικα ειδη ακομα κ ιδια-αμα δεις στα καναρινια ας πουμε- σ επεριοδο αναπαραγωγης ειναι οι αντιδρασεις τους περιεργες. Μπορει να ζηλευουν κ γνεικα ισχυει το "ενστικτο της επιβιωσης" θα ελεγα. Γιαυτο τα ζεμπρακια ηταν επιθετικα κ ειχες αυτο το αποτελεσμα. Να ρωτησω, στα ζεμπρακια εχεις φωλια;Η φωλια υπηρξε μονο στα διαμαντοπεριστερα για 1η φορα;
 
Τα ζεμπράκια εκτός απο έναν "παρείσακτο" εξέλαβαν και πηγή πρωτείνης.
Η "ευγένεια" δέν είναι τρόπος ζωής για τα πουλιά.
Καννιβαλισμός υπάρχει όταν το είδος τρώει άτομα του ίδιου είδους.
Κάποιοι νεόκοποι ηθοπλάστες προσπαθούν να μας πείσουν ότι είμαστε καννίβαλοι όταν
τρώμε αρνί.
Το επόμενο βήμα θα είναι να μας λένε ότι οι πατάτες έχουν DNA συγκενικό με τον άνθρωπο
και επομένως...

Οι γιατροί ξέρουν πολύ καλά ότι γυναίκες έγκυοι παρουσιάζουν συμπτώματα καννιβαλιστικής διάθεσης.
Δηλαδή όρεξη για ανθρώπινη σάρκα.
Δεν το λένε ανοιχτά όμως.
Αυτά όμως είναι παροδικά συμπτώματα.
 
Back
Top