Γενικά Ζεμπρακομαχίες

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης nithom
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

nithom

PB New Member
Εγγραφή
21 Αυγ 2008
Μηνύματα
19
Πόλη
Κόρινθος
Καλημέρα σε όλους,

σε μια κλούβα (800χ50χ60) έχω 2 ζευγάρια ζεμπράκια.
Τους έχω βάλει και 2 φωλιές, γιατί είδα ότι αναζητούσαν χώρο.

Παρατηρώ λοιπόν, ότι το ένα αρσενικό, που έχει κατοχυρώσει την μια φωλιά, όταν πλησιάζει το άλλο, αρχίζει να το κυνηγάει.

Ήθελα να ρωτήσω λοιπόν τους έμπειρους αν η αιτία είναι όντως οι φωλιές ή αν συμβαίνει κάτι άλλο.
Επίσης, για πόσο καιρό μπορεί να συνεχιστεί αυτό και τι θα μπορούσα εγώ να κάνω.

Ευχαριστώ,
Θωμάς
 
Καλημέρα,
μπορείς αρχικά να βάλεις περισσότερες φωλιές και σε αντίστοιχα σημεία γιατί ίσως ανταγωνίζονται για την καλύτερη...
Φιλικά, Γιάννης
 
καλημερα Θωμα, να σου ζησουν τα μικρα! Η κλουβα σου αποτι καταλαβαινω δεν ειναι μικρη, ειναι μια χαρα για 2 ζευγαρακια ζεμπρακια. Απλως απο τη στιγμη που μιλαμε για αναπαραγωγη αυτου του ειδους εκει αρχιζουν τα προβληματα και τι εννοω με αυτο..η απλη συμβιωση πολλων ζεμπρακιων δεν δημιουργει συνηθως κανενα προβλημα ομως απο τη στιγμη πυο θα μπουν φωλιες ακομα κ σε μια κλουβα σχετικα μεγαλη οπως η δικη σου εκει αρχιζουν τα προβληματα συνηθως.συνηθως τα ζεμπρακια επειδη ειναι καλοι γονεις ειναι πολυ μαχητικοι ως προς τις φωλιες τους με αποτελεσμα συχνα να δημιουργουνται τσακωμοι. Οποτε θ απροτεινα να χωρισεις τα ζεμπρακια αν δεις οτι το πραγμα οι τσακωμοι συνεχιζονται.
κοιτα κ αυτα τα θεματα που ειναι πολυ κατατοπιστικα κ σχεδον σου απαντουν στις αποριες σου.
https://community.petbirds.gr/threads/Ζεμπρακια-σε-μεγαλη-κλουβα.13518/
https://community.petbirds.gr/threads/Μπορώ-να-έχω-2-ζευγάρια-ζεμπράκια-σε-ένα-κλουβί.9068/
https://community.petbirds.gr/threads/Αρσενικό-με-δυο-θηλυκά-ζεμπράκια-σε-μια-κλούβα.6291/
https://community.petbirds.gr/threads/Συμβίωση-παραδεισίων.10272/
 
Καλημέρα σε όλους,

σε μια κλούβα (800χ50χ60) έχω 2 ζευγάρια ζεμπράκια.
Τους έχω βάλει και 2 φωλιές, γιατί είδα ότι αναζητούσαν χώρο.
Νομίζω ότι ήθελες να γράψεις 80χ50χ60; Αν είναι έτσι ο χώρος δεν επαρκεί για δύο ζευγάρια. Ακόμη και σε μεγαλύτερους χώρους τσακώνονται τα ζευγάρια μεταξύ τους. Το πρόβλημα στο δικό σου χώρο είναι ότι η κλούβα είναι όση και η περιοχή που ορίζει το ζευγάρι σαν δική του. Οπότε όπου και να πάει το άλλο ζευγάρι στο τέλος θα μαλλώνουν γιατί δεν θα μπορεί να απομακρυνθεί αρκετά. Σε μεγαλύτερη κλούβα είχα 3 ζευγάρια και παρόμοια καυγαδάκια όπου μπορούσε όμως να απομακρυνθεί ο ητημένος. Στη δική σου κλούβα δεν μπορεί και αυτό μελλοντικά θα γίνει ακόμη σοβαρότερο από ότι τώρα. Αν μπορεί να χωριστεί η κλούβα χώρισέ την ώστε να έχει το κάθε ζευγάρι το χώρο του, αλλιώς απομάκρυνε το ένα ζευγάρι σε ξεχωριστό κλουβί. Εγώ θα έπαιρνα δύο ζευγαρώστρες για τα ζευγάρια και θα κρατούσα την κλούβα για τους νεοσσούς.
 
