Ασθένειες Ζεμπρακι με πύον στο ποδι

marxago

PB New Member
Εγγραφή
12 Ιουλ 2015
Μηνύματα
5
Πόλη
Γλυφάδα
Χαίρετε!
Το ζεμπράκι μου έχει παρουσιάσει ένα πρόβλημα στο πόδι του. Βγάζει πύον στο πίσω μέρος του ποδιου και το κοτρίκακι του είναι πρησμένο. Γεγονός που το κάνει να είναι καθισμενο στο κλαδί χωρίς να κουνιέται ιδιαίτερα. Στην αρχή νόμιζα ότι ήταν χτύπημα αλλά μετά από κάποιες μέρες και από την γενική όψη υποψιαζομαι ότι ίσως είναι κάποιος μύκητας; ακαρεα; Όμως δεν είμαι σίγουρη. Θα μπορούσατε να με βοηθήσετε;
image.webp image.webp image.webp
 
Υπάρχει θέμα στο πόδι του πουλιού.
Κρέμα betadine για απολύμανση και καθαρισμό...
Ίσως χρειαστεί να βάλεις και κάποια άλλη με αντιβίωση στη συνέχεια... Θα δούμε σύντομα μετά τις πρώτες εξελίξεις...
Ξέρεις πως μπορεί να δημιουργήθηκε αυτή η κατάσταση;
 
Δεν είμαι σίγουρη.. Αλλά πολλές φορές κατεβαίνει στο πάτο του κλουβιου.
 
Αν μπορείς ανέβασε μια φωτογραφία του πουλιού μαζί με το κλουβί σε τέτοια απόσταση ώστε να φαίνεται ολόκληρο.
 
Όταν παρατήρησα την πληγή νόμιζα ότι χτύπησε κάπου, το έβαλα σε μικρότερο κλουβί για να το μπορώ να το καθαρίζω πιο εύκολα και να το διατηρώ καθαρό και να μην χειροτερεύσει. Όμως ενώ έδειχνε να κλείνει η πληγή.. μετά ξανάνοιγε. Γι ´αυτό και από την γενική εικόνα του ποδιου, άρχισα να σκέφτομαι ότι κάτι περισσότερο μάλλον συμβαίνει
 
Μοιάζει με ποδοδερματίτιδα. Τα λλενε και bumblefoot (αν θες να το ψαξεις στα ξενα sites) είναι μια μόλυνση που εμφανίζεται με πρήξιμο και αιμορραγίες στα πόδια των πουλιών που κρατιούνται σε αιχμαλωσία.
Θα βοηθήσει η χρήση καθαρών και διαφόρων διαμέτρων κλαδιών και η καθαριότητα του κλουβιού πρέπει να είναι άριστη.

Θα σου πρότεινα να πλύνεις τα πόδια του μόλις βλέπει ότι μολύνθηκαν. Να αλλάζεις παρίστρες καθε 2-3 μέρες. Να χρησιμοποιείς μαλακτικές αλοιφές με βιταμίνη A. και να χορηγήσεις βιταμίνη Α στη τροφή η νερό του.

Καλο θα ήταν να συμβουλευτείς με έναν πτηνίατρο, επειδή αν το πρόβλημα είναι προχωρημένο τοτε μπορεί να εχει διαφορα βακτήρια όπως στρεπτόκοκκοι, σταφυλόκοκκοι κτλ. Και υπάρχει περίπτωση θα χρεαστεί να δώσεις μια αντιβίωση. (οι κρέμες βελτιώνουν τη κατάσταση του δέρματος αλλα δεν κάνουν τίποτα με την πηγή του προβλήματος.)

Προσωπικά κάποια πουλια που κάποτε μου έχουν φέρει με αυτό το πρόβλημα (αλλα σε πολύ χειρότερο βαθμό) δεν κατάφερα να φτιάξω και να τα κάνω καλά. Χρεαστικε να δώσουμε ισχυρές αντιβιώσεις κι σε μερικούς κύκλους θεραπείας...όμως δεν πήρα θετικά αποτελέσματα...
 
Back
Top