Αναπαραγωγή Ζεμπρακια 20 ημερων σταματησαν να τα ταιζουν οι γονεις

Annoula2610

PB New Member
Εγγραφή
4 Νοε 2015
Μηνύματα
30
Πόλη
Ρέθυμνο
Καλησπερα, παρατηρησα τωρα το βραδυ οτι τα ζεμπρακια μ καλουν τους γονεις για ταισμα χωρις ανταποκρισηκαι οταν πηγαινουν στ θυληκο για τροφη τα τσιμπαει.. Πειτε μου παραλαλω τι κανω τωρα;
 
Καλησπερα, παρατηρησα τωρα το βραδυ οτι τα ζεμπρακια μ καλουν τους γονεις για ταισμα χωρις ανταποκρισηκαι οταν πηγαινουν στ θυληκο για τροφη τα τσιμπαει.. Πειτε μου παραλαλω τι κανω τωρα;
Δεν νομίζω να τα μεγάλωσαν 20 μέρες και ξαφνικά μια μέρα να τα παράτησαν... Πολλές φορές τα μικρά γίνονται αρκετά απαιτητικά για φαγητό και οι γονείς όσο μεγαλώνουν δεν τα ταιζούν όσο ζητάνε, αλλά λιγότερο ώστε να τα κάνουν να αναζητήσουν μόνα τους για φαγητό και να φάνε μόνα τους. Τα βοηθάνε με άλλα λόγια να απογαλακτιστούν! Αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να παρατηρήσεις αν όντως τα έχουν παρατήσει ή απλά αν τα ταίζουν λιγότερο, που είναι και το φυσιολογικό. Δώσε βραστό αυγό λιωμένο με το πιρούνι, μπας και φάνε λίγο τα μικρά και βάλε και λίγο μήλο. Γενικά βάλε στο κλουβί μαλακές τροφές για να τσιμπήσουν τα μικρά. Εσύ άλλαξες κάτι; Θέση στο κλουβί; Μήπως τα ενοχλείς αρκετά πηγαίνοντας και βλέποντάς τα;
 
Δεν νομίζω να τα μεγάλωσαν 20 μέρες και ξαφνικά μια μέρα να τα παράτησαν... Πολλές φορές τα μικρά γίνονται αρκετά απαιτητικά για φαγητό και οι γονείς όσο μεγαλώνουν δεν τα ταιζούν όσο ζητάνε, αλλά λιγότερο ώστε να τα κάνουν να αναζητήσουν μόνα τους για φαγητό και να φάνε μόνα τους. Τα βοηθάνε με άλλα λόγια να απογαλακτιστούν! Αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να παρατηρήσεις αν όντως τα έχουν παρατήσει ή απλά αν τα ταίζουν λιγότερο, που είναι και το φυσιολογικό. Δώσε βραστό αυγό λιωμένο με το πιρούνι, μπας και φάνε λίγο τα μικρά και βάλε και λίγο μήλο. Γενικά βάλε στο κλουβί μαλακές τροφές για να τσιμπήσουν τα μικρά. Εσύ άλλαξες κάτι; Θέση στο κλουβί; Μήπως τα ενοχλείς αρκετά πηγαίνοντας και βλέποντάς τα;

