Ασθένειες Ζεμπρακι έχει μία λεπτή επιμήκυνση στο πάνω ράμφος

ANASTASIA21

PB Member
Εγγραφή
8 Σεπ 2008
Μηνύματα
159
Πόλη
Αθήνα
Με μεγάλη μου έκπληξη ανακάλυψα εντελώς τυχαία την επαναλειτουργία του Pet Birds! Μπράβο!
Ήμουν μέλος από το 2008!Έχω πλέον μόνο ένα zebra finch κ ένα Gouldian finch από το 2008! Κάναμε γέννες αρκετές αλλά πλέον έμεινα με 2 πουλάκια.
Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής. Το ζεμπρακι το πάνω Ράμφος έχει μία επιμήκυνση λεπτή. Είναι κάτι ανησυχητικό;Ευχαριστώ!

IMG_5842.webp

Τι έχουμε εδώ στον κύριο;
 
Καλώς μας ξαναβρήκες Αναστασία!:D
... Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής. Το ζεμπρακι το πάνω Ράμφος έχει μία επιμήκυνση λεπτή. Είναι κάτι ανησυχητικό;Ευχαριστώ!
Μπορείς να μας δείξεις μια φωτογραφία του; Εννοείς εκτός του φυσιολογικού ράμφους στο πλάι ή μπροστά;διάφανο είναι;=λεπτότερο από το υπόλοιπο ράμφος;
Έχεις παρατηρήσει διαφορά στη συμπεριφορά του σε σχέση με το φαγητό;
 
tinypic-no-longer-available.jpg

Αυτό θέλει κόψιμο, ξέρεις-μπορείς να το κάνεις μόνη σου; Θα πρέπει να το κόψει κάποιος που γνωρίζει. Φαίνεται λεπτό είναι όμως αρκετά μακρύ.
 
Έχω εισαγάγει το μήνυμα της Αναστασίας με τη φωτογραφία, στο αρχικό μήνυμα του θέματος.
 
Με τι να το κόψω κ πως; Μόνο τα νύχια από. Τα gouldian έκοβα με νυχοκόπτη. Του έχω κ πέτρα για το ράμφος. Μήπως γνωρίζουμε από τι προέρχεται αυτό. Πάντως κ βιταμινούλες περνουνε κ όλα τα καλά.
 
Με απαλές κινήσεις και κάποιο ειδικό εργαλείο κοπής νυχιών που έχετε οι περισσότερες γυναίκες να κόψεις αυτό που προεξέχει.
Αν δεν έχεις και ένας νυχοκόπτης μας είναι αρκετός.
 
Καλώς ξαναβρεθήκαμε Αναστασία!
Είναι μεγάλης ηλικίας πουλάκι;
Δεν είναι κάτι σοβαρό πάντως όπως σου είπαν τα παιδιά, με πενσάκι νυχιών όπως σου είπε ο Γιάννης, νυχοκόπτη ή και απλό ψαλιδάκι, γιατί αυτά έχουν μαλακό ράμφος.
Όταν το πιάσεις, μπορείς να του δώσεις να δαγκώσει κάτι, πχ μια μπατονέτα αυτιών για να κάτσει ακούνητο και να ξεχωρίζει το πάνω-κάτω ράμφος να μην φοβάσαι εσύ.
Καλή επιτυχία!
 
Είναι μεγαλούτσικο και μπράβο σου που το φροντίζεις.
Πρόσεχε μην σου τρομάξει με το πιάσιμο και αν μπορέσεις πάρε γαϊδουράγκαθο να του κάνεις κανένα τσαγάκι, ίσως έχει επιβάρυνση στο συκώτι (ίσως).
 
Καλημέρα! Σκέφτηκα επειδή είναι μεγάλο σε ηλικία μήπως στρεσαριστεί το πουλί κ δεν είναι καλό για την υγεία του;
Πάντως δεν το επηρεάζει στην διατροφή του, Δλδ σπάει τους σπόρους. Μπορει κ να σπάσει κ μόνο του, αν δεν το κάνω;
Γαϊδουράγκαθο για μία μέρα στην ποτίστρα;Ευχαριστώ
 
Είναι μια ανησυχία η ηλικία για το πιάσιμο αν δεν το έχεις ξανά κάνει και αφού τρώει κανονικά. Γαϊδουράγκαθο θα το κάνεις τσάι και θα το δίνεις πολλές συνεχόμενες ημέρες.
Μπορείς να το δίνεις και τριμμένο ξηρό μαζί με τους σπόρους.
Αν το κάνεις τσάι, πρόσεχε να μην φτιάχνεις μεγάλες ποσότητες και χαλάει. Επίσης όσο είναι για επόμενες μέρες θα το διατηρείς στο ψυγείο και θα το προσφέρεις αφού ξεπαγώσει.
Σκέφτηκα μήπως με μια μεγάλη χαρτόλιμα θα μπορούσες να το τρίψεις χωρίς να πιάσεις το πουλί, έτσι απ' έξω απαλά.
Επίσης συμφωνώ με την Εύα να βάλεις σουπιοκόκκαλο.
 
Με αποφασιστικές κινήσεις θα χρειαστείς ελάχιστα δευτερόλεπτα για να το κόψεις.
Και πρέπει να το κάνεις για να επιτρέψεις στο πτηνό την σωστή τροφοδοσία.
Ειναι σίγουρο πως εκτός απο τους σπόρους, δεν μπορεί να φάει φρούτα, δεν μπορεί να τσιμπήσει το κόκαλο σουπιάς κι ένα σωρό άλλα απαραίτητα για τη ζωή του.
Αυτό έχει δημιουργηθεί απο την έλλειψη τριβής και πίεσης στο ράμφος του. Και να θέλει το πουλί να το τρίψει τώρα, δεν μπορεί.
Βοήθησε το.
Σε χρειάζεται.
 
Να επισημάνω ότι το πουλάκι είναι αρκετά ηλικιωμένο και το σύμπτωμα αυτό είναι ήδη μία απόδειξη κάποιων δυσλειτουργιών.
Επίσης τον αλαφροΐσκιωτο χαρακτήρα των πουλιών αυτών.
Από κει και πέρα να δούμε τι προκρίνεται ως απαραίτητο.
 
Τελικά τι αποφάσισες να κάνεις με το πουλάκι Αναστασία;
 
Γεια σας φίλοι μου! Ευχαριστω πολύ για τις οδηγίες για το ζεμπρακι μου. Όλα
Καλά πήγανε του κοψα κ την προέκταση του Ράμφους κ ειναι μια χαρούλα. Δυστηχώς έχω θέμα με το gouldian... Δεν βρίσκω πως θα ανεβάσω το θέμα.Plsss κάποιος να με βοηθήσει για να σας στείλω το βίντεο! Ευχαριστώ
 
Back
Top