Εγώ, να σας πω την αλήθεια, δεν θέλω να προχωρήσω στην αναπαραγωγή τους. Μου αρέσουν έτσι απλά. Εξάλλου δεν πάνε 2 εβδομάδες που τα απέκτησα, οπότε χρειάζομαι χρόνο για να μάθω περισσότερα για αυτά. Απλά, επειδή είδα μια συμπεριφορά είπα να βάλω 2 φωλιές όσα και τα ζευγάρια, με σκοπό εάν κάνουν αυγά να αφήσω από 1 αυγό στο καθένα και ότι γίνει.
Η αλήθεια είναι ότι οι τσακωμοί (όχι τίποτα ιδιαίτερο) άρχισαν όταν έβαλα τις φωλιές (παρόλο που φρόντισα να είναι σε άσχετο σημείο η μια με την άλλη και τοποθετώντας γλαστράκια με φυτά ώστε να δημιουργήσω ένα μικρό "πραγματικό" περιβάλλον για αυτά, με την απαραίτητη κάλυψη). Μέγας ενθουσιασμός για τα ζεμπράκια! Πολύ γέλιο. Όμως μετά άρχισαν τα μικροεπεισόδια.

Οπότε λέω τελικά να τις βγάλω τις φωλιές. Εάν το κάνω λέτε να συνεχιστεί το φαινόμενο;
 
Ίσως τώρα που μπήκαν σε αναπαραγωγική διαδικασία να προσπαθήσουν να φτιάξουν φωλιές δικές τους (εάν αφαιρέσεις τις δικές σου), όμως εφ΄ όσον δεν σε ενδιαφέρει η παραγωγική διαδικασία και το να κρατήσεις ένα από αυγό δεν το θεωρώ σωστό και εύκολο.. μπορείς να αφήσεις τα ζευγάρια και να παρακολουθήσεις την συμπεριφορά τους και ίσως σε οδηγήσουν αυτά στο τι θα κάνεις...
Φιλικά, Γιάννης
 
καλο ειναι να βαλεις κατι μεσα να ασχολουντε με αυτο
 
ειχα κ εγω το ιδιο προβλημα κ μου ειπαν να βαλω ενα χαρτι να ασχολουντε μαυτο
 
Αφού δεν σε ενδιαφέρει η αναπαραγωγή τότε αφαίρεσε τις φωλιές. Αυτό θα μειώσει κατά πολύ την ένταση. Αν δεις ότι συνεχίζονται οι τσακωμοί τοποθετείς κάποιο παιχνίδι ή ένα τσαμπί ιταλικό κεχρί για να εκτονωθούν εκεί. Σε περιπτώσεις που δεν σταματούσαν να μαλλώνουν με τίποτα λειτούργησε το να βγάλω το πουλί που ξεκινούσε τους καυγάδες από την κλούβα και να το ξαναβάλω μετά από 1-2 εβδομάδες. Το διάστημα που ήταν εκτός δεν είχε οπτική επαφή με την κλούβα. Έτσι ξαναέμπαινε στο κοπάδι σαν νέο μέλος και είχαν ένα προτέρημα τα υπόλοιπα απέναντί του. Μπορείς να το δοκιμάσεις και αυτό. Άλλη λύση δεν νομίζω να υπάρχει και αν δεν λειτουργήσει τίποτε από όλα αυτά θα πρέπει να χωρίσεις οριστικά το πιο επιθετικό πουλί. Πάντως πάντα θα πρέπει να είσαι επιφυλακή για τυχόν προβλήματα, τα ζεμπράκια δεν είναι κοινωνικοί σπίνοι που χαίρονται να είναι όλοι μαζί ακόμη και στην αναπαραγωγή. Έχουν πολύ διαφορετική συμπεριφορά από τη φύση τους και ανταγωνισμό τα αρσενικά μεταξύ τους.
 
καταρχην αφου δε σε νοιαζει ακομα τοσο η αναπαραγωγη τους εγω θα σου ελεγα να τα χαρεις πρωτα ετσι κ αργοτερα με το που συνηθισουν κ σενα κ το περιβαλλον τους βαζεις φωλιες χωριστα κ παρακολουθεις την αναπαραγωγη τους πυο ναι καιτ πολυ ομορφο.
εαν βγαλεις τις φωλιες δε πιστευω να συνεχισοτυν οι καβγαδες. Το θεμα ειναι να μην ειναι ακομα πυρωμενα τα πουλια γιατι ετσι μπορει και να κανουν αυγα και αλλου. Για να το αποφυγεις αυτο μπορεις να τα ξυπνας αργοτερα εαν ειναι αυτο εφικτο πχ 10-11 γιατι εαν τα πουλακια ξυπνανε απο τα χαραματα ειναι πιο πιθανον να θελουν να αναπαραχθουν. Επισης εαν εχεις βιταμινες μεσα στα κλουβια κτλ τις βγαζεις και βλεπεις στη συνεχεια τι γινεται και μας ενημερωνεις.
παντως γιανα μαθεις και περισσοτερα για τα ζεμπρακια κανε αναζητησ στο φορουμ και θα βρεις πολελς πληροφοριες χρησιμες!
 
Back
Top