Έιδα σημερα οτι καποια τα ταισε ο αρσενικος.Αλλα ειναι ενα που ειναι εξω απο τη φωλια και φωναζει ολη την ωρα στους γονεις και δεν το ταιζουν και φαινεται σαν νυσταγμενο, εβαλα χτες απο το πανικο μου βραστο αυγο κ λιγη φρυγανια με πολυ λιγο νερο αραιωμενα στην αυγοθηκη μηπως πανε να φανε, οι γονεις πηγαν τα μικρα δεν πλησιαζουν τις τροφες ακομη... Εχω και μηλο και εβαλα ενα μπολακι με σπορακια στο πατο επισης μηπως και παει.. Δεν τα ενοχλω ιδιαιτερα αυτες τις μερες λειπω πολλες ωρες και ειναι ψηλα οποτε δεν τα επηρεαζουν οι κινησεις μου... Φοβαμαι οτι και να το πιασω δεν θα βοηθησει δεν ξερω τι αλλο να κανω..
Την πατησα ετσι την προηγουμενη φορα πιστευω.. Ηταν 30 ημερων και μια μερα πριν πεθανουν φωναζαν ολη μερα για φαγητο και εκαναν σαν να προσπαθουσαν να ταιστουν μεταξυ τους.. Ηταν τοσο απορροφημενα που εβαζα τ χερι μου και τα χωριζα δεν μ εδιναν σημασια καν. Την αλλη μερα τα βρηκα νεκρα.
Δεν θελω να μου ξαναψοφησουν...
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Εμένα αυτά μου ακούγονται φυσιολογικά.

Αλλα ειναι ενα που ειναι εξω απο τη φωλια και φωναζει ολη την ωρα στους γονεις και δεν το ταιζουν,
Γενικά στην ηλικία αυτή τα μικρά έτσι είναι. Φωνάζουν συνέχεια για φαγητό και οι γονείς δεν τα ταιζουν τόσο για να τα βοηθήσουν να απογαλακτιστούν. Στη φάση αυτή χάνουν και βάρος γιάτι αρχίζουν να πετάνε και δεν τρέφονται τόσο σωστά.

και φαινεται σαν νυσταγμενο
Είναι μωράκι! Λογικό να είναι νυσταγμένο και να κοιμάται πολύ κατά τη διάρκεια της ημέρας.

εβαλα χτες απο το πανικο μου βραστο αυγο κ λιγη φρυγανια με πολυ λιγο νερο αραιωμενα στην αυγοθηκη
Μη σε πιάνει πανικός! Παρακολούθηση χρειάζεται! Αφού ακόμα ζητάνε σημαίνει πως έχουν δυνάμεις και οι γονείς τα ταίζουν. Το αυγό να το βγάζεις μετά από 3-4 ώρες.
 
Εμένα αυτά μου ακούγονται φυσιολογικά.


Γενικά στην ηλικία αυτή τα μικρά έτσι είναι. Φωνάζουν συνέχεια για φαγητό και οι γονείς δεν τα ταιζουν τόσο για να τα βοηθήσουν να απογαλακτιστούν. Στη φάση αυτή χάνουν και βάρος γιάτι αρχίζουν να πετάνε και δεν τρέφονται τόσο σωστά.


Είναι μωράκι! Λογικό να είναι νυσταγμένο και να κοιμάται πολύ κατά τη διάρκεια της ημέρας.


Μη σε πιάνει πανικός! Παρακολούθηση χρειάζεται! Αφού ακόμα ζητάνε σημαίνει πως έχουν δυνάμεις και οι γονείς τα ταίζουν. Το αυγό να το βγάζεις μετά από 3-4 ώρες.


Ευχαριστω παρα πολυ! Απλα φοβαμαι μηπως παει κτ στραβα.. Περιμενω πως κ πως να περασουν οι μερες να αρχισουν να τρωνε μονα τους!
Κατι ακομη να ρωτησω, τα μικρα καθονται αρκετη ωρα στη φωλια ακομη, δεν βγαινουν σχεδον καθολου εξω και ειδικα τα 2 μικροτερα, αυτο ειναι ανησυχητικο; Το μικροτερο ειναι 18 ημερων.
 
Κατι ακομη να ρωτησω, τα μικρα καθονται αρκετη ωρα στη φωλια ακομη, δεν βγαινουν σχεδον καθολου εξω και ειδικα τα 2 μικροτερα, αυτο ειναι ανησυχητικο; Το μικροτερο ειναι 18 ημερων.
Απλά ακόμα δεν είναι έτοιμα.. ίσως να είναι και λίγο τεμπέλικα! Αλλά αφού τα ταΐζουν οι γονείς είναι στη ζεστασιά της φωλιάς ούτε εγώ θα έβγαινα! 😛
 
Back
